Завдяки чому Україна отримала рекордний врожай
заступник генерального директора UkrLandFarming

Завдяки чому Україна отримала рекордний врожай

Але чому ще зарано святкувати перемогу

Завдяки чому Україна отримала рекордний врожай

Україна вийшла на рекордні показники врожаю – станом на 19 листопада вже обмолочені зернові та зернобобові культури на площі 14,3 млн га  (що складає 96% до прогнозу) та намолочено 66,4 млн тонн зерна. Це вже перевищує попередній рекорд, зафіксований у 2016 році, коли було зібрано 66 млн тонн зернових. Ігор Петрашко, заступник генерального директора UkrLandFarming, розповів iAgro, за рахунок чого це стало можливим і що заважає збільшити врожай до 100 млн тонн.

В останні роки врожай зерна в Україні залишався на більш-менш стабільному рівні. Цьогорічний рекорд, на мою думку, зумовили перш за все погодні умови – хоч і не найкращі для ранніх зернових, але виключно сприятливі для кукурудзи, яка і забезпечила максимальний вал. Інших факторів, які б принципово вплинули на зростання врожаю – більш сучасне обладнання у аграріїв, технології чи щось інше – не було.

Якщо пам’ятаєте, врожайність зернових в Україні в 2007-2009 рр. постійно «скакала». Але в середині нульових почали потрохи зростати інвестиції в сільське господарство – не тільки холдинги, але і всі інші виробники закупили нове обладнання, нові засоби захисту рослин, вкладали гроші в обробіток землі. Сума інвестицій за короткий період сягнула мільярдів доларів, і це дало ефект у вигляді зростання врожаїв.

Цьогорічний рекордний показник врожаю це, звичайно, не межа. Але щоб перейти на наступний рівень врожайності, і досягти європейських показників, треба пережити ще один інвестиційний бум, який був у нас в 2007-2010 рр. Всі розуміють, що Україна може виробляти 80-100 млн тон зерна, але на даний момент  це вимагає величезних довгострокових ресурсів. Південь України потребує зрошення, потрібне збільшення інвестицій в робочий капітал – в засоби захисту рослин, в техніку, в добрива, в культуру обробітку, в потужності для зберігання врожаю та його транспортування. Умовно кажучи, Україна вже пересіла з «Лади» на Volkswagen, але щоб сісти в Mercedes, треба додатково витратитись.

На певному етапі інвестиції в АПК призупинились. Це відбулось з декількох причин, перша з яких – стагнація світових цін. Останні 5-6 років світовий рівень цін – дуже низький. До прикладу наведу кукурудзу, ціна на яку колись була 320 дол./т, а зараз – лише 160. Україна тут не в унікальних умовах, ціни  однакові для всіх – і для США, і для Європи, і для нас.

Тому друга причина, і на мою думку, вона є для нас основною, яка стримує зростання врожаїв – відсутність фінансування. Наприклад, у Євросоюзі агровиробники можуть спокійно отримувати кредити на 20 років під 1-1,5%, і це логічно, тому що дорогі проекти не окуповуються швидко. У нас же фінансування зі ставкою під 25-29% у гривні ніхто дозволити собі не може. Сьогодні кредити беруть максимум на 3-6 місяців, щоб перекрити ліквідність. Щоб ми були конкурентні з ЄС, гривневі позички мають бути під 3-4%, і довгостроковими, на 10-20 років. Тоді б ми могли вийти на врожай і 110 млн тон.

Є різниця і в дотаціях – вони в Євросоюзі більш дієві, європейські фермери отримують прямі дотації – і на голову худоби, і на гектар ріллі. У нас же  аграрії швидше самі дотують державу, і вона цим користується, враховуючи, що інші галузі, крім IT і АПК, в Україні зупинились.