Зміцненню гривні сприяв аграрний експорт — експерт

Зміцненню гривні сприяв аграрний експорт — експерт

Курс гривні вже кілька днів зміцнюються. Так, тільки 7 лютого курс по відношенню до долара посилився на 25 коп. — до 26,96 грн за долар, а щодо євро на 36 копійок — до 30,72 грн за євро.

Зміцненню гривні сприяв аграрний експорт — експерт

Головний редактор журналу «Деньги» Олександр Крамаренко пояснив зростання національної валюти трьома факторами, передає AgroPortal.

«По-перше, є великі обсяги аграрного експорту і зараз повертається валютна виручка в Україні. Друге — це покупка нерезидентами облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП), вони заводять в Україну валюту, щоб купити за гривню ці цінні папери. Збільшується пропозиція валюти на ринку. І третє — феномен, пов’язаний з виборами — кандидати та їхні штаби заводять в країну тими чи іншими шляхами ресурси, які були накопичені за кордоном, щоб фінансувати виборчі кампанії, і робиться це тіньовим шляхом», — сказав він.

На думку Крамаренко, зростання гривні може тривати до квітня-травня, тому що в кінці квітня має бути відтік коштів нерезидентів, які заводили валюту для купівлі ОВДП, а також вичерпається потенціал надходжень від аграрного експорту.

Спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса вважає, що зміцнення гривні обумовлено тільки економічними факторами. Ключову роль відіграє підготовка аграріїв до посівної і покупка іноземцями українських ОВДП (облігацій внутрішньої державної позики).

«Гривня — валюта сезонна. А сезонність така, що до кінця року, до січня-грудня, гривня падає. Багато грошей в системі, тому що уряд багато витрачає саме в цей період. Після настає пора сезонного зміцнення. І до традиційного початку весни, коли аграрії отримували свої сумки з кешевими доларами і йшли готуватися до посівної, додався фактор заходу іноземців на наш ринок. Високі ставки по ОВДП самі по собі виглядають привабливими», — пояснює він.

Експерт нагадав, що іноземні інвестори купують ОВДП на сотні мільйонів доларів саме в кінці січня і на початку лютого вже два роки поспіль.

«Можна шукати кішку в чорній кімнаті, говорити про міфічних мільярди на вибори або майбутню монетизацію субсидії (як це впливає — взагалі уявити важко), але факт залишається фактом. Працюють стандартні економічні закони», — говорить фінансист.