«Щороку, в кінці грудня ...»: Рада готується в дев'ятий раз продовжити мораторій на продаж землі

«Щороку, в кінці грудня …»: Рада готується в дев’ятий раз продовжити мораторій на продаж землі

Вже зареєстровано сім законопроектів

«Щороку, в кінці грудня …»: Рада готується в дев’ятий раз продовжити мораторій на продаж землі

Верховна Рада вже традиційно для грудня планує розглянути законопроект про продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення. Традиційно це питання йде за схемою «заклик аграріїв — піар-дебати в парламенті — голосування». Цей рік, схоже, не стане винятком.

4 грудня під стінами Верховної Ради пройшов мітинг, організований Асоціацією фермерів та приватних землевласників України. З приблизно 500 учасників-делегатів від регіональних асоціацій — найчисленнішу «фракцію» забезпечила Дніпропетровська область: з цього регіону прибуло близько сотні чоловік.

Основні вимоги присутніх — продовжити мораторій на продаж сільгоспземель ще на три роки, до 1 січня 2022, а також прийняти законопроекти по фермерським землям постійного користування та протидії рейдерським захопленням.

Вадим Івченко, заступник голови Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин, член фракції ВО «Батьківщина», послідовний прихильник продовження мораторію (захист аграріїв — наріжний камінь в політиці політсили Юлії Тимошенко) заявив, що продовження мораторію на продаж землі розглядається як тимчасовий захід для того, щоб встигнути сформувати відповідну державну політику і здійснює законодавче поле. Цей аргумент, втім, теж не новий — мораторій «тимчасово» продовжується вже дев’ятий раз з 2002 року. «Коли у нас запрацює нормальна кредитна система, щоб можна було взяти кредит на покупку землі під низькі відсотки, як це відбувається в Європі, коли будуть створюватися сільськогосподарські кооперативи, які зможуть продавати свою продукцію й експортувати її за межі країни, тільки після цього можна починати консультації про скасування мораторію», — перерахував Івченко.

Колеги Івченко з інших фракцій також не захотіли втратити традиційний сеанс порятунку селян — до кінця дня в Раді було зареєстровано сім законопроектів, що в різному ступені продовжують мораторій. Нагадаємо: незважаючи на те, що заборона діє вже 16 років, вона ніколи не заважала заповзятливим землевласникам шукати шляхи для її обходу.

іAgro зібрав зріз думок про ідею відстрочити ринок землі в Україні ще раз.

Олександр Бакуменко,
народний депутат України, заступник голови Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин

Разом з колегами з аграрного комітету зареєстрували законопроект №9355-5 «Про внесення змін до розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України щодо продовження заборони відчуження сільськогосподарських земель». Метою прийняття даного законопроекту є продовження на один рік (до 1 січня 2020 року — ред.) терміну дії мораторію на продаж або іншим способом відчуження земель сільськогосподарського призначення. Це дозволить за цей час врегулювати на законодавчому рівні процедуру обороту земель сільгосппризначення і розробити необхідні нормативно-правові акти для введення сільськогосподарських земель в економічний оборот.

У свою чергу, продовження мораторію дозволить зняти соціальну напруженість, яка виникла в суспільстві на тлі політичних спекуляцій з цього питання, і надасть певний час для розробки чіткого правового механізму запровадження згодом прозорого ринку земель сільськогосподарського призначення.

Олексій Мушак,
член Комітету ВР з питань аграрної політики та земельних відносин

У нас склалася практика щорічно механічно змінювати цифри в мораторії. Але в цьому немає ніякого сенсу, бо мораторій діє доти, поки не буде прийнятий відповідний закон про обіг земель сільськогосподарського призначення. Мені здається, що це ритуал. Якщо це ритуальні дії, значить, вони повинні бути прив’язані до символічних дат.

Тому я, на відміну від колег-депутатів, пропоную продовжувати мораторій не до 1 січня 2020 року, а до 7 листопада 2019 року, приурочивши його до дня Великої Жовтневої революції і дня, коли був прийнятий Декрет про землю.

Я хочу довести і показати своїм колегам, що вони в своєму символізмі заходять в глухий кут. І є ще друге завдання при обговоренні цього питання. У нас раніше виступали тільки ті, хто за мораторій на продаж землі. І після їх виступів дуже швидко голосували. Зараз ми зробимо так, щоб був баланс думок і паритет за часом. Я буду виступати і говорити, що мораторій — це маячня. Розгляд законопроектів про мораторій на ринок землі, швидше за все, відбудеться 6 грудня або вже 18 грудня 2018 року.

Сергій Соболєв,
заступник голови депутатської фракції ВО «Батьківщина»

Залишилося тільки два тижні, за які ми можемо прийняти рішення про продовження мораторію на продаж земель. Фактично у нас є обмеження, яке встановлене відсутністю профільного закону. Але це обмеження дає можливість тим, хто нечесний на руку, використовуючи різні договори, вже з 1 січня 2019 року розпочати процес відбору земель сільгосппризначення у їх власників і подальшого перепродажу цих земель.

Саме тому фракція «Батьківщина» звертається до голови Верховної Ради, до керівників усіх фракцій, щоб протягом двох тижнів ми розглянули це питання і прийняли остаточне рішення, яке б не дозволило маніпулювати землями сільськогосподарського призначення.

Сергій Лабазюк,
член Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин

На календарі грудень, а це значить, що менше ніж через 30 днів офіційно завершує дію мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення. Хочу розвіяти міфи, щоб не було спекуляцій на головному багатстві України. Нагадую, що п.15 перехідних положень Земельного кодексу передбачає заборону на покупку і продаж землі до набрання чинності відповідного закону про обіг землі сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2019 року. Тобто навіть якщо ми не продовжимо мораторій з 1 січня, він все одно буде діяти до набрання чинності законопроектом про обіг землі, якого в парламенті сьогодні немає.

Приймати мораторій просто заради мораторію — це не доцільно. Ми сьогодні не маємо морального права допустити функціонування чорного ринку землі, де почнуть спекулювати і за безцінь у людей відбирати землю. Тому мораторій треба продовжити до моменту набуття чинності закону про обіг землі сільськогосподарського призначення.

Олег Барна,
голова підкомітету з питань контролю за дотриманням законодавства Комітету ВР України з питань запобігання та протидії корупції

Підготовлений законопроект №9355 від 30.11.2018 є запобіжним заходом від будь-якої можливості двоякого тлумачення законів.

Мораторій на продаж землі могли зняти, але ще немає закону про обіг земель сільськогосподарського призначення. І в такому випадку можуть розпочатися неофіційні покупка і продаж земель. До підготовки законопроекту підштовхнуло те, зараз фактично люди стали власниками землі, але не стали її господарями. І потрібно створити умови, щоб кожна людина могла працювати, а земля не використовувалася як елемент спекуляції.

Ми зараз повинні зробити так, щоб ця земля не була скуплено агрохолдингами. Земля повинна надаватися людям для її обробки безкоштовно, без права власності, але на жорстких умовах: юридична реєстрація фермерського господарства, створення робочих місць для своєї сім’ї, офіційна сплата податків і дотримання вимог з охорони природи.

Чому пропонується продовження мораторію на п’ять років? Це питання має бути добре вивчене, і це можуть зробити тільки депутати наступного скликання. Тому пропонується такий тривалий термін, але він також обмежується набуттям чинності закону про обіг земель сільськогосподарського призначення.