Встигнути заробити: соняшникова олія додала в ціні

Встигнути заробити: соняшникова олія додала в ціні

Однак проблемою для виробників стала дорога сировина

Встигнути заробити: соняшникова олія додала в ціні

Українським олійноекстракційним заводам і експортерам соняшникової олії випала чудова нагода заробити, скориставшись ціновим стрибком на світовому ринку — з початку року ціна на українську олію додала 50 доларів на тонні.

За даними «АПК-Інформ», якщо в кінці грудня 2018 року експортна ціна нерафінованої соняшникової олії на умовах FOB становила 625 дол./т, то до 1 лютого цього року вона вже виросла до 675 дол./т. Таке підвищення має обнадіяти виробників і продавців, оскільки минулий рік їх не особливо балував. Наприклад, у квітні 2018 го «соняшникові» ціни трималися на рівні 770 дол./т, після чого знижувалися до кінця року.

Причина подорожчання соняшникової олії — в її традиційній прив’язці до пальмової і соєвої. Директор департаменту аналітики компанії Marcoрolo Commodities, радник президента Української зернової асоціації з аналітики Олена Нероба пояснила, що соняшникова олія займає 7-9% ринку споживання рослинних олій, і ціна на неї дуже залежить від пальмової олії, в меншій мірі — від цін на нафту і балансу насіння. «Зараз виробництво «пальми» сезонно скоротилося через сезон дощів, а попит — залишився, тому рекордні запаси «тануть», що штовхає ціну вгору. Вона потягнула за собою й інші олії», — сказала вона.

Підвищення цін може продовжиться, оскільки попит на соняшникову олію є як з боку Індії, так і від інших покупців. «Спочатку очікувалося подорожчання на 100 дол./т, тому цілком можливо, що ціна додасть ще 50 доларів на тонні», — зазначила Олена Нероба. І додала, що поки що ціни припинили інтенсивне зростання.

Тому українським продавцям олії потрібно встигнути скористатися відкрилися ціновим вікном можливостей — поки не виросло виробництво пальмової олії і поки, за словами Олени Нероби, «Індія вважає, що преміальний соняшник смачніше сої». Сприятливий сезон для українських виробників може тривати до кінця зими.

Другу причину підвищення цін на вітчизняну олію в асоціації «Укроліяпром» побачили в припиненні торгової війни між США і КНР: оскільки Китай відновив закупівлі сої в США, попит на неї на світовому ринку виріс, ціни на соєву олію також пішли вгору і потягнули за собою ціни і на соняшникову олію. «Як тільки в торговельній війні між Китаєм і США настав невеликий просвіт, соя на світовому ринку стала мати підвищений попит. А ми — заручники кон’юнктури світового ринку», — відзначили в «Укроліяпромі».

Попит на сою виріс і в результаті збільшення закупівель Європейським Союзом — з липня по грудень 2018 року через США в ЄС було відправлено 5,1 млн т соєвих бобів, що більш ніж в два рази перевищує обсяги поставок за аналогічний період 2017 року.

Однак сприятливу ситуацію українським переробникам і продавцям дещо зіпсувала нещодавня негода, яка ускладнила доставку соняшнику до переробників — на тлі дефіциту залізничних вагонів-зерновозів автомобільні дороги засипало снігом, тому деякі підприємства були змушені знизити виробництво олії. У виграші опинилися ті з них, які встигли накопичити запаси соняшнику.

Крім того, як зазначила Олена Нероба, транспорт, задіяний у перевезенні кукурудзи, що є однією з причин підвищення ціни соняшнику на внутрішньому ринку: з 9,6 тис. грн/т у кінці 2018 року до нинішніх 11 тис. грн/т. «Тому в плюсі ​​виявився той, хто купив дешевий соняшник, зробив олію і тепер продає», — констатувала вона.

При цьому в «Укроліяпромі» такі високі ціни на сировину (в співвідношенні з цінами на олію) — близько 390 дол./т — вважають парадоксальними.