У київському озері – масовий мор риби

У київському озері – масовий мор риби

Навіть якщо винних встановлять, штрафи за забруднення водойм в Україні не такі великі

У київському озері – масовий мор риби

В озері Русанівське у столиці на початку березня стався масовий мор риби. Як розповіла iAgro киянка-активістка Олена Фатєєва, це озеро розташоване на лівому березі Дніпра в межах міста, неподалік урочища Горбачиха, яке в генеральному плані Києва було виділено під створення заказника. Олена Фатєєва разом з іншими громадськими активістами домагається визнання Горбачихи заказником, і намагається не допустити його забудови житловими кварталами. Вона знайома з ситуацією на озері Русанівське, яке розташоване по сусідству з урочищем Горбачиха, і розмістила на своїй сторінці у Facebook відео та фото з місця події.

За словами Олени Фатєєвої, мор риби стався ще 6 березня, однак привернути увагу влади вдалося тільки після того, як мешканці навколишніх будинків викликали знімальну групу телеканалу «1+1». Вже після журналістів приїхали представники національної поліції, рибнагляду та комунального підприємства «Плесо», яке відає столичними водоймами. «Це озеро – дуже чисте, тому що це частина колишньої річки Чорторий, яка була розділена дамбою. В озері багато джерел, вода в ньому постійно перебуває, тому водокачка регулярно перекачує воду з озера в Дніпро і Десенку», — сказала вона.

Мор риби стався в тій частині озера, біля якої ведеться будівництво Подільсько-Воскресенського мосту, який повинен з’єднати лівий і правий береги Дніпра. Олена Фатєєва зазначила, що особливість цього району в тому, що грунтові води знаходяться дуже близько до поверхні.

Будівельники, пробуривши в землі отвори для заливання бетону під палі мосту, викачують звідти воду, яка зливається тут же в озеро. Також вантажівки-міксери, які привозять бетон для заливки паль, після миття ємностей від залишків бетону, зливають воду просто на березі.

Активістка підкреслила, що загиблої риби в озері дуже багато. «Люди обійшли 1/10 частину берега і зібрали близько 200 туш великої риби. Риба ще вчора (11 березня, — ред.) почала «пахнути». 12 березня співробітники комунального підприємства «Плесо» приїхали на машині збирати рибу, але при цьому у них не було ні рукавичок, ні масок, ні мішків», — сказала Олена Фатєєва. При цьому вона зазначила, що співробітникам КП «Плесо» потрібно буде ще 3-4 дні на збір мертвої риби, і поки вони не знають, куди вона буде направлена на утилізацію. «Там зараз чергують місцеві жителі, щоб «Плесо» не закопало рибу на місці», — сказала вона.

Голова Асоціації рибалок України Олександр Чистяков назвав ситуацію зі столичними водоймами катастрофою. За його словами, у Києві станом на 1991 рік було 486 водойм, зараз залишилося близько 370, решта – були засипані і забудовані. При цьому з 370 водойм 112 були передані КП «Плесо», ще близько 150 знаходяться в парковій зоні, а інші – не перебувають ні на чиєму балансі. «Це – безликі і безхазяйні об’єкти, без чітко встановлених меж», — зазначив він.

На думку Олександра Чистякова, забруднення водойм, які призводять до мору риби в цілому по Україні досить часті, тоді як штрафи мізерні.

Керівник компанії «Добротвірський рибзавод» Роман Депа розповів iAgro, що його бізнес по розведенню риби постраждав у травні 2014 року, коли Добротвірська ТЕС (Львівська область) скинула в річку гарячу воду, в результаті чого температура води піднялася до 41 градуса, і нижче за течією від ТЕС загинула риба. Збиток підприємства склав близько 0,5 млн гривень, збитки держави – близько 70 млн гривень. Проте розслідування кримінальної справи щодо того інциденту не рухається з місця, оскільки експерти ніяк не можуть завершити одну з експертиз. «Скоро буде 5 років, як це сталося, але жодної копійки компенсації досі я не отримав», — сказав Роман Депа.

Фото: «Сегодня».