Ялинки в законі: скільки коштує новорічна радість

Ялинки в законі: скільки коштує новорічна радість

Як дізнатися, що дерево — не «браконьєрське», і що загрожує за незаконну вирубку

Ялинки в законі: скільки коштує новорічна радість

Новорічні свята все ближче, і у лісників починається гаряча пора — вони зараз зайняті не тільки заготівлею та продажем новорічних ялин і сосен, але змушені оберігати лісові насадження від незаконної вирубки і тих, і інших.

За даними Державного агентства лісових ресурсів України (Держлісагентство), всього в країні закладено 5 тис. га плантацій, на яких вирощується 15 млн ялин і сосен, спеціально призначених для вирубки під Новий рік. В цьому році державні лісгоспи зрубають і запропонують до продажу близько 500 тис. дерев: сосну звичайну і сосну кримську, а також європейську ялину і ялицю.

Залежно від підприємства-заготівельника ціни сильно розрізняються навіть в межах однієї області. Наприклад, найдешевші ялини і сосни в Київській області вдалося знайти в Фастівському лісгоспі, де роздрібна ціна на новорічних красунь стартує від 69 гривень (за ялину або сосну висотою до 1 м). У Бориспільському лісгоспі таке дерево коштує 80 гривень, тоді як в Переяслав-Хмельницькому лісгоспі ціна складе вже 110 гривень.

На дерева висотою до 3 м ціни становлять 300-370 гривень, але зустрічаються і до 1150 гривень (Бориспільський лісгосп). А на більш «рослих» листяних красунь ціни і того більше. Наприклад, ялину або сосну заввишки 3-4 м можна буде купити за 400-2100 гривень, 5-6 метрове дерево обійдеться в 700-2650 гривень, а хвойна красуня заввишки 7-8 м коштує вже від 1000 до 2900 гривень.

Однак за даними Держлісагентства, в середньому по країні ціна ялин і сосен в державних лісгоспах становить 60-70 гривень за погонний метр. І в порівнянні з минулим роком ціни на святкові дерева якщо і виросли, то дуже незначно. «У минулому році у нас погонний метр коштував 65 гривень, а в цьому — близько 70 гривень», — каже начальник Запорізького обласного управління лісового та мисливського господарства Володимир Селюк.

Держлісагентство попередило, що з метою боротьби з незаконною вирубкою і продажем на кожному офіційно заготовленому дереві буде розміщуватися самоклеюча етикетка або самозатяжна бирка з індивідуальним номером і штрих-кодом. В Систему електронного обліку дерев будуть занесені дані про постачальника, і їх можна перевірити, вбивши номер на сайті. Якщо інформація відсутня, то це означає, що походження ялинки — вельми сумнівне.

При цьому Держлісагентство хоче залучити громадян до перевірки законності походження дерев і свідомих покупців. Держпідприємство «Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр» розробило спеціально додаток для Android yalynka.info, який можна безкоштовно встановити з Google Play Market. За допомогою цієї програми кожен покупець може перевірити не тільки породу дерева, а й в якій області і в якому конкретно лісгоспі воно було зрубано.

За словами Володимира Селюка, лісники області, крім навішування бирок на всі зрубані офіційно дерева, з 1 грудня також починають патрулювання хвойних плантацій, щоб не допустити незаконної вирубки.

Штраф за незаконну рубку хвойного дерева сьогодні невеликий — до 170 гривень, і це іноді навіть менше, ніж вартість законно придбаного дерева. Однак порушника крім штрафу загрожує ще й необхідність компенсувати збитки власнику ялинки. Наприклад, за незаконну рубку хвойного дерева з діаметром стовбура біля кореня до 10 см загрожує штраф в розмірі від 246 гривень (на території природно-заповідного фонду) до 1152 (на території населених пунктів). Якщо браконьєрським способом зрубати дерево з діаметром стовбура до 18 см, то штраф вже складе 1122-2053 гривень.

Однак Держлісагентство попереджає, що з нового року адміністративні штрафи за незаконну рубку хвойних зростуть втричі — до 510 гривень, а штрафи з кримінальною відповідальністю (при істотному збитку від незаконної рубки) збільшаться в 15-20 разів і будуть досягати 34 тис. гривень.