З початку 2019 року вводяться нові національні стандарти якості деревини

З початку 2019 року вводяться нові національні стандарти якості деревини

Нові стандарти гармонізовані з європейськими.

З початку 2019 року вводяться нові національні стандарти якості деревини

Лісовій громаді держави і господарюючим структурам, які використовують у виробництві деревину, починаючи з 1 січня 2019 року, необхідно буде користуватися національними стандартами, гармонізованими з європейськими, в яких істотно змінені підходи до визначення розмірно-якісних характеристик в лісоматеріалах.

Про це повідомляє прес-служба Держлісагентства.

Якщо зараз деревина в Україні ділиться на три сорти (I, II, III) і має ряд сортиментів (призначень), то з 2019 року вона буде розподілятися на чотири класи якості (A, B, C, D), як і в європейських країнах.

Нові національні стандарти розроблялися Технічним комітетом України по стандартизації лісових ресурсів ТК 18 «Лісові ресурси» і затверджувалися ДП «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості».

Розроблено та затверджено вісім стандартів класифікації за якістю для хвойних і листяних лісоматеріалів (ялина і ялиця; сосна; модрина і тис; дуб і бук; тополя; ясен, клен та ясень), а також класифікації за розмірами для листяних і хвойних порід.

У зв’язку з тим, що з 01.01.2019 р. скасовуються всі стандарти, розроблені до 1992 року, замість яких повинні бути введені європейські стандарти або, в разі відсутності таких — міжнародні, складений план робіт, який повинен бути виконаний до 01.01.2019 р.

Наповнення плану робіт обумовлено тим, що на частину продукції лісогосподарських підприємств, не існує ні європейських, ні міжнародних стандартів. Також частина європейських стандартів в Україні не легітимна, а деякі діючі в Україні нормативні документи суперечать між собою.

Відповідно до плану робіт, поки розробляються, уточнюються і затверджуються ще п’ять стандартів і дев’ять технічних умов.

Крім того, у зв’язку з переходом на європейську систему стандартизації, розроблена коригуючи форма на класифікацію лісоматеріалів (до кінця 2018). Призначення цієї форми — максимально полегшити перший період переходу підприємств галузі до нової системи стандартизації.

Ця форма є наближеною до реальної класифікації за якістю (за європейськими стандартами) лісоматеріалів різних порід деревини, представлених на ринку деревної сировини України.