У МЕРТ хочуть продавати ліс через Prozorro

У МЕРТ хочуть продавати ліс через Prozorro

І намагаються домовитися з Єврокомісією про співпрацю в обхід мораторію на експорт деревини

У МЕРТ хочуть продавати ліс через Prozorro

Мораторій на експорт українського лісу-кругляка найближчим часом скасований не буде, попри невдоволення Євросоюзу. Разом з тим Міністерство економічного розвитку і торгівлі України веде переговори з представниками Європейської комісії, щоб зняти найбільш гострі протиріччя з даного питання. Про це 8 квітня повідомили на брифінгу перший віце-прем’єр-міністр та міністр економічного розвитку і торгівлі Степан Кубів та перший заступник міністра економрозвитку Максим Нефьодов.

Нагадаємо, Верховна Рада в липні 2015 року ввела мораторій на експорт лісу кругляка терміном на 10 років. Мораторій викликав критику з боку ЄС, оскільки обмежив поставки української сировини для європейських переробників деревини, і європейські партнери неодноразово закликали скасувати його. Зняття мораторію було навіть серед умов надання траншу четвертої програми макрофінансової допомоги Україні з боку ЄС. У січні цього року Європейський Союз запропонував українському уряду провести консультації з цього питання, уповноваженим органом стало Мінекономрозвитку.

Керівник МЕРТ Степан Кубів вважає, що нинішній склад парламенту не може скасувати своє рішення про мораторій — для цього не набереться необхідних 226 голосів. Однак, за його словами, міністерство провело консультації з комітетами Верховної Ради, представниками ЄС і представниками галузі та вважає, що окремими змінами законодавства можна зняти цю проблему. «Я сподіваюся, що до осені, після консультацій ми вийдемо на чітку дорожню карту, яка дозволить врегулювати це питання», — сказав Кубів.

Радник міністра економрозвитку Роксолана Підласа додала, що офіційні консультації представників МЕРТ і Єврокомісії з питання мораторію на експорт лісу-кругляка пройшли ще в лютому, але їх зміст — конфіденційна інформація. «Зараз ми чекаємо рішення європейської сторони — чи будуть вони подавати запит на створення арбітражної групи. Поки що ніяких сигналів від них не надходило», — сказала вона.

При цьому, за словами Максима Нефьодова, міністерство вже погодило проект постанови уряду, яким буде введений повний електронний облік деревини: не тільки такої, що заготовляється державними лісгоспами, а й також комунальними підприємствами та військовими. «Зараз складається парадоксальна ситуація, коли державні лісгоспи чіпують ліс, але комунальні та військові лісгоспи є «чорною дірою». Сподіваюся, що цей документ буде схвалений урядом найближчим часом, оскільки ми хочемо цю «чорну діру» закрити», — зазначив він.

Також Мінекономрозвитку веде переговори з Державним агентством лісових ресурсів про те, щоб всі оптові продажі деревини перевести на майданчик системи «Prozorro.Продажі». «Ми хочемо, щоб ситуація була простою: якщо дерево зрубано, на ньому повинен бути штрих-код, і вказано, хто його зрубав. Якщо ж воно продається, то продається через «Prozorro.Продажі» і кожна людина може зайти в інтернет і подивитися, хто його купив», — сказав Нефьодов.