«Укрсадвинпром» просить виділити садоводам державну підтримку на придбання холодильників

«Укрсадвинпром» просить виділити садоводам державну підтримку на придбання холодильників

При цьому потрібно врахувати, що у виробників яблук і ягід – різні потреби в холодильних потужностях

«Укрсадвинпром» просить виділити садоводам державну підтримку на придбання холодильників

Громадський союз «Укрсадвинпром», який об’єднує 170 виробників ягід і фруктів, закликає Міністерство агрополітики і Кабінет міністрів переглянути порядок розподілу держпідтримки садівництва та передбачити компенсації з бюджету виробникам ягід при покупці холодильників.

Голова «Укрсадвинпрому» Володимир Печко пояснив, що згідно з постановою Кабміну №587 від 15 липня 2005 року «Про затвердження порядку справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства», бюджетні кошти виділяються компаніям на компенсацію витрат при закупівлі холодильників з регульованим газовим середовищем (РГС) потужністю від 500 тонн. Однак, за словами Володимира Печка, такі потужні холодильники підходять виробникам яблук, тоді як для виробників ягід потрібні набагато менші обсяги, наприклад, 50 або 100 тонн. «Наша пропозиція – виділити держпідтримку на холодильники від 50 до 400-500 тонн, можна без РГС, але з прекулінгом (попереднім охолодженням)», – сказав він. Вартість холодильника потужністю 50-100 тонн може скласти 5-8 млн гривень.

За словами Володимира Печка, оснащення ягідних підприємств холодильниками дасть дозволить їм зберігати продукцію близько трьох місяців з моменту збору. «І це дасть можливість експортувати її не лише в найближчі європейські країни, а й до Китаю, а також Латинської Америки», – сказав він.

Директор компанії «Артіль №1» (ТМ Artberry) Сергій Нетудихата розповів, що його компанія почала закладати ягідні плантації в 2015 році, на сьогодні має 90 га під лохиною і 40 га – під черешнею, і вже в минулому році поставляла тестові партії продукції у Німеччину. За його словами, перший холодильник компанія вже добудовує, плануючи запустити його цьогоріч. Однак вже зрозуміло, що цих потужностей буде недостатньо, в той же час як держпідтримку можна отримати лише на великі холодильники, які ягідникам не потрібні.

Засновник компанії «Ягідки» Олег Науменко розповів, що в його компанії під лохиною зайнято 55 га. «У цьому році плануємо вийти на першу товарну партію від 30 до 70 тонн, при цьому 10-15% залишиться в Україні, а решта – піде на експорт», – сказав він. Однак його компанії складно конкурувати з виробниками Польщі та Іспанії, оскільки українські ягідники не можуть створювати інфраструктуру за рахунок дешевих позик. «Тому ми просимо переглянути програму держпідтримки по інфраструктурі, зокрема – по холодильниках, в бік її адаптації до потреб ягідних господарств», – сказав він.

При цьому Олег Науменко зазначив, що у компанії вже є позитивний досвід використання держпідтримки і співпраці з Міністерством агрополітики. «Ми йому вдячні, оскільки за минулий рік отримали компенсацію з посадкового матеріалу в повному обсязі, і це – без копійки хабарів. Для мене це просто революція», – зазначив він.

Ігор Гриник, директор Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України, вважає, що курс нинішнього уряду на підтримку садівництва, особливо на тлі того, що Україна в останні роки перетворилася на потужного виробника зернових та технічних культур, правильний. Однак держдопомоги на закладку садів недостатньо – минулий рік з його надвиробництвом яблук оголив проблему нестачі потужностей для їх зберігання, що призвело до проблем з реалізацією та обвалу цін. «Сьогодні потрібно думати не тільки про закладення садів, а й про зберігання продукції. Холодильники 500 тонн – це для потужних підприємств. А ягідні підприємства вимагають менших обсягів сховищ – 50 тонн або 100 тонн», – сказав він.

Лише по Київській області потенційними одержувачами держпідтримки по холодильниках можуть стати близько десятка підприємств, а всього по Україні – близько 80. При цьому Володимир Печко зазначив, що в 2019-му кошти держпідтримки садівникам ще не розподілялися, і цілком можливо ще внести зміни до постанови Кабміну з тим, щоб ягідники могли отримати компенсації вже в цьому році.