ТОП-10 експортерів зернових в 2017-2018 МР: У лідерах — Кернел, Нібулон і Китай

989

30 червня завершився 2017-2018 маркетинговий рік (МР). Найбільшими експортерами зернових в минулому МР були компанії Кернел і Нібулон, на їх частку припадає відповідно 10% і 9,8% від загального експорту основних зернових культур — пшениці, ячменю і кукурудзи. У минулому маркетинговому році ці компанії також ділили перше-друге місце, з тією лише різницею, що в 2016/2017 МР невелика перевага була на боці «Нібулона» Олексія Вадатурського. На третьому місці за обсягом експорту зерна — китайська державна корпорація COFCO.

За словами аналітика компанії «Фенікс-Агро» Валерії Шаймухаметової, перевага українських компаній у порівнянні з великими міжнародними зернотрейдерами обумовлена тим, що перші мають власні джерела надходження зернових — збір врожаю з власних оброблюваних площ. У Кернела — найбільший в країні земельний банк (560 тис. га), а Нібулон завдяки власній річковій логістиці мінімізує витрати на перевезення і може запропонувати більш високі закупівельні ціни на зернові.

Обсяг експорту залишився фактично на рівні минулого сезону і склав близько 40 млн тонн (уточнені дані будуть доступні через декілька тижнів). Проте, з огляду на менший обсяг валового збору в минулому році, аналітики прогнозують, що підсумкова цифра експорту також буде трохи нижче торішньої.

«Після динамічного зростання, коли ми збирали в рік 58 млн тонн, 66 млн тонн, в минулому році було зібрано лише 61 млн тонн. Основний фактор — погода», — сказала вона. Шаймухаметова зазначила, що українським компаніям і експортерам потрібно на якийсь час забути про скажені прирости врожаю — в останні роки вони були викликані освоєнням нових технологій і використанням більш якісного насіння, але тепер потенціал зростання, які дали ці фактори, багато в чому вичерпаний. На новий виток підвищення збору врожаю можна буде розраховувати через кілька сезонів, коли на ринок вийдуть насіння нової селекції, а також будуть сформовані нові джерела постачань добрив замість російських.

«Відкрився ринок Європи, компанії також розглядають варіанти імпорту добрив з Китаю. І через 1-2 роки ми відновимося, і продовжимо рости в показниках збору врожаю», — сказала вона.

У той же час, попри деяке зниження валового обсягу експорту, на зовнішніх ринках Україна не втратила своїх позицій. «Якщо говорити про те, що ми втратили якісь ринки — нічого подібного», — вважає Марія Колесник, заступник директора ProAgro Information Company. За її словами, якщо виникали проблеми з поставками зернових на експорт у зв’язку з сертифікацією, то Держпродспоживслужба оперативно підключалася і вирішувала проблеми.

За прогнозом Шаймухаметової, в 2018-2019 МР врожаю зернових буде на 3% менше, ніж в попередньому сезоні — близько 60 млн тонн. Марія Колесник звертає увагу, що збирання почалося тільки в південних областях, в яких врожайність традиційно гірше. «Ось коли почнуть збирати в центральних і західних областях, я думаю, що якісні показники і вал різко виростуть. В останні роки в зв’язку зі зміною клімату найбільш хороша пшениця у Вінницькій та Тернопільській областях», — сказала вона.

Цього року перелік експортерів поповнився двома новими компаніями — про свій вихід на український ринок заявили австралійська компанія GrainCorp і швейцарська Marcopolo Commodities. Однак експерти не очікують, що ця експансія суттєво вплине на розстановку в рейтингу експортерів. «Ці компанії зробили гучні заяви про вихід на ринок і відкрили офіси в Україні. Але вони не стартували на початку сезону — у них немає своїх елеваторних потужностей, я не чула, щоб вони займалися укладанням форвардних контрактів. Тому увійти в ринок ось так, нахрапом? Вони можуть закуповувати зернові на FOB на судах — не питання. Але сказати, що вони сильно потіснять на CPT або на внутрішньому ринку інших гравців — я не думаю», — сказала Колесник.

Рейтинг найбільших експортерів зернових * в 2017-2018 МР

Компанія

Доля у зерновому експорті

Кернел

10%

Нібулон

9,8%

COFCO

9,2%

ADM

6,4%

Bunge

6,3%

Державна продовольчо-зернова корпорація України

5%

Glencore

4,8%

Cargill

4,5%

Olam

1,4%

Soufflet

1,3%

* Сумарно — пшениця, ячмінь, кукурудза

Дані: учасники ринку