Чому Конституційний суд знову не підтримав скасування земельного мораторію
Народний депутат України, член Комітету ВРУ з питань аграрної політики та земельних відносин

Чому Конституційний суд знову не підтримав скасування земельного мораторію

Хоча ринок землі в Україні вже де-факто існує

Чому Конституційний суд знову не підтримав скасування земельного мораторію

1 листопада новий склад Конституційного Суду вирішив не розглядати звернення 69 депутатів Верховної Ради, які просили його визнати існуючий мораторій на продаж сільськогосподарських земель, що не відповідає Конституції України. Таке ж рішення виніс 18 лютого цього року і попередній склад КС. Тепер рішення про долю мораторію знаходиться в руках парламенту, який вже неодноразово продовжував його дію.

У той же час Кабмін доручив Міністерству агрополітики до кінця року підготувати і подати йому на розгляд проект закону «Про обіг земель сільськогосподарського призначення», необхідний для запуску ринку землі. Як повідомили ЗМІ, відповідний лист заступник державного секретаря Кабінету міністрів Сергій Кушнір направив Мінагрополітики і Держгеокадастру, нагадавши, що цей законопроект повинен був бути поданий до Кабміну ще в липні нинішнього року.

Депутат Верховної Ради Олексій Мушак, ініціатор депутатських звернень до КС, розповів iAgro, чому судовій владі не вдасться ухилитися від рішення з питання мораторію, а аргументи про неготовність країни до його запуску — неспроможні.

Конституційний Суд порахував, що питання про скасування мораторію на продаж сільськогосподарської землі — це політичне рішення, і не захотів його розглядати. Однак при цьому інші питання, що стосуються громадян, КС розглядає. Наприклад, питання, яке стосувалося громадянина Януковича, а саме — позбавлення його президентських повноважень. Хоча це рішення було абсолютно політичним. Тому мені здається, що нинішній вердикт Конституційного Суду щодо мораторію аж ніяк не є кроком в напрямку встановлення верховенства права. І це розчаровує.

Однак хочу нагадати, що сьогодні правозахисні організації вже подають позови щодо скасування мораторію в суди загальної юрисдикції. Наприклад, компанія PwC Legal після рішення Європейського суду з прав людини, який встановив, що мораторій порушує права людини, подала в Дрогобицький районний суд позов в інтересах одного з власників землі у Львівській області та фермера, яким нотаріус відмовив у реєстрації договору купівлі-продажу землі. Тепер PwC Legal просить Дрогобицький суд зобов’язати нотаріуса зареєструвати цей договір. Кількість подібних позовів до судів загальної юрисдикції буде рости, і судова система буде змушена прийняти якесь рішення. І я не здивуюся, якщо судді національних судів вирішать, що це питання знаходиться в компетенції Конституційного Суду, і звернуться до нього за роз’ясненнями. Судова система не зможе ухилитися від прийняття рішення.

31 грудня цього року закінчується черговий термін дії мораторію, і подальша доля заборони на продаж землі залежить від того, хто і як буде працювати. Я, наприклад, поставив собі завдання «завалити» продовження мораторію. Я над цим активно працюю, але деталей поки розкрити не можу.

Коли сьогодні багато говорять, що ринок нібито не готовий до скасування мораторію, хочу запитати: що означає — ринок не готовий? Ринок уже існує! Земля адже вже купується і продається. Питання тільки в одній простій речі — дехто не хоче платити за землю справедливу ціну, і хоче купувати її за безцінь. А все інше — це словоблуддя.

Якщо говорити про те, що нібито не готові підзаконні акти, які повинні врегулювати всі тонкощі функціонування ринку землі, то я вважаю, що як тільки ми приймемо рішення про ринок землі, все необхідне — буде. Адже вже готовий десяток законопроектів про те, яким саме має бути цей ринок, які саме обмеження на ньому будуть існувати. Потрібно розуміти, що запуск ринку землі — це не запуск людини на Марс, чого ще ніхто не робив. Ринок землі існує більш ніж у сотні країн, і немає абсолютно нічого надприродного в тому, щоб запустити його і у нас.