Від сохи: знамениті політики, вчені та громадські діячі, які виросли на фермі

Від сохи: знамениті політики, вчені та громадські діячі, які виросли на фермі

Спадковим аграріям часто вдається стати президентами та нобелівськими лауреатами

Від сохи: знамениті політики, вчені та громадські діячі, які виросли на фермі

Народитися в селі — не означає бути позбавленим перспектив досягти в житті багато чого. Історія повна прикладами, коли важка праця на фермі з раннього дитинства виховала в людині твердий характер, що дозволив йому піднятися до найвищих вершин в політиці, громадському житті або в науці. iAgro зібрав найяскравіші історії, коли фермерські діти, подорослішали й стали визначати долю світу.

Один з творців класичної фізики, математик, механік і астроном Ісаак Ньютон народився в родині дрібного фермера у звичайнісінькому англійському селі. Майбутнє світило науки любив проводити час за читанням, а також майструвати сонячний і водяний годинники, млини. Батько Ньютона залишив у спадок синові кілька сотень акрів родючої землі, і коли Ісааку виповнилося 16, мати спробувала покласти на нього частину обов’язків по управлінню господарством. Однак такий варіант не був успішним — Ісаак Ньютон вважав за краще не колупатися в землі і підраховувати прибутки від вирощування врожаю, а читати книги, конструювати різні механізми і навіть складати вірші. Хоча через 37 років, вже домігшись великих успіхів на науковій ниві, він, призначений хранителем Монетного двору Англії, упорядкував його документообіг і взяв найактивнішу участь у проведенні грошової реформи.

Британський фізик новозеландського походження сер Ернест Резерфорд, який вважається «батьком» ядерної фізики, народився в серпні 1871 року в невеликому містечку Спрінг-Грув на Південному острові Нової Зеландії в сім’ї фермера, який вирощував льон. У Нову Зеландію сім’я емігрувала з Шотландії — як жартував згодом сам великий фізик, переїхала, щоб «виростити трохи льону і багато дітей». У 1908 році Ернест Резерфорд одержав Нобелівську премію з хімії. У 1911 році він довів існування в атомах позитивно зарядженого ядра і негативно заряджених електронів навколо нього, і на основі своїх дослідів створив планетарну модель атома. Резерфорд є одним з найбільш шанованих вчених в світі. У 1914 році англійський король Георг V присвятив Резерфорда в лицарі, і на його честь названо хімічний елемент №104 «Резерфордій», астероїд і кратер на зворотному боці Місяця.

Британський бактеріолог Олександр Флемінг народився на фермі Лохфільд у шотландському окрузі Ейршир в сім’ї фермера Хуга Флемінга, в якій він був сьомою дитиною. До 12 років майбутній творець пеніциліну навчався у звичайній сільській школі, і лише в 14 років разом з братами переїхав до Лондона, де отримав медичну освіту і продовжив свою кар’єру в цьому напрямку. У 1999 році журнал Time назвав Флемінга одним зі ста найважливіших людей XX століття за його відкриття пеніциліну, завдяки чому вдалося врятувати мільйони життів.

Винахідник електричної лампочки і безлічі інших електроприладів Томас Едісон в дитинстві був тісно пов’язаний з аграрним бізнесом: його батько торгував пшеницею і лісом, а сам Томас з юного віку займався продажем овочів з власного городу і таким чином заробив перші гроші на експерименти. Томас був допитливим хлопчиком, він часто потрапляв у колотнечі — один раз провалився у воронку зернового елеватора, де мало не задихнувся в купі зерна. Робота в полі та на городі з раннього дитинства допомогла Томасу усвідомити цінність зароблених грошей — він допомагав батькам вирощувати на сімейній фермі кукурудзу, цибулю, редис, пастернак і буряк, а потім брав коня і візок, роз’їжджав по околицях, стукаючи в двері сусідів і пропонуючи свій товар. Зараз ми знаємо Томаса Едісона як американського винахідника і підприємця, який отримав понад 4 тис. патентів на свої винаходи.

З ім’ям 33-го президента США (1945-1953) Гаррі Труменом пов’язують початок Холодної війни: він виступав за жорстке протистояння з Радянським Союзом і затвердження одноосібного лідерства США у всьому світі. Фактично є одним з активних творців блоку НАТО.

Гаррі Трумен народився в місті Ламар штату Міссурі в сім’ї фермера і торговця худобою. Після школи вступив до бізнес-коледжу, де вивчив в тому числі і бухгалтерський облік, а до Першої світової війни працював разом з батьком і братом на фермі бабусі. Після смерті батька Гаррі Трумен взяв управління господарством в свої руки, значно поліпшив його за рахунок введення сівозміни та розведення великої рогатої худоби. Паралельно інвестував в свинцево-цинкові рудники, видобуток нафти і в нерухомість, але ці проекти, на відміну від аграрного, були невдалими.

39-й президент США Джиммі Картер — виходець з родини підприємця, який вирощував арахіс. Після служби в армії пішов у відставку і зайнявся сімейним сільськогосподарським бізнесом. Пізніше захопився суспільно-політичною діяльністю, яка в 1970 році і привела його до перемоги на президентських виборах. У зовнішній політиці Картеру вдалося домогтися від керівництва СРСР підписання в 1979 році договору про обмеження стратегічних озброєнь (ОСО-2), а в 2002 році Картер отримав Нобелівську премію миру «за зусилля по мирному залагодженню конфліктів у всьому світі і боротьбу за права людини».

Андерс Фог Расмуссен народився в 1953 році в данському містечку Гіннеруп (комуна Норддюрс) в сім’ї фермера. 6-річним разом з батьками переїхав на нове місце проживання — в невелике селище Хвіддінг поблизу Виборга, і це знову була сільськогосподарська ферма. Однак таке аграрне дитинство не завадило Расмуссену зробити добру політичну кар’єру: він був міністром оподаткування Данії, членом ради директорів Національного банку Данії, а в 2001-2009 рр. — прем’єр-міністром Данії. Піком політичної кар’єри стала посада Генерального секретаря НАТО, яку він займав з 2009 по 2014 рік. Зараз Расмуссен — радник президента України Петра Порошенка.