Задобрити селянина: що обіцяють агросектору кандидати в президенти

Задобрити селянина: що обіцяють агросектору кандидати в президенти

Як ставляться до ринку землі, державної підтримки галузі й іншим економічним перспективам

Задобрити селянина: що обіцяють агросектору кандидати в президенти

Сьогодні в Україні офіційно завершилася реєстрація учасників президентської передвиборчої гонки. Чим ближче день виборів президента України, тим більше обіцянок кандидати на цю посаду роздають найрізноманітнішим категоріям виборців — підприємцям, пенсіонерам, студентам, військовослужбовцям і молодим матерям.

Оскільки аграрний сектор — один з флагманів української економіки, iAgro вирішив дізнатися, що саме обіцяють кандидати в президенти селянам, власникам земельних паїв, керівникам і власникам малих, середніх і великих аграрних компаній. Для вивчення були взяті програми кандидатів на пост президента, викладені на сайті Центральної виборчої комісії.

У список аналізованих ми включили програми восьми кандидатів, які займають найвищі місця згідно з соціологічними опитуваннями, а також додали ще двох «наближених» до агросектору: це Віталій Скоцик, який до недавнього часу очолював Аграрну партію України, і Аркадій Корнацький — входить до складу парламентського комітету з питань аграрної політики та земельних відносин, а також — засновник «Агрофірми Корнацьких».

При аналізі програм ми вибрали чотири простих орієнтири: ставлення кандидата до ринку землі та державну підтримку аграрного сектора, а також обіцянки щодо зростання української економіки і розміру середньої зарплати. Крім того, iAgro вибрав з програм кандидатів все, що хоча б побічно стосується аграрної сфери, в тому числі: обіцянки зі зміни податкового законодавства, збільшення експорту продукції з більш високою доданою вартістю, соціального відродження села.

Ринок землі. Формування прозорого ринку землі.

Держпідтримка АПК. Про держпідтримку аграрного сектора нічого не сказано.

Зростання економіки. Конкретних цифр економічного зростання в програмі немає.

Середня зарплата. Орієнтира по зарплаті в програмі немає.

Інші обіцянки. Першочергові завдання з розвитку економіки — її детінізація, свобода конкуренції, розвиток внутрішнього виробництва, довгострокове дешеве кредитування. «Я, як Президент, буду гарантом для кожного великого інвестора, який прийде в Україну», — сказано в програмі.

Також Зеленський обіцяє недоторканність Карпатських лісів (ввести контроль за вирубкою), боротьбу із забрудненням річок і виснаженням чорнозему, припинення тиску на бізнес з боку органів правопорядку (СБУ не буде займатися економічними злочинами), введення «нульової декларації» для бізнесу — кожен бізнесмен за 5% може задекларувати і легалізувати свої доходи. У сфері оподаткування Зеленський обіцяє замінити податок на прибуток податком на виведений капітал, зробити податки «простими і зрозумілими», але «податки будуть платити всі», при цьому знизити адміністративний тиск на бізнес.

Програма також передбачає автоматичний контроль на дорогах ваги автомобілів.

Серед цілей — введення європейських стандартів продовольчого виробництва. На думку Володимира Зеленського, «Україна повинна стати світовим екологічним продовольчим супермаркетом».

Ринок землі. Про запуск ринку землі або мораторій не сказано нічого, але є обіцянка, що земля за межами населених пунктів буде належати громадам.

Держпідтримка АПК. Розвиток і державна підтримка фермерських господарств, а також малих і середніх сільгосппідприємств стане головною стратегією аграрної політики. Відразу ж після виборів президента буде прийнятий закон про введення для аграріїв єдиного податку на гектар землі. Також буде введено контроль за сівозміною, технологіями обробки землі для того, щоб «зупинити варварську експлуатацію сільгоспземель».

Зростання економіки. Конкретних цифр немає.

Середня зарплата. Конкретних цифр немає, але Тимошенко обіцяє, що рівень середньої зарплати в Україні, який зараз в 3,5 рази нижче, ніж в Польщі, наздожене показник Польщі за 5 років.

Інші обіцянки. У податковій сфері Тимошенко обіцяє реорганізувати податкову службу і остаточно ліквідувати податкову міліцію. Також буде скасовано податок на додану вартість (ПДВ) і введений податок на реалізацію.

За рахунок коштів роботодавців буде введено обов’язкове медичне страхування з одночасним зниженням удвічі податкового навантаження на такі підприємства.

Буде прийнятий спеціальний закон для забезпечення програми мікрокредитування для молоді і середнього класу — кожен банк буде зобов’язаний створити департамент мікрокредитування і сформувати пул з десятків тисяч бізнес-планів, які пройшли банківську експертизу. Обсяг одного мікрокредиту — не більше 100 тис. доларів; мікрокредити будуть видаватися без застави, на основі обов’язкового страхування ризиків і під 3% річних. Фінансування планується здійснювати цільовим перерахуванням грошей відповідно до бізнес-плану.

Замість єдиного соціального внеску (ЄСВ) буде введена персоніфікована пенсійна система з накопичувальними рахунками для кожного українця.

Ринок землі: Про ринок землі не сказано нічого.

Держпідтримка АПК. Безпосередньо державна підтримку агросектору в вигляді дотацій та податкових пільг в програмі не згадано. Однак для Порошенка аграрний комплекс — один з п’яти пріоритетів для розвитку економіки, під які можна залучити мільярди доларів інвестицій. Зазначено, що зростання чисельності населення в світі створює для України величезну нішу, проте лідерство на аграрному ринку можливо тільки за умови, що експорт переробленої продукції буде набагато перевищувати продаж сировини. Тому «саме на створення переробних підприємств, розвиток інфраструктури для виробників сільськогосподарської продукції та захист прав власників будуть спрямовані першочергові кроки для розвитку агросектору». Зазначено, що протягом наступних п’яти років Україна повинна стати лідером аграрного сектора в Європі.

Зростання економіки. Цифр очікуваного економічного зростання в програмі немає, але вказано, що економіка зростатиме.

Середня зарплата. Сказано, що зарплата буде рости і буде «гідною».

Інші обіцянки. У програмі йдеться, що членство України в ЄС забезпечить високі стандарти життя людей, допомогу в розвитку економіки і доступ до найбільшого світового ринку. Частка ЄС у експорті українських товарів перевищила 42% і буде збільшуватися.

Буде продовжена політика зниження податкового тиску, зокрема, шляхом заміни податку на прибуток підприємств оподаткуванням виведення капіталу з країни.

Своїм завданням кандидат вважає також безпеку і захист прав власності і інвестицій.

Для реалізації потенціалу економіки Україну планується перетворити в транспортно-логістичний хаб Європи, транспортну інфраструктуру — модернізувати, і на це будуть спрямовані гроші національних і міжнародних інфраструктурних фондів, а також приватні інвестиції.

Ринок землі. Земля буде збережена у власності українських селян, а ринок сільгоспземель буде відкритий виключно в залежності від результатів загальнонаціонального референдуму.

Держпідтримка АПК. Бойко обіцяє розширити державну підтримку сільського господарства, повернути аграріям пільговий режим оподаткування, «впровадити ефективні і рішучі заходи по боротьбі з рейдерством».

Зростання економіки. Буде збільшено до 5-7% на рік.

Середня зарплата. Точного рівня обіцяної середньої зарплати в Україні немає, вказано, що він буде «гідний».

Інші обіцянки. Юрій Бойко обіцяє створити стимули і спеціальні умови кредитування для розвитку і підтримки малого та середнього бізнесу, сільськогосподарських і фермерських підприємств. Зростання економіки до 5-7% на рік буде досягнуто за рахунок розвитку високих технологій, ефективної державної підтримки національного товаровиробника і розвитку підприємництва. Податки для бізнесу і громадян будуть знижені.

Ринок землі. Ринок землі буде запущений після того, як буде закінчено формування земельного кадастру, укріплена фінансова спроможність фермерів, зупинений тіньовий обіг земель, а вартість землі — виросте. При цьому Гриценко обіцяє, що «не буде базару земель, скупки їх за безцінь аграрними олігархами».

Держпідтримка АПК. Вона буде надаватися малим і середнім фермерським господарствам, а не великим агрохолдингам.

Зростання економіки: 10% в рік.

Середня зарплата: більше 700 євро.

Інші обіцянки. Кандидат обіцяє замість зростання експорту зерна стимулювати експорт продукції з високою доданою вартістю в аграрному секторі — шляхом податкових, митних та кредитних механізмів виробництва.

Буде ліквідовано рейдерство, введена кримінальна відповідальність і відшкодування збитків чиновниками, які допустили порушення при перевірках бізнесу. Серед обіцянок кандидата — дія мораторію на експорт деревини під виглядом дров, розвиток вітчизняної деревообробної, меблевої, картонно-паперової галузей та відновлення лісових масивів.

Децентралізація буде посилена — місцеві громади отримають право розпоряджатися землями за межами забудови населених пунктів.

Ринок землі. У програмі кандидата прописано обіцянку не допустити продажу землі: шляхом внесення змін до Конституції земля буде збережена за селянами, а не віддана олігархам; основою аграрного устрою країни стануть фермерські господарства.

Держпідтримка АПК. Для розвитку тваринництва на селі Ляшко обіцяє виділення дотацій мінімум 5 тис. гривень на одну корову.

Зростання економіки: 8-10% в рік.

Середня зарплата: Конкретних цифр за рівнем зарплати в програмі немає, єдиний критерій — вона буде «гідною».

Інші обіцянки. Олег Ляшко обіцяє ліквідувати тиск на бізнес, захистити приватну власність, встановити державне регулювання цін на продукти, зробити пріоритетом не імпорт продукції, а підтримку національного виробника. Також — ввести ефективне управління держмайном замість «огульної приватизації», залучити понад 100 млрд доларів інвестицій в економіку, створити понад 2 млн робочих місць, в тому числі — на селі, і зупинити еміграцію українців за кордон.

Ринок землі. Власниками землі можуть бути тільки громадяни України. Земля продаватиметься через Земельний банк. Однак до запуску ринку буде проведена інвентаризація земель, і кожен українець отримає свій наділ, право на який передбачено Земельним кодексом. Держава буде здійснювати контроль за цільовим використанням земель і не допускати виснаження грунтів.

Держпідтримка АПК. Про держпідтримку аграрного сектора не сказано нічого, і слово «аграрний» в програмі не зустрічається жодного разу.

Зростання економіки. Цифр зростання економіки в програмі немає, взагалі програма кандидата містить тільки одну цифру, а всі основні цілі в економіці виражені на словах.

Середня зарплата. Конкретних цифр за рівнем зарплат немає, зазначено лише, що українці будуть заробляти «гідно».

Інші обіцянки. На думку Євгена Мураєва, розвиток економіки можна забезпечити лише за рахунок промисловості, і для цього необхідно провести в Україні нову індустріалізацію. Дві цитати з програми: «Ми повинні будувати те, що вміємо: кораблі, машини, космічну техніку — зі своєї сировини, руками своїх фахівців» і «Ми входимо в десятку країн, які мають повний цикл виробництва літаків — значить, потрібно будувати літаки».

При цьому кандидат вважає, що більшості держпідприємств не потрібна приватизація, тільки ефективне управління і «зрозумілий фінансовий план». Іноземні кредити будуть залучатися тільки під розвиток конкретних економічних проектів.

Ринок землі. Землю зможуть купувати лише громадяни України, кількість землі в одних руках буде обмежено. При цьому українським фермерам будуть гарантовані дешеві кредити для покупки земельних наділів. Буде введений прозорий продаж права оренди землі державної власності. Громадам буде надано право планування територій та розпорядження землею за межами населених пунктів.

Держпідтримка АПК. Планується стимулювати виробництво і продаж української сільгосптехніки.

Зростання економіки. Цифрових орієнтирів економічного зростання в програмі немає.

Середня зарплата. Цифр по середній зарплаті в Україні немає, орієнтиром може служити зарплата військовослужбовців і лікарів — не менше 1000 доларів на місяць.

Інші обіцянки. Провести прозору і ефективну приватизацію більшості державних підприємств, ліквідувати всі підрозділи з розслідування економічних злочинів в прокуратурі, поліції, СБУ, а також — податкову поліцію.

Також Андрій Садовий обіцяє вилучити з Кримінального кодексу статтю про фіктивне підприємництво та залучати громадян України в економіку.

У сфері транспорту кандидат обіцяє створити умови для розвитку річкових перевезень.

У податковій сфері планується ввести податок на виведений капітал, ввести трансферне ціноутворення, зробити прозорою роботу митниці і фіскальної служби, перерозподілити структуру податків, поступово збільшивши частку місцевих податків до 50%.

Також Андрій Садовий обіцяє зробити села місцем комфортного проживання людей і «зберегти українську національну ідентичність».

Ринок землі. Про ринок землі в програмі сказано не чітко. Зазначено лише, що земля — ​​основний інструмент, який допоможе зробити українців багатими, а аграрна реформа повинна враховувати інтереси як великих виробників, так і малих та середніх фермерів, виробників-одноосібників і приватних власників.

Держпідтримка АПК. Про держпідтримку аграрного сектора нічого не сказано.

Зростання економіки. Цифри прогнозного економічного зростання відсутні.

Середня зарплата. Прогнозу по середній зарплаті в цілому по країні немає, є плани швидко довести середню зарплату конкретно в аграрній галузі до 15 тис. гривень.

Інші обіцянки. Віталій Скоцик в побудові ефективної економіки пропонує використовувати конкурентні переваги, але в аграрному комплексі Україна повинна перерости сировинну модель. На переконання авторів передвиборчої програми, розвиток переробної промисловості дає 3-5% ВВП і більше 2 млн робочих місць, при цьому такі зміни можна реалізувати за 2-3 роки. Експорт продовольства буде залишатися одним з основних джерел доходу держави. Всього ж з дев’яти абзаців програми, що описують методи побудови ефективної економіки, аграрний сектор згадується тільки в трьох.

В цілому Скоцик обіцяє встановити чіткі правила для бізнесу, перш за все — в оподаткуванні, і як можна рідше їх міняти: «Податкова система повинна бути зрозумілою кожному і не повинна переглядатися щорічно».

Податки в умовах кризи повинні бути спрощені і знижені, а держава буде отримувати гроші до бюджету за рахунок нарощування кількості економічно активних виробництв.

Ринок землі. Про відкриття ринку землі або ж про продовження мораторію не сказано нічого.

Держпідтримка АПК. Про державну підтримку сільського господарства цим кандидатом немає жодного слова. Як, втім, і про розвиток аграрного сектора взагалі.

Зростання економіки. У програмі немає чітких прогнозів або обіцянок щодо зростання економіки — лише згадується, що її зростання буде «стрімкий».

Середня зарплата. Про рівень зарплат не сказано нічого.

Інші обіцянки. Створити умови для відновлення економічної могутності України за рахунок демонополізації, ліквідації корупції, знищення рейдерства і підвищення відповідальності за нього, «зеленого світла» для малого та середнього бізнесу, стабільного законодавства, спрощення системи оподаткування та адміністрування податків, підвищення відповідальності за несплату податків.

Корнацький обіцяє, що українська економічна стратегія і інвестклімат в країні будуть краще китайських і навіть «найпривабливішими у світі».

Місцеві ради отримають повноваження розпоряджатися землями і природними ресурсами, будуть відновлені всі ліквідовані на селі школи, дитячі садки, ФАПи та поштові відділення.

Однією з основних цілей Корнацького є «очищення України від олігархічних кланів і еліт». Слово «олігархічний» в негативному сенсі в програмі зустрічається п’ять разів.