Робота для робота: в яких сегментах агросектору вже не потрібна людська праця

Робота для робота: в яких сегментах агросектору вже не потрібна людська праця

Скоро фермеру з інструментів потрібен буде лише планшет, щоб управляти армією механічних девайсів

Робота для робота: в яких сегментах агросектору вже не потрібна людська праця

Нинішнє покоління ще пам’ятає часи, коли колгоспники разом з «залученою інтелігенцією» рядами і колонами виходили на прополювання бур’янів. Минуло якихось 30 років — і більшість трудомістких операцій у сільському господарстві стали брати на себе машини. iAgro склав добірку прикладів, як роботи позбавляють людей від необхідності виходити в поле, і розробок, які дадуть можливість відмовлятися від людської праці в найближчому майбутньому.

Збір яблук — досить трудомісткий процес. Щоб зняти плоди з одного гектара фруктової посадки, збирачам доводиться пройти по саду близько 8 км, пересуваючи сходи, а також піднімаючись і опускаючись по ним. Скоро все це піде в минуле: каліфорнійський стартап Abundant Robotics створив робота, який вміє збирати яблука. Автономний трактор-складальник може самостійно переміщатися по саду за допомогою лазерно-вимірювальних датчиків, і оцінювати плоди на зрілість, використовуючи технологію розпізнавання зображень. Виявивши стиглий плід, робот витягує штангу і засмоктує його в бункер, немов пилосос. Створена Abundant Robotics машина вже готова до масового застосування, і на неї вже навіть є замовник з Нової Зеландії.

Японська корпорація Yanmar Agri в минулому році представила автономну машину для посадки саджанців рису. Новий трактор отримав назву YR8D. Він оснащений дизельним двигуном і управляється з планшета, може працювати в двох режимах в залежності від умов.

Робот самостійно рухається по полю, розвертається, точно визначає своє місцезнаходження і дотримується глибини посадки рослин, навіть якщо рівень грунту змінюється. Ціна цього чуда техніки — від 35 до 49 тис. доларів.

Роботизована доїльна система дозволяє набагато ефективніше здійснювати забір молока у корів: якщо доярка може доїти корову двічі в день, то робот здатний це робити стільки разів, скільки потрібно. Перевага робота-доярки в тому, що корова сама вирішує, коли можна віддати молоко, заходить в спеціальний відсік, а далі — справа техніки. При цьому надої молока збільшуються з 4 тис. літрів в рік до 6-8 тис. літрів, а якість молока — набагато вище, що дозволяє продавати його дорожче.

Роботизована доїльна система також дозволяє вести на кожну корову «досьє», ідентифікуючи тварину по спеціальному датчику, який кріпиться на вусі, а зібрана інформація може виявляти захворювання у тварин на ранніх стадіях. Також робот-доярка може автоматично відокремлювати погане молоко, проаналізувавши його склад за першими струменями, і зливати його в окрему ємність.

Використання роботизованих систем дозволяє значно скоротити кількість персоналу — стадо з 1,2 тис. голів може обслуговувати лише 16 співробітників, тоді як у звичайних умовах 200 корів обслуговують 30 доярок і два скотаря.

Найтрудомісткіший і низькооплачуваний вид діяльності в розплідниках і теплицях — переміщення горщиків з рослинами. Стартап Harvest Automation створив робота, який може виконувати цю роботу навіть дешевше, ніж найнятий працівник. При цьому йому досить вказати місце, звідки взяти горщики і куди доставити, а Nursery Bot сам його знайде і перемістить. Машина може працювати без підзарядки і перерви на обід 10 годин. Розробники планують навчити її також обрізати рослини і обприскувати їх пестицидами.

Фото: fastcoexist.com

Компанія Ecorobotix на початку 2016 року презентувала робота, який за допомогою камер може розрізняти різні види рослин в полі, а значить, видаляти бур’яни. Знайшовши «зло» рослина, машина направляє рухливий обприскувач і випускає на нього невелику дозу гербіциду. Використання такого пристрою дозволяє скоротити витрату гербіцидів в 2-3 рази, а завдяки встановленим сонячним панелям робот може працювати в полі по 12 годин без підзарядки.

Фото: inventerdemain.org

Нідерландська компанія Lely створила робота з гордою назвою Discovery, який виконує найбруднішу роботу в тваринництві — він прибирає гній. А чистота в корівнику — це запорука здоров’я тварин і більш високої якості молока. При цьому Discovery може працювати цілодобово і цілорічно: йому лише потрібно задати маршрут, частоту і конкретний час чищення, а управляти можна за допомогою смартфона.

Дослідники з австралійського центру польової робототехніки Сіднейського університету розробили робота-позашляховика, який легко долає пересічену місцевість, неглибокі річки і болота. Його призначення — стежити за стадом. SwagBot має електричний привід і спеціальне шасі для хорошої прохідності. Поки що він не автономний, але дозволяє віддалено стежити за тваринами в режимі реального часу. Інженери і далі працюють над тим, щоб оснастити його додатковими функціями.