Мінагропрод допоможе виробникам впоратися з обвалом цін на яблука

Мінагропрод допоможе виробникам впоратися з обвалом цін на яблука

Мінагрополітики перенаправить частину коштів, закладених у Державному бюджеті для підтримки садівників на компенсацію будівництва об’єктів зі зберігання фруктів.

Мінагропрод допоможе виробникам впоратися з обвалом цін на яблука

Таким чином уряд хоче підтримати виробників, які в цьому сезоні зіткнулися з безпрецедентним виробництвом плодоовочевої продукції і обвалом цін на неї.

Як написав на своїй сторінці в Facebook перший заступник міністра агрополітики Максим Мартинюк, попри те, що експорт категорії «яблука, груші та айва» (з абсолютним переважанням перших), за даними ДФС виріс за 9 місяців на запаморочливі 304%, цього недостатньо, щоб розвантажити внутрішній ринок.

«Результат передбачуваний для країни з ринковою економікою — ціни пішли вниз і фермери скаржаться, що частину врожаю економічно недоцільно навіть збирати з дерев», — написав Мартинюк, відзначивши, що вартість яблук внаслідок перевиробництва низька і на сусідніх ринках, привівши в як найбільш яскравий приклад Польщу.

При цьому можливість переробки надлишку яблук, наприклад, в концентрат, хоч і реалізується, але також має обмеження, тому що набувають чинності фактори логістики, обсягу переробних потужностей і необхідність дотримати баланс, тому що виробники концентрації працюють на експорт, за довгостроковими контрактами. Відомство пропонує підтримати будівництво потужностей по зберіганню надлишку фруктів, що дозволить зберегти урожай і вирівняти кон’юнктуру.

«Мінагрополітики готує зміни до наказу, яким перерозподілить частину коштів, виділених в цьому році в Державному бюджеті на програму розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства. Як відомо, зараз ці кошти виділяються в форматі компенсації вартості саджанців — ми отримали реально підтверджених заявок (тобто вже закладених насаджень) на 200 млн + (близько половини цих коштів вже виплачено виробникам). Тобто у нас є можливість направити ресурс в 70-100 млн на підтримку виробників фруктів», — повідомив перший заступник міністра.

Гроші будуть виділятися на компенсацію вартості витрат по будівництву холодильників з регульованим газовим середовищем для зберігання фруктів власного виробництва, яке введено в експлуатацію в поточному році, а також камер швидкого заморожування і придбання ліній товарної обробки плодів.

Відсоток компенсації ще визначається, але він буде перевищувати 50%. Заявки будуть прийматися до 1 грудня, кошти надійдуть виробникам до кінця бюджетного року за принципом пропорційного розподілу (формат first come, first served застосовуватися не буде).

Мартинюк також нагадав, що з початку року в Україні діє програма компенсації вартості обладнання по зберіганню і переробці агропродукції для сільгоспкооперативів та ті аграрії, які об’єдналися і скористалися нею «дивляться на кон’юнктуру ринку яблук значно спокійніше».