З надією на полегшення: Раду просять легалізувати марихуану в медичних цілях

З надією на полегшення: Раду просять легалізувати марихуану в медичних цілях

Це може простимулювати коноплярів, але додасть роботи контролюючим органам

З надією на полегшення: Раду просять легалізувати марихуану в медичних цілях

Громадські організації закликали Верховну Раду врегулювати питання використання канабісу в медичних і наукових цілях. 30 січня 16 громадських організацій зареєстрували на сайті Верховної Ради відповідну петицію. Серед підписантів — громадські організації «Українська асоціація медичного канабісу», «Ліки Контроль», «100% Життя», «Радість руху», «Діти з гемофілією», «Пацієнти України», «Афіна. Жінки проти раку» та інші. Щоб парламент розглянув цю петицію, вона повинна за три місяці зібрати підписи не менше 25 тис. Прихильників.

Питання легалізації канабісу для України не нове. «Ще в 2013 році урядом була ухвалена Стратегія державної політики щодо наркотиків, яка визнала необхідність вивчення перспектив медичного застосування канабіноїдів в якості анальгетиків та інших лікарських препаратів. Але зрушень в цьому напрямі так і не відбулося», — розповіла iAgro Вікторія Подворчанська, радник юридичної фірми «Астерс». При цьому, за її словами, контрольоване виробництво, поширення і застосування канабісу для медичних і наукових цілей дозволено конвенцією з наркотичних речовин ООН ще з шістдесятих років минулого століття.

Потенційні споживачі

Препарати на основі канабісу використовуються в багатьох країнах для лікування хронічного болю, епілепсії, анорексії, посттравматичного синдрому, артриту і ревматизму, астми, хвороби Альцгеймера, хвороби Паркінсона та інших. Однак, як зазначив представник «Української асоціації медичного канабісу» Геннадій Шабас, в Україні досі заборонено не тільки використання подібних препаратів, але і наукові дослідження канабіоідів. «Як можна при наявності 2 млн пацієнтів, яким необхідний медичний канабіс, досі не врегулювати це питання?», — дивується він.

Крім того, канабіс застосовується для лікування посттравматичного стресового розладу (ПТСР) у військовослужбовців в США, Канаді та Ізраїлі. За словами Святослава Прохорова, ветерана АТО, асистента кафедри ортопедичної стоматології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, медики з цих країн готові поділитися досвідом з Україною. Він зазначив, що в Україні статус учасника бойових дій вже отримали 340 тис. військовослужбовців, у 80% з яких може проявлятися ПТСР.

Законодавча база

Депутат Верховної Ради Олег Мусій розповів iAgro, що ще в квітні 2016 року разом з колегами розробив і зареєстрував у парламенті законопроект №4533, який якраз і передбачає легалізацію канабісу саме в медичних цілях. Законопроект вже отримав схвалення комітету з охорони здоров’я Верховної Ради, але досі лежить «під сукном» — вже третій рік його не хочуть виносити на порядок денний.

У цьому законопроекті передбачена також і легалізація вирощування канабісу, який буде сировиною для виготовлення ліків. «Україна не тільки здатна сама себе забезпечити таким сировиною, але і могла б бути її експортером. Це дуже хороший і прибутковий бізнес. Єдине, що потрібно — виключити використання сировини не за призначенням, щоб вона не потрапляла до наркоманів. А для цього потрібно суворе ліцензування такої діяльності, видача дозволів, відповідальність за порушення правил вирощування. При бажанні все можна зробити, щоб не було зловживань», — сказав він.

Контроль

За словами Вікторії Подворчанської, при використанні канабісу та його речовин для медичних і наукових цілей відповідно до міжнародних конвенцій, мова може йти тільки про їх контрольований обіг. «Пацієнти отримують легальний і безпечний доступ до лікування із застосуванням канабіноїдів за рецептами, під суворим наглядом і контролем держави. І доступ цей значно складніше доступу до звичайного канабісу на чорному ринку, який існує в будь-якій країні», — пояснює вона.

Професор, доктор медичних наук, науковий керівник клініки «Атос» Юрій Пакін також вважає, що легалізація «медичного» канабісу — цілком прийнятна. «Адже важчі наркотики вже легалізовані для використання в медичних цілях — морфій, трамадол», — говорить він. Але застерігає від безконтрольного використання марихуани. «Є думка, що марихуана нітрохи не гірше, ніж пиво або інші алкогольні напої. Це помилка, тому що в наркогенному сенсі вона володіє більш високим ступенем формування залежності, ніж будь-які алкогольні напої», — зазначає Пакін. І уточнює, що потенційні зловживання, які можуть виникнути після легалізації марихуани в медичних цілях — це вже зона відповідальності не медицини, а служби, що займається контролем за розповсюдженням наркотиків, і поліції.

Традиційно виробництво канабісу — це ліцензований вид діяльності. «Деякі країни зберігають державну монополію на виробництво канабісу для медичних і наукових цілей, деякі допускають приватні компанії під контролем держави. Працюючі моделі в світі існують, тому і шлях для України також буде знайдений», — пояснює Вікторія Подворчанська.

Бізнес і промисловість

За словами Вікторії Подворчанської, виробництво канабісу в медичних цілях не можна ототожнювати із загальним промисловим конопляним сегментом (вирощуванням технічної коноплі), який має свої суттєві особливості. «Деякі європейські країни починали з імпорту медичного канабісу з Нідерландів або Канади, поки налагоджували систему власного виробництва. До того ж, багато що залежить від того, які саме форми канабісу та його речовин будуть дозволені», — уточнює вона. І додає, що якщо говорити тільки про застосування канабісу та його похідних в медичних і наукових цілях, то навряд мова буде йти про великі промислові обсяги, адже кількість продукту і коло пацієнтів — обмежені. Але потенціал у цього сегмента безумовно є.

Президент асоціації «Українська технічна конопля» Олександр Ігнатюк сумнівається, що петиція допоможе зрушити з мертвої точки прийняття законопроекту, який був внесений в Раду майже три роки тому. Однак, за його словами, у цієї проблеми є інше рішення, над яким працює асоціація. Йдеться про виробництво продуктів з технічних конопель терапевтичної спрямованості. У таких коноплях зміст тетрагідроканабінолу (ТГК) не перевищує 0,08%, і тому рослина не потрапляє під діючі заборони, тоді як зміст інших безнаркотичних канабіноїдів такий же, як і в медичних коноплях.

Продукти, виготовлені з таких конопель із застосуванням провідників і каталізаторів — затребувані у споживача. Наприклад, чай, приправи, біологічно активні та харчові добавки, які мають потужний терапевтичний ефект. За попередньою оцінкою Ігнатюка, потреба внутрішнього ринку України в подібних продуктах може скласти близько 50 тонн на рік. Для порівняння, Німеччина споживає їх близько 250 тонн щорічно.

Ігнатюк впевнений: щоб налагодити таке виробництво, не доведеться міняти закони. Досить внести зміни в одну постанову Кабінету міністрів — «Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів». Це дозволить дати поштовх розвитку коноплярства — робота з вирощування технічних конопель знайдеться для десятка підприємств в депресивних сільськогосподарських регіонах країни, ще більше компаній будуть задіяні в її переробці і продажах.

Крім того, використання вітчизняних технічних конопель дозволить захистити український ринок від імпорту синтетичних канабіноїдів. «З огляду на ексклюзивність властивостей технічних конопель терапевтичної спрямованості, інтерес до їх культивування і переробки проявляють лідери конопляного ринку Європи, Азії та Північної Америки. Причому вони розуміють, що робота з даною сировиною дозволить заповнити фармацевтичний ринок дешевим і якісним продуктом, який має серйозний лікувальний ефект», — сказав він.