Стій, хто йде: наскільки багато крадуть в агробізнесі
партнер компанії Kreston GCG

Стій, хто йде: наскільки багато крадуть в агробізнесі

І як протистояти масовим розкраданням

Стій, хто йде: наскільки багато крадуть в агробізнесі

Українські реалії показали, що злодійство і шахрайство здатні довести до краху навіть найбільший агрохолдинг, що показує прекрасні результати роботи. Артем Ковбель, партнер компанії Kreston GCG, займається діагностикою бізнесу на предмет наявності лазівок, через яке «підприємливі» співробітники компанії розтягують гроші або матеріальні цінності. Він розповів iAgro про масштаби крадіжок в українській економіці взагалі і в агросекторі зокрема, а також — про найпоширеніші схеми, і дав рецепти власникам бізнесу, як цьому протидіяти.

Офіційна світова статистика свідчить, що втрати через крадіжки в бізнесі складають 5-15% від обороту компанії. Згідно з українською статистикою, збитки в окремих випадках можуть перевищувати і 50% обороту. Проблема крадіжки характерна для всіх галузей економіки, але в агросекторі вона особлива: багато підприємств знаходяться на значній відстані від керуючої компанії — в полях, і їх дуже складно контролювати, особливо якщо мова йде про великі агрохолдинги.

Масштаби крадіжок в українському агросекторі просто величезні. Підтвердженням служить хоча б такий факт: в регіонах, де розташовується земельний банк великих холдингів, дистриб’юторські компанії, які продають добрива та засоби захисту рослин, не можуть працювати з маржею. Вони просто не в змозі конкурувати зі співробітниками агрокомпаній, які крадуть агрохімію і ЗЗР — і продають все це зі значним дисконтом.

Шахрайство в агросекторі багаторівневе, і воно здійснюється на всіх етапах виробничого процесу — від посівної і до збиральної кампанії, і в період між ними.

Фізичне злодійство відбувається на самому низовому рівні, коли з машини по шляху проходження зсипають частину зерна, або ж вона взагалі не доїжджає до пункту призначення. Це складно контролювати, навіть попри те, що на комбайни і машини встановлюють GPS-датчики.

Крадіжка змушує великі агрохолдинги застосовувати все більш розумні системи контролю. Наприклад, машина під’їжджає до комбайна, але, якщо їх системи GPS не законектилися, комбайн не зможе зсипати зерно з бункера. Це зроблено для того, щоб зерно не відправлялося в «ліві» машини. І в багатьох компаніях, які починають застосовувати високотехнологічні системи для припинення злодійства, використовуються дрони для моніторингу процесу збирання врожаю.

Наступний рівень шахрайства і злодійства відбувається вже з фінансами. Наприклад, один з моїх клієнтів зараз купує сільськогосподарське підприємство, на якому, як виявилося, нормально не поставлена ​​бухгалтерія, там немає 1С, а якщо вона і є, то не консолідована в загальну базу. У такій ситуації дуже складно контролювати операції і транзакції, а низький рівень контролю завжди веде до розкрадань.

Фінансове шахрайство підстьобує і широке поширення готівкових розрахунків, і це реальна проблема всієї аграрної галузі. Фактично для шахраїв аграрна галузь сьогодні — це місце, де дуже багато «кешу», і при цьому дуже мало контролю. Наприклад, практично весь елеваторний бізнес сьогодні працює за готівку, однак мало на якому елеваторі встановлені камери відеоспостереження, тому злодійство процвітає.

Порушення в компаніях ми знаходимо завжди. Клієнти часто кажуть: а якщо ви нічого не знайдете? І я завжди відповідаю: ідеальних компаній не існує, і ми 100% що-небудь та знайдемо. Якщо це буде не схема крадіжки, яка працює саме зараз, то це можуть бути гроші, які вже пішли з компанії в минулому. Ми можемо знайти і неправильно побудовані бізнес-процеси, які призводять до збитків. Це може бути відсутність системи тендерних закупівель, яка дозволяє вибирати контрагентів з найкращою репутацією і найнижчими цінами. Або ж відсутність системи перевірки контрагентів, яка дозволяє виявляти компанії з великою кількістю судових справ і з перспективою втратити від співпраці з ними або товар, або гроші.У транснаціональних компаніях ці системи вже налагоджені, але в більшості чисто українських бізнесів такого просто немає.

Крадіжка і шахрайство відбуваються головним чином за трьома напрямками: активи, звітність, відкати.

Перше — активи. Красти можуть все, починаючи від основних засобів виробництва, зерна, складських запасів, і закінчуючи списанням активів не за ринковою ціною, що також є крадіжкою. Іноді продукція списується на брак, але насправді продаються за «кеш» або розкрадається. Можуть вкрасти навіть частку в бізнесі у партнера, особливо якщо той не знаходиться в операційному контролі і не тримає руку на пульсі.

Друге — перекручення фінансової звітності. Цим займаються «білі комірці». У них більше повноважень, вони оперують більшими сумами, і втрати від їх дій можуть бути колосальними. Вони здатні зливати гроші на пов’язану компанію або в «податкову яму», але при цьому в звітності відображати, що це операція з купівлі чогось потрібного для компанії. Або ж — списують проблемну дебіторську заборгованість компанії на дуже істотні суми.

І третє — відкати. Якщо керуючий директор компанії роками працює з одним і тим же постачальником і не хоче навіть чути про те, щоб пошукати альтернативних з більш низькими цінами, він напевно отримує від постачальника «подяку» в конверті.

Втрати від крадіжки і шахрайства для агрокомпаній обходяться в мільйони доларів. Ось кілька прикладів. Одна з транснаціональних компаній закупила ячмінь, справила з нього продукт і продала, але в результаті отримала збиток в 2 млн євро. Причина: ті, хто відповідав за закупівлю сировини, купили неякісний ячмінь (хоча за паперами — все в порядку), і покупець відмовився платити нормальну ціну за неякісний готовий продукт.

Або ж власник залишив бізнес на піклування партнера, і дав йому за це 40%. Поки власник був не в операційному контролі, партнер підкупив реєстратора і переписав бізнес на себе, перевівши фінансові потоки на іншу компанію. Тепер колишній власник намагається повернути вкладені в цей бізнес 4 млн доларів, плюс відсотки від прибутку — також мільйони доларів.

Але рецепти боротьби з шахрайством і крадіжкою є, і вони досить прості:

  • будьте в операційному контролі і не кидайте компанію;
  • спонтанно проводьте процедуру форензик хоча б раз на рік;
  • наймайте аудиторів для перевірки фінансової звітності, вводьте службу внутрішнього аудиту;
  • виключіть готівку з діяльності компанії;
  • поставте менеджменту ключові показники ефективності (KPI);
  • вибудовуйте мотиваційну політику. Низька зарплата провокує злодійство.

Менеджерам потрібно давати частку в бізнесі і зав’язувати їх ефективність на ефективність компанії — робіть так, щоб люди заробляли більше грошей тоді, коли їх більше заробляє сама компанія.