Зберегти традиції: мораторій на продаж землі продовжено в дев'ятий раз

Зберегти традиції: мораторій на продаж землі продовжено в дев’ятий раз

Кабміну доручено до 1 березня 2019 року підготувати закон про обіг земель сільгосппризначення

Зберегти традиції: мораторій на продаж землі продовжено в дев’ятий раз

Верховна Рада вже традиційно для грудня продовжила мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення на один рік — до 1 січня 2020-го. Депутати підтримали законопроект №9355-5 «Про внесення змін до розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України щодо продовження заборони відчуження сільськогосподарських земель», який рекомендував прийняти Комітет аграрної політики та продовольства України. «За» проголосував 231 парламентарій. Подібне рішення в новітній історії України приймається у дев’ятий раз.

Положення прийнятого документа не тільки подовжують мораторій, але і зобов’язують уряд до 1 березня 2019 року розробити і внести на розгляд Верховної Ради проект закону про обіг земель сільськогосподарського призначення.

Самій процедурі голосування передували виступи авторів всіх 16 альтернативних законопроектів, що стосуються мораторію. Як писав iAgro, вони відрізнялися по суті тільки датою зняття обмежень — від 22 квітня 2019 до 1 січня 2030 року. Більшість депутатів акцентували на тому, що мораторій діятиме до набрання чинності закону про обіг сільгоспземель. Проект цього закону навіть згадується як підготовлений в спільному Меморандумі про економічну та фінансову політику між Україною і МВФ.

Нагадаємо, за оцінками Максима Мартинюка, в.о. міністра аграрної політики та продовольства України, від моменту публікації закону до набрання ним чинності має пройти мінімум два роки. Такий термін необхідний аграрному бізнесу для ознайомлення з новими ринковими умовами і вирішення усіх майнових питань, пов’язаних з орендою землі.

іAgro зібрав окремі позиції народних депутатів щодо мораторію, які звучали під час представлення законопроектів.

Олег Кулініч,
голова підкомітету з питань земельних відносин Комітету ВР
з питань аграрної політики та земельних відносин

Мораторій діє до набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення. А такого закону немає. Просте перенесення дати не матиме жодних правових наслідків. І це питання ми повинні розглядати не тільки в юридичному, а й соціальному сенсі. Тому Комітет вважає, що для того, щоб не допустити соціальної напруженості, зазначену дату потрібно все ж переносити. Минулого тижня в Страсбурзі в складі української делегації я зустрівся з депутатами Європарламенту, які представляють Комітет із сільського господарства і розвитку сільських територій. Темою зустрічі була політика щодо обігу земель сільськогосподарського призначення в країнах ЄС. І що ми почули? Депутати Європарламенту вважають, що зняття мораторію без ефективних запобіжників і без вирішення проблеми зайнятості на селі може призвести до дуже негативних наслідків. Тому, поки ми не знайдемо оптимальну модель регулювання обороту земель сільськогосподарського призначення, говорити про введення обігу землі передчасно. Але хотів би запросити всіх до предметної дискусії з цього питання, адже проблему обороту земель так чи інакше потрібно вирішувати.

Олександр Бакуменко,
народний депутат України, заступник голови Комітету ВР
з питань аграрної політики та земельних відносин

Мораторій не повинен тривати вічно. На базі аграрного комітету вже півроку функціонує робоча група, в яку входять представники профільних асоціацій, бізнесу, що представляє сьогодні 7 млн ​​землевласників, а також міжнародні експерти. Вони зараз розробляють закон про обіг земель сільськогосподарського призначення. Результат роботи буде презентовано наприкінці березня 2019 року. У процесі підготовки закону ми надамо можливість для громадського обговорення, до якого залучатимуться фермери і учасники ринку, а також місцеві органи влади.Головне, що земля буде належати українцям, і ми переведемо обговорення питання з політичної площини в професійну дискусію.

Олексій Мушак,
член Комітету ВР з питань аграрної політики
та земельних відносин

Уже 17 років з моменту введення мораторію і аргументації, що українці не готові до ринку землі. Весь світ вже готовий до такого ринку, а ми все обговорюємо, чи можна дозволити українцям вільно розпоряджатися своєю землею. Депутати поточного скликання вже четвертий раз розглядають мораторій, але треба вже щось міняти. А що сталося за цей період? А сталося те, у чому нас переконують, що при відкритті ринку землі олігархи все скуплять, і прийдуть іноземці. Якщо ви боретеся проти цього, не потрібно продовжувати мораторій, а необхідно запускати нормальний цивілізований ринок. Сходіть на звичайний продуктовий ринок і спробуйте там купити картоплю в два рази дешевше, ніж вона коштує. Цього не буде! Так само не буде і з землею! Люди грамотні, вони розберуться. Ми повинні сприяти тому, щоб українцям було дозволено розпоряджатися своєю приватною землею.

Олег Ляшко,
голова депутатської фракції
Радикальної партії Олега Ляшка

Замість продажу землі ми пропонуємо зміни до Конституції. І Конституційний суд їх підтримав. Основою аграрного ладу України буде фермерське господарство. І має бути радикальна зміна державної політики щодо села.

Вікторія Пташник, народний депутат,
член Комітету Верховної Ради України
з питань економічної політики

Заборона на продаж сільськогосподарських земель буде діяти до конкретної дати, але він не буде знятий раніше, ніж буде прийнятий закон про обіг сільськогосподарських земель. Сьогодні ні парламент, ні Кабмін не працює над цим законом. Що зараз відбувається? Введіть в пошукових системах інтернету «продам пай». І ви побачите сотні оголошень і різні схеми ухилення від цього мораторію шляхом укладення договорів оренди, міни та емфітемзису. Великі латифундисти просто обходять дійсні заборони.

Довідка

Мораторій на продаж сільгоспземель діє в Україні з 2002 року. За даними Держстату, на початок 2018 року в Україні площі орних земель становлять 32,5 млн га. Власників паїв в країні налічується близько 6,9 млн осіб, загальна площа їх угідь — 27,7 млн ​​га (близько 85% всіх орних земель). Середній розмір земельної частки (паю) в Україні — 4 га. Середній вік нинішнього пайовика — 60 років. Серед них залишилося 5,5 млн первинних власників землі. За час дії мораторію помер 1 млн власників землі, що сформувало проблематичний сегмент відумерлої спадщини.

Як повідомляв iAgro, за сприяння Світового банку в рамках проекту «Підтримка реформ в сільському господарстві та земельних відносинах в Україні» був підготовлений другий статистичний щорічник «Моніторинг земельних відносин в Україні».