Передаємо за проїзд: УЗ практично «продавила» підвищення вантажних тарифів

Передаємо за проїзд: УЗ практично «продавила» підвищення вантажних тарифів

Зерновий бізнес не дуже наляканий — у нього є альтернатива у вигляді річкових і автомобільних перевезень

Передаємо за проїзд: УЗ практично «продавила» підвищення вантажних тарифів

У п’ятницю, 15 березня, в Державній регуляторній службі (ДРС) пройшла розширена нарада з питання підвищення залізничних тарифів на вантажні перевезення.

Сам проект наказу Мінінфраструктури про підвищення тарифів вже оприлюднений на сайті міністерства. Проект документа передбачає збільшення вантажних тарифів на 14,2% з березня цього року, а також щоквартальну автоматичну індексацію на 2,5%. При цьому, на думку «Укрзалізниці», що підготувала проект наказу, це підвищення не повинно спричинити значне збільшення витрат у вантажоперевізників. Зокрема, для сільськогосподарських вантажів операційні витрати виростуть всього лише на 0,13%, і, наприклад, в кінцевій ціні зернових частка транспортної складової підвищиться з 2,61% до 2,7%, цукру — з 1,67% до 1, 73%.

Однак навіть таке незначно збільшення операційних витрат обіцяє «Укрзалізниці» в поточному році значний приплив додаткових коштів: від перевезення добрив — 104 млн гривень, зерна, продуктів помелу і харчових продуктів — 750 млн гривень, лісових вантажів — 17,4 млн гривень.

Після довгого обговорення голова ДРС Ксенія Ляпіна прийняла рішення створити чергову робочу групу, в рамках якої ще раз зважити всі «за» і «проти», і прийняти рішення вже на цьому тижні. «Для обговорення цього питання потрібно створити робочу експертну групу при Мінінфраструктури, з УЗ, нами, асоціаціями, які представляють бізнес, і прийняти рішення наступного тижня», — повідомила вона 15 березня.

Однак підвищення тарифів, про необхідність якого так довго говорила УЗ, швидше за все, все-таки відбудеться. Питання тільки в тому, наскільки швидко це рішення вдасться «продавити» через ДРС. «Рішення буде позитивне, тарифи будуть підвищені. Адже останнє підвищення тарифу було в 2017 році», — сказав iAgro директор ТОВ «Українські аграрні потоки» Олексій Шахов. За його словами, після 2017 року «Укрзалізниці» вже не вдавалося домогтися підвищення залізничних тарифів, тому вона вдалася до більш активного стягування коштів з вантажовласників за рахунок подорожчання вагонної складової. «У нас зараз на деяких маршрутах ціна вагонної складової (тобто плати за використання вагона, — ред.) вище, ніж тариф на перевезення, в який включені амортизація локомотива, паливо, витрати на інфраструктуру і т.д.», — сказав він.

В «Укрзалізниці» вже навіть сформувався пул прихильників. За словами Валерія Ткачова, заступника директора з логістики компанії «Торговий дім «Дельта Вілмар», на нараді в ДРС, крім УЗ, за підвищення висловилося Міністерство інфраструктури, Національний комітет промислового розвитку в особі депутата Верховної Ради Анатолія Гіршфельда, профспілки залізничників.

Також за індексацію тарифів виступає і наглядова раду УЗ. «Якщо буде рости вартість виробництва продукції, то також необхідним і резонним є паралельне підвищення тарифів на перевезення до відповідного рівня. Я вважаю, що це висновок не тільки менеджменту «Укрзалізниці», а й більш широкої індустріальної громадськості, тому що це дозволяє зробити процес ціноутворення прогнозованим», — вважає голова наглядової ради УЗ, екс-директор представництва ЄБРР в Україні Шевкі Аджунер.

Менш радикальну позицію зайняла Європейська бізнес асоціація (ЄБА) — вона готова обговорювати необхідність підвищення тарифів і можливий відсоток підвищення, але не погодилася з автоматичною індексацією. За словами координатора Комітету з логістики ЄБА Ярини Скороход, витрати вантажовідправників і так в минулому році зросли за рахунок підвищення вагонної складової, закриття УЗ малодіяльних станцій і маршрутизації зернових перевезень.

Про необхідність знайти проміжне рішення заявив і співголова логістичного комітету Американської торгової палати Сергій Вовк. За його словами, збільшення тарифів обійдеться вантажоперевізникам в 10 млрд гривень. І він вважає, що потрібно знайти економічно обгрунтований рівень, який буде компромісним для всіх сторін.

Категорично проти індексації тарифів висловилися представники гірничо-металургійного комплексу і виробники цементу.

«Оскільки Мінінфраструктури цю ідею підтримало, плюс — вони вже рік її мусують, я думаю, її «продавлять». Питання тільки в тому, наскільки вистачить потужності блокувати це питання представникам ГМК», — вважає Валерій Ткачов.

Для зерновиків підвищення залізничних вантажів буде не настільки критичним. «Якщо нам піднімуть тарифи, ми підемо в автотранспорт і річкові перевезення», — зазначив Валерій Ткачов.