Цукор обміняли на авто: Узбекистан розблокує поставки української кондитерки

Цукор обміняли на авто: Узбекистан розблокує поставки української кондитерки

Україна припинила субсидиарне розслідування проти імпорту автомобілів з Узбекистану, натомість українські цукор і кондитерка зможуть знову вільно потрапляти на основний для себе ринок

Цукор обміняли на авто: Узбекистан розблокує поставки української кондитерки

Минулого тижня українським цукровиробникам довелося неабияк понервувати — Узбекистан без пояснення причин припинив розвантажувати і розмитнювати вже поставлений з України цукор. «На сьогодні частково припинене відвантаження цукру, що призводить до невиконання укладених контрактів і до втрати ринку цукру в Узбекистані», — панікував голова асоціації «Укрцукор» Андрій Дикун в листі на адресу Міністерства аграрної політики та продовольства та Міністерства економічного розвитку та торгівлі.

Для занепокоєння у цукроварів були вагомі причини — Узбекистан в останні два роки став основним покупцем їх продукції на зовнішніх ринках — за підсумками 2017-2018 маркетингового року з 560 тис. тонн експортованого Україною цукру на Узбекистан довелося 210 тис. тонн.

«Укрцукор» не вказав причину труднощів з поставками, проте вона не була таємницею. Ще 3 жовтня в газеті «Урядовий кур’єр» було опубліковано (та з цієї дати набуло чинності) рішення Міжвідомчої комісії України з міжнародної торгівлі, яким було розпочато субсидиарне розслідування проти імпорту в Україну з Узбекистану легкових автомобілів. Скаргу до Комісії подала асоціація українських автомобілевиробників «Укравтопром», за даними якої в період 2015-2017 рр. імпорт легковиків з Узбекистану виріс в абсолютних показниках на 760%, а в порівнянні зі споживанням і виробництвом в Україні — на 440,7% і 957,7% відповідно. «Інтереси Васадзе [Таріел Васадзе, бенефіціар групи «Укравто»] були істотно обмежені», — сказав IAgro народний депутат, знайомий з процесом, відмовившись уточнити, чи керувалася комісія МЕРТ, очолювана Степаном Кубівим, виключно цим аргументом, починаючи своє розслідування.

В кінці жовтня посол Узбекистану в Україні Алішер Абдуалієв у своєму інтерв’ю зазначив, що Узбекистан зацікавлений у вирішенні торгових суперечок дружніми методами, і категорично спростував можливість обмеження Узбекистаном імпорту українських товарів. Однак він зазначив, що його країна може різко скоротити закупівлі цукру в Україні після того, як запустить два своїх цукрових заводи.

Але вже 1 листопада Національне інформагентство Узбекистану оприлюднило позицію чотирьох депутатів парламенту, які були не настільки дипломатичні — і прямо закликали уряд і міністерства Узбекистану прийняти «адекватні заходи» проти України. І навіть вказали, на які «больові точки» у зовнішній торгівлі можна натиснути — поставки цукру і ліків.

Через 20 днів Федерація роботодавців України повідомила про проблеми, що виникли в українських компаніях-постачальниках ліків — їх вантажі знаходяться на митниці, але Державний митний комітет Узбекистану без будь-яких пояснень не виконує їх митне оформлення.

А ще через тиждень, 30 листопада, про аналогічні проблеми повідомила і асоціація «Укрцукор».

Міністерство економічного розвитку та торгівлі України на запит iAgro про причини виникнення проблем з поставками вітчизняного цукру в Узбекистан не відповіло. Однак МЕРТ повідомило, що 3 грудня Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі прийняла рішення припинити субсидиарне розслідування проти імпорту узбецьких автомобілів, яке, власне, і стало відправною точкою торгового конфлікту. «Довелося швидко відігравати назад. Ніхто не очікував, що узбецька сторона виявиться настільки жорсткою», — сказав інсайдер у відомстві.

При цьому міжвідомча комісія посилається на дані посольства Узбекистану в Україні, згідно з якими автовиробник ЗАТ «Дженерал Моторс Узбекистан» отримав пільги тільки до 2017 року включно, і вже в 2018 році вони не діють.Також Міністерство зовнішньої торгівлі Узбекистану повідомило, що основну частку експорту узбецьких авто в Україні становили легкові автомобілі малого класу «А», які в Україні не виробляються. Комісія також посилається на дані Державної фіскальної служби України та Державної служби статистики, згідно з якими в 2018 році в порівнянні з 2017 роком частка узбецьких автомобілів на українському ринку скоротилася з 20,3% до 9%, а в останні місяці поточного року імпорт авто з Узбекистану в Україну практично відсутня.

Прес-служба асоціації «Укрцукор» увечері в понеділок, 3 грудня, повідомила iAgro, що інформації про зміни ситуації з поставками цукру в Узбекистан поки немає, але в асоціації про рішення Міжвідомчої комісії вже знають. І сподіваються, що після цього ситуація з поставками цукру в Узбекистан покращиться.