Митниця не дає «добро»: добрива з Білорусі затримуються на кордоні

Митниця не дає «добро»: добрива з Білорусі затримуються на кордоні

Причин таких затримок імпортерам поки не пояснили

Митниця не дає «добро»: добрива з Білорусі затримуються на кордоні

Митниця, що знаходиться в підпорядкуванні Державної фіскальної служби (ДФС), з 7 грудня почала затримувати на кордоні вантажі з добривами, ввезеними з Білорусі в Україну. Інформагентство «Інфоіндустрія» повідомило, що на прикордонних з Білоруссю станціях Сарни (Рівненська область), Коростень (Житомирська область) і Сновськ (раніше – Щорс Чернігівської області) затримані вагони компаній-імпортерів «БНХ-Україна», «Санагро» і «Агророзквіт» з вантажами карбамідно-аміачної суміші (КАС) і комплексними добривами.

«Інфоіндустрія» повідомила, що митниця вимагає сплати мита при ввезенні добрив в розмірі 42,96%, хоча жодних мит на імпорт добрив з Білорусі не вводилося. Мито в такому розмірі було введено на початку цього року при імпорті добрив з Росії.

Нагадаємо, в березні Україна підвищила антидемпінгові збори на імпорт аміачної селітри з РФ до 29,25% для російського ПАТ «Дорогобуж», і до 42,96% – для всіх інших постачальників з Росії. Крім того, в травні Україна ввела санкції проти російських виробників добрив терміном на три роки.

Комерційний директор компанії Grossdorf Сергій Рубан розповів iAgro, що вагони з добривами, що ввозяться з Білорусі в Україну однією з компаній, піддалися перевірці, оскільки до митниці надійшла інформація, ніби під виглядом білоруської продукції заїжджає російська. «Митниця відібрала зразки, щоб упевнитися, що це – не санкційна російська продукція. Вагони знаходяться на митній території України», – повідомив він.

Валерій Сохар, представник «БНХ-Україна» – також компанії-імпортера добрив з РБ – підтвердив, що з ввезенням добрив із Білорусі є певні проблеми. «У Сарнах (Сарни – залізнична станція в Рівненській області в 50 км від кордону з Білоруссю, – ред.) у нас є питання, але там йде процес відбору проб, і після цього буде рішення про подальший рух вагонів по Україні», – зазначив він, відмовившись від подальших уточнень.

Представник ще однієї з компаній, що займається імпортом білоруських добрив, на умовах анонімності розповів iAgro, що митниця з 7 грудня в «ручному режимі» блокує розмитнення вагонів з добривами з Білорусі. За його словами, проблеми виникли у трьох найбільших компаній-імпортерів білоруської продукції, і на митниці затримано вже близько двох сотень вагонів з нею.

За словами джерела, ніякого чіткої відповіді про причини затримки від митниці отримати так і не вдалося. Митниця взяла зразки добрив для аналізу, при цьому в протоколі відбору зразків було написано, що вони потрібні для перевірки відповідності товару коду УКТ ЗЕД, зазначеному в документах (тобто для звірки, чи відповідає товар тому, що зазначено в накладних). Однак, коли митниця видала відмову розмитнити добрива, то в документах вже було зазначено, що добрива можуть містити отруйні і небезпечні речовини. «Співробітники митниці червоніють, але не можуть знайти жодного пояснення своїм діям з точки зору законодавства. Імпортери до кінця не розуміють причин того, що відбувається», – сказало джерело. У той же час співрозмовник не підтвердив інформацію, що митниця вимагає сплати мита при імпорті добрив з Білорусі.

iAgro направив до ГФС запит про причини затримки вантажів, але на момент виходу статті відповіді отримано не було.

Примітно, що свої перевірки митниця почала буквально через кілька днів після того, як в ряді інтернет-ЗМІ була розтиражована стаття, основний лейтмотив якої – «в Україні масово через Білорусь, Казахстан, Узбекистан і Угорщину завозяться контрабандою російські добрива, що містять небезпечні речовини».

Однак представник компанії-імпортера пояснив, що аналіз добрив, який проводить митниця, не дозволяє встановити країну-виробника.

Сергій Рубан розповів, що ймовірність того, що в результаті дослідження проб буде підтверджено російське походження добрив – практично нульова. «Білоруси самі не зацікавлені в цьому. Також слід врахувати, що на білоруський ринок російська продукція відвантажується за досить високою ціною, і якщо російські добрива перетарювати, то це додаткові витрати. З економічної точки зору доцільність операції з продажу російських добрив під виглядом білоруських – велике питання», – сказав він.

Як повідомляв iAgro 10 вересня, після підвищення мит на російські добрива і введення санкцій проти російських компаній-виробників, поставки добрив в Україну з Білорусі зросли. А з початку осені частка білоруських добрив на українському ринку тільки збільшилася. Згідно з даними ДФС, за підсумками 11 місяців 2018 року по азотних добривах Білорусь стала найбільшим постачальником в Україну з часткою 21,3% від загального обсягу поставок. Всього за цей період РБ поставила в Україну азотних добрив майже на 56 млн доларів. Для порівняння: в 2017 році Білорусь відправила в Україну азотних добрив на 47,7 млн ​​доларів і зайняла частку ринку в 14,7%, тоді як частка Росії становила 51%.

За складними добривами Білорусь за 11 місяців 2018 року посiла друге місце з часткою поставок 21%, імпортувавши в Україну цієї продукції на 124,8 млн доларів (Росія – на 275 млн доларів). У 2017 році Білорусь по складних добривах зайняла частку ринку 14%, поставивши добрив на 105 млн доларів – уп’ятеро менше, ніж Росія.