Як отримати землю в оренду через електронні торги
генеральний директор ДП «СЕТАМ»

Як отримати землю в оренду через електронні торги

І чому це – зручний спосіб розширення земельного банку

Як отримати землю в оренду через електронні торги

Верховна Рада 20 грудня за підтримки 231 депутата продовжила мораторій на продаж сільськогосподарських земель до 1 січня 2020 року. Таким чином, можливість для агровиробників розширити свій земельний банк через купівлю земельних ділянок знову обмежена. Проте є спосіб протягом 2019-го абсолютно легально отримати землю в користування, і про нього iAgro розповів генеральний директор ДП «СЕТАМ» Віктор Вишньов.

Особисто я прибічник прийняття повноцінного закону та припинення практики щорічного продовження мораторію. Упевнений, що легалізація ринку землі дасть поштовх інвестиціям у сектор, що збільшить його продуктивність та прибутковість. Але поки що ми живемо в реальності, описаній чинним, а не майбутнім законодавством. А згідно з законами, землю можна взяти в оренду.

Як це зробити?

Не всім відомо, що, попри 27 років розвитку ринкових відносин, держава й досі залишається найбільшим власником сільськогосподарських земель в Україні. Усього в країні налічується 60 млн га землі. З них понад 70% (42 млн га) – земля сільськогосподарського призначення, що розташована за межами населених пунктів. Між іншим, це один з найбільших показників у світі.

Більша частина землі – 3/4 або 32 млн га – вже давно розпайовані. Але досі державними залишаються ще 10,5 млн. га. Це більше, ніж у будь-якого агрохолдингу країни! Земля ця повинна давати продукцію та прибутки. Оскільки радгоспів не залишилося, то займатися цим можуть лише приватні агровиробники, яким земля надається на правах оренди. З одного боку, це стимулює аграрне виробництво, а з іншого – дає бюджету прибуток від орендної плати.

Про зручність електронних торгів

Раніше існував спосіб передачі приватним виробникам землі для обробки, що викликав чимало нарікань. Адже публікація оголошення про запланований аукціон була обов’язковою тільки на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Проте, для сучасних умов, за яких важлива швидкість, цього замало. Адже мало хто з-поміж потенційних орендарів скільки-небудь регулярно проглядає повідомлення на сайтах органів влади. Звідси – менша конкуренція та поінформованість.

До того ж, є ще дві великі проблеми.

Перша – неавтоматизованість. Переможця торгів визначає людина, а це дає ґрунт для появи зловживань. Друга – необхідність численних поїздок-відряджень. Бо необхідно подати заявку на участь в аукціоні, взяти участь у торгах, а потім ще й приїхати на оформлення документів. Тож кілька цінних спеціалістів компанії на декілька днів будуть відсутні на робочому місці.

На щастя, внаслідок розвитку електронного урядування, така практика відходить у минуле. Влітку 2017-го року Кабмін ухвалив Постанову №688, про реалізацію відкритості у сфері земельних відносин. Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман зазначив, що суть цих змін полягає у тому, що передачі землі оренду повинна відбуватися виключно через електронний аукціон.

Про позитивний досвід

Тож у жовтні 2018-го року OpenMarket (ДП «СЕТАМ» Міністерства юстиції України) провів перші електронні земельні торги. Підприємці оцінили їх зручність з першого пілотного аукціону. В результаті була значна конкуренція. До продажу на спеціальному майданчику land.setam.net.ua було запропоновано права оренди на 10 ділянок загальною площею 210 га: по дві в Кіровоградській, Одеській, Сумській, Львівській та Чернігівській областях.

Станом на 27 грудня 2018 року загальна кількість аукціонів (в тому числі на які йде ще реєстрація) сягала вже 438. Успішно проведено вже 179 аукціонів. Загальна стартова сума лотів – 6 432 219 грн, а загальна сума реалізації – 14 603 811 грн. Електронні аукціони принесли додатково 8 171 529 грн.

Проект однозначно можна вважати успішним, і аграрії оцінили наші переваги. По-перше – автоматичність: система сама визначає переможця й формує відповідний акт. По-друге – дистанційність: комерційний директор та юрист беруть участь в аукціоні, не виходячи з офісу в будь-якому куточку України.

На черзі наступні аукціони: усього до продажу вже готові 8000 ділянок площею понад 150 000 га.