Закон про маркування харчових продуктів захищає не лише споживачів
заступник керівника проекту ЄС «Удосконалення системи контролю безпечності харчових продуктів в Україні», старший експерт з питань європейського законодавства

Закон про маркування харчових продуктів захищає не лише споживачів

Але й сумлінних операторів ринку

Закон про маркування харчових продуктів захищає не лише споживачів

4 лютого президент Петро Порошенко підписав законопроект «Про інформацію для споживачів про харчові продукти» (№8450), прийнятий Верховною Радою ще 6 грудня минулого року. Яна Добідовська, заступник керівника проекту ЄС «Удосконалення системи контролю безпечності харчових продуктів в Україні», старший експерт з питань європейського законодавства, розповіла iAgro, чим важливий цей закон і на чиїй роботі позначаться його норми.

Розробка цього законопроекту тривала понад два роки, велося дуже довге обговорення, аби дійти згоди між усіма зацікавленими сторонами.

На мою думку, найголовніше в законі те, що він стосується не лише маркування харчових продуктів чи вимог до етикетки, а й абсолютно всіх засобів, якими інформація про продукт може потрапляти до споживача. Це є позитивним і дуже важливим, тому що запроваджуються вимоги щодо надання інформації споживачу на всіх етапах. Також він містить і вимоги до дистанційного продажу продуктів харчування, до їх реалізації в закладах роздрібної торгівлі, ресторанах.

Закон містить перелік інформації, яку споживач повинен отримувати щодо харчового продукту – не важливо, чи це етикетка, чи інформація, яка додається до харчового продукту, чи повідомляється споживачу, якщо він купляє дистанційно. Зокрема, якщо купівля відбувається через інтернет, інформація про харчовий продукт має бути розміщена на сайті чи повинна бути надіслана за запитом споживача.

У законі також є норма, що повинен бути чітко прописаний перелік інгредієнтів, з яких виготовлено харчовий продукт, і споживач може з ним ознайомитись і зробити свій вибір – купувати цей продукт, чи ні.

Також дуже важливо, що окремий додаток в законі містить перелік алергенів, і тепер для всіх буде зрозуміло, що саме вважається алергенами. Якщо оператор харчового ринку виготовляє продукт, який містить інгредієнт або інший харчовий продукт, який належить до алергенів, він повинен відповідним чином позначати це на етикетці або в меню ресторану – виділяти жирним шрифтом і великим літерами.

Збільшено і розмір шрифту, яким споживачу надається інформація на етикетці. Зараз у нас мінімальний розмір шрифту складає 0,8 мм, а згідно нового закону, він має бути не менше 1,2 мм. Для маленьких упаковок – 0,9 мм. Текст має бути чітким, легким для сприйняття, не спотворюватись іншою необов’язковою інформацією, не стиратись.

Але закон направлений на те, щоб захистити інтереси не лише споживачів, але й сумлінних операторів ринку. Оскільки якщо є чіткі вимоги до надання інформації і відповідальність за невиконання закону, то несумлінних учасників ланцюжка поставок виявлятимуть, штрафуватимуть і вилучатимуть партії товару, що не відповідають вимогам цього закону.

Одне з головних завдань закону – споживач має отримати повний обсяг інформації про харчовий продукт, яка не повинна вводити його в оману. І завдяки цьому зможе зробити свідомий вибір і визначитись – хоче він купити саме цей продукт або інший.