Бояться – отже поважають: польські фермери знову «обурені» українським імпортом

Бояться – отже поважають: польські фермери знову «обурені» українським імпортом

Але санкцій очікувати не варто, оскільки Польща обмежена нормами СОТ і домовленостями Євросоюзу

Бояться – отже поважають: польські фермери знову «обурені» українським імпортом

12 грудня 2018 року польські фермери влаштували масову акцію: біля міста Прушков під Варшавою вони перекрили одну з головних автомагістралей країни – автобан А2.

При тому, що спочатку головною вимогою до уряду від протестувальників була допомога в боротьбі з черговим спалахом африканської чуми свиней, пізніше до цього додалося бажання домогтися введення мит на українські продукти, що імпортуються Польщею.

Місцеві фермери стверджують, що сільськогосподарський імпорт українського походження не можна вважати якісним, оскільки в процесі його виробництва використовуються хімдобрива, заборонені в Польщі.

Це вже не перший масовий виступ польських аграріїв проти українських «колег». Так, у червні цього року Асоціація польських садівників вже зверталася до уряду Польщі з проханням обмежити імпорт дешевої малини з України.

Потім негатив на адресу української плодово-ягідної продукції висловлювався польськими фермерами в ході варшавської страйку 13 липня. Лунали заяви настільки радикальні, що асоціації «Укрсадпром» навіть довелося звернутися до Міністерства закордонних справ України з проханням захистити права українських садівників на найвищому державному рівні.

Крім того, Асоціація продуцентів соків Польщі в жовтні заявляла, що поставки дешевих соків і яблук з України можуть «позбавити Польщу статусу лідера у виробництві цих продуктів, а 50 тисяч поляків – залишити без роботи».

iAgro поцікавився у експертів, наскільки нинішнє невдоволення сільгоспвиробників Польщі загрожує стабільності ринків збуту української агропродукції, як наші садівники можуть себе захистити і чи мають намір це робити в принципі.

Дмитро Крошка,
голова асоціації «Укрсадпром»:

Польські фермери можуть висловлюватися з приводу української продукції – це їхнє право. Я можу пояснити подібні дії лише тим, що український продукт все більше і більше розповсюджується за межами України, і, звичайно, це відбивається на обсягах продажів фермерів з Польщі. У нас із ними конкуренція по всій лінійці плодово-ягідної продукції, тому що Польща і Україна знаходяться в одній помірній кліматичній зоні, і асортимент продукції є ідентичним. Багато споживачів, враховуючи органолептичні показники нашої продукції, віддають їй все більшу перевагу. Отже обурення польських фермерів цілком логічне і передбачуване.

Ірина Кухтіна,
президент Асоціації «Ягідництво України», голова спілки «Інноваційне фермерство і кооперація»:

Головна претензія польських фермерів – у тому, що українська продукція дешевша. Це стосується в основному малини і лохини. Вони відчувають конкуренцію з української сторони і через це обурюються. Всі інші аргументи «підбираються по ходу п’єси і прикладаються до справи». Висловлювання, що українська продукція погана або неякісна – це все тільки розмови, інакше польські переробники в Україні нічого б не купували. Я не очікую, що після таких виступів польських фермерів будуть якісь дії на адресу України. Навряд чи нам закриють доступ до Європи. Також потрібно враховувати, що в Польщі може виникнути внутрішній конфлікт інтересів між фермерами та польськими переробниками щодо поставок української продукції, і єдності в цьому питанні у них не буде. А в цілому така акція польських фермерів спрямована на усунення конкурентів.

Дарія Гриценко,
аналітик зовнішньої торгівлі агропропродукціей УКАБ:

Я не чула, щоб українська експортна продукція була низької якості, і у європейських імпортерів виникали якісь питання. Гадаю, що польські фермери просто використовують ситуацію в своїх інтересах. Для європейського ринку українська продукція є конкурентною. Можливо, польським фермерам не подобається, що вона за певними напрямами витісняє з ринку польську.

Що стосується обмежувальних мит, то Польща не має права їх ввести проти української продукції. Вони обмежені, по-перше, справжніми правилами Світової організації торгівлі, а, по-друге, Угодою про асоціацію між Україною та Євросоюзом. Відповідно, польський уряд діятиме, дотримуючись норм ЄС, а в односторонньому порядку він не може схвалювати такі рішення.