CEO компанії OneSoil Слава Мазай: «Фермер у Житомирській області може відстежувати стан своїх полів з космосу»

CEO компанії OneSoil Слава Мазай: «Фермер у Житомирській області може відстежувати стан своїх полів з космосу»

Білоруський стартапер — про те, як завдяки супутникам контролювати посіви, їх прибирання, і діагностувати хвороби рослин

CEO компанії OneSoil Слава Мазай: «Фермер у Житомирській області може відстежувати стан своїх полів з космосу»

У жовтні 2018 року білоруська компанія OneSoil запустила інтерактивну карту сільськогосподарських полів, і на сьогодні нею вже оцифровано близько 60 млн угідь в США і Європі. На черзі — переклад в цифру полів у Південній Америці, Канаді та Росії, а до 2020 року компанія планує оцифрувати поля по всьому світу. Використовуючи супутникові дані Sentinel 2, компанія пропонує своїм клієнтам безкоштовний сервіс, який дозволяє не тільки визначати поточний стан посівів, але також точніше розраховувати обсяг необхідних добрив, значно економити на матеріальних витратах і планувати майбутній урожай. CEO компанії OneSoil Слава Мазай розповів iAgro про те, як виникла ідея створити саме такий проект, про переваги, які він дає фермеру, а також про те, чому клієнтів не повинно насторожувати, що цей сервіс — безкоштовний.

Як давно функціонує ваш проект?

OneSoil був офіційно запущений в листопаді 2017 року, хоча його ідея і розробка велася ще задовго до цього. У проект вклали гроші фонди Haxus і Bulba Ventures, а також співзасновник EPAM Леонід Лознер і засновник Maps.me Юрій Мельниченко. Всі ці інвестори вкладають гроші в перспективні проекти в області цифрових технологій. Загальна сума вкладень в OneSoil склала 500 тис. доларів.

Ідея проекту — створити онлайн-платформу, яка дозволить фермерам отримувати агрономічні поради на всіх етапах роботи. Для цього використовуються супутникові знімки сільськогосподарських полів, які обробляються на комп’ютерах за допомогою алгоритмів машинного навчання. На збір інформації у нас пішло близько трьох років. Сьогодні в базах даних нашого сервісу — більш 60 млн га полів, система може розпізнавати більше 20 видів сільськогосподарських культур, а нашими клієнтами є понад 30 тис. фермерів і сільгоспвиробників.

Чим сервіс може бути корисний для аграріїв?

Наша платформа допомагає фермерам, агрономам і механізаторам приймати агрономічні рішення на основі точних даних. Дані ми отримуємо, обробляючи супутникові знімки Європейського космічного агентства за допомогою алгоритму машинного навчання. Це дозволяє нашому клієнту отримувати дані не тільки про стан посівів на окремому полі в цілому, але навіть на певних ділянках цього поля. Фермер, наприклад, може побачити, наскільки активно розвиваються рослини, визначити, скільки добрив йому потрібно вносити, щоб отримати потрібну врожайність, і обчислити оптимальні терміни проведення польових робіт з урахуванням погодних умов.

Сервіс, який ми пропонуємо аграріям, складається з веб-додатку і його мобільної версії. Останнє особливо зручно застосовувати, коли фермер працює в полі. Інформація про поле в системі оновлюється кожні 3-5 днів, але фермер при обході своїх полів може кожен день вносити в мобільний додаток позначки, наприклад, про проблеми на тому чи іншому полі. Ці позначки синхронізуються з веб-додатком, дані про поле оновлюються, і сам він, або його колеги, можуть побачити оновлені дані про посіви на своєму комп’ютері, вже навіть не виходячи з офісу.

Додаток, встановлений на комп’ютері, має набагато більший набір функцій. Зокрема, він дозволяє диференційовано розрахувати обсяг необхідних для внесення добрив. Наприклад, для підрахунку кількості азотних добрив ми використовуємо вегетаційний індекс NDVI, а норми фосфорних і калійних — вираховуємо на підставі даних про врожайність.

У базу даних сервісу вже внесені кордони всіх полів, потрібно лише вибрати ті, які обробляєте саме ви. А якщо з якихось причин кордони поля визначені не точно, є можливість самому їх підкоригувати у веб-додатку, а скоро це можна буде зробити і на мобільному телефоні. Крім того, наш сервіс самостійно визначає, які саме культури ростуть на полях — всього він може розрізняти понад 20 культур.

Сервіс корисний як керівнику сільгоспкомпанії, так її агроному і навіть механізатору. Наприклад, механізатор під час обробки поля може через додаток оперативно повідомити про проблемну ділянку агроному або керівнику. Проблемну ділянку поля можна сфотографувати, позначити її на карті. І агроном, навіть перебуваючи в іншому місці, одразу ж може прийняти рішення і дати вказівку механізаторові, що з цією проблемою робити.

В результаті додаток економить для аграрія масу часу, і, як наслідок — грошей. Фактично, він дозволяє, скажімо, фермеру в Житомирській області відстежувати стан своїх посівів з космосу. Ще 20 років тому про таке навіть не мріяли.

Які ще опції є в OneSoil? І будете ви додавати нові?

По-перше, наш сервіс для фермерів — безкоштовний. По-друге, він дозволяє економити час і гроші — не потрібно об’їжджати поля (особливо враховуючи, які зараз ціни на паливо), щоб зрозуміти, як розвиваються рослини. Немає необхідності агроному або власнику компанії купувати дорогі дрони або замовляти послуги спеціальної компанії, яка за допомогою дронів обстежує всі ваші поля — OneSoil дозволяє все побачити із супутника. Можна подивитися, що відбувалося на тому чи іншому полі в попередні сезони (2016-2018 роки), і зробити на цій основі висновки про передбачувану врожайність.

До того ж, якщо фермер використовує техніку для точного землеробства, він може внести дані про плановану врожайність і про культури, які росли на цьому полі за останні три роки, після чого отримає файл, завантажить його в бортовий комп’ютер техніки, і техніка вже буде сама знатиме — скільки фосфорних або калійних добрив потрібно внести в грунт в певній зоні поля.

Якщо мова йде про азотні добрива, то ми вже розрахували зони з різними індексами вегетації, і все що аграрію потрібно зробити — завантажити файл в бортовий комп’ютер і вивести техніку в поле.

Також додана функція «Дані з полів», яка дозволяє візуалізувати інформацію з бортових комп’ютерів в такому ось вигляді. Це допомагає, наприклад, зрозуміти, де відбуваються перекриття під час хімічної обробки або ж побачити карту врожайності в кольоровій палітрі.

Приклад того, як будуть візуалізуватися дані з обладнання в платформі:

Не всі аграрії сильні в комп’ютерних технологіях. Чи потрібно спеціально навчатися роботі з OneSoil?

Розробники намагалися зробити сервіс максимально простим для користувача. Алгоритм машинного навчання, який ми використовуємо, розпізнав всі поля в країнах, в яких ми працюємо, обвів їх межі та визначив культури. Якщо раптом користувач хоче завантажити свої кордони сам, він може це зробити через веб-платформу натисканням на кнопку «Завантажити файл».

Які нові сервіси аграрій може отримати в перспективі?

У майбутньому ми плануємо додати прогнозування врожайності, визначення дати сівозміни, а також передбачення хвороби рослин і паразитів. Ми також хочемо, щоб наші користувачі за допомогою OneSoil могли планувати польові роботи і контролювати їх виконання. У підсумку вийде платформа, яка дає рекомендації фермеру на всіх етапах роботи.

Ваш сервіс безкоштовний, і декого це може насторожити: є приказка, що безкоштовний сир буває тільки в мишоловці. Якщо не секрет, на чому ж тоді заробляє ваша компанія, і чи не стане сервіс платним в майбутньому?

На даний момент, як говорилося вище, ми функціонуємо за рахунок інвестицій, вкладених в наш проект у 2017 році.

Сервіс завжди буде безкоштовним для дрібних і середніх фермерських господарств. Це наша концепція.

Як ми плануємо заробляти в майбутньому? Можливо, будемо співпрацювати з великими компаніями, які будуть продавати нашим користувачам добрива, насіння, техніку, засоби для захисту рослин прямо через платформу. Оскільки ми — стартап, то ще не можемо точно сказати, яка у нас буде бізнес-модель. Потрібно тестувати, дивитися на результати, а потім вже приймати такі складні рішення.