Корекція клімату: український агросектор бореться з посухою

Корекція клімату: український агросектор бореться з посухою

Аграрії все частіше закладають у свої проекти системи зрошення. Без них отримати хороший урожай вже складніше

Корекція клімату: український агросектор бореться з посухою

У Херсонській області реалізовано проект зі зрошення більше 7 тис. га сільськогосподарських угідь. Як повідомив начальник Херсонського обласного управління водних ресурсів Ігор Андрієнко, відновлена ​​подача води з Дніпра в Сірогозьку балку, водопостачання якої було припинено ще 10 років тому. Це сталося після того, як землі були розпайовані, а зрошувальна система — зносилася і була розукомплектована. Всього за даними Ігоря Андрієнко, в Ново-Сірогозскій район з жовтня цього року по січень наступного планується подати близько 6 млн кубометрів води.

Крім того, управління водних ресурсів веде роботи по відновленню водоводу, який буде подавати воду також і в Іванівський район Херсонщини, один з найбільш посушливих в області. Як раніше повідомляв iAgro, всього в цьому році в Херсонській області було заплановано запустити зрошення 13 тис. га, на відновлення зрошення з обласного бюджету було виділено 20 млн гривень. У минулому році цей показник був набагато більше — близько 310 тис. га.

Херсонщина сьогодні — основний виробник плодоовочевої продукції в Україні, в рік її вирощується близько 1,3 млн тонн, і за цим показником область утримує лідерство останні 10 років. Однак в умовах зміни клімату саме забезпечення водою стає головною умовою отримання високих врожаїв, і це стосується не тільки півдня України. Навіть у традиційно «вологих» раніше областях, таких як Львівська, Тернопільська та Волинська, відчувається брак води. Штучного зволоження, для отримання максимального врожаю, вже потребують близько 80% сільськогосподарських земель. Тому практично всі нові проекти з вирощування плодоовочевих культур супроводжуються встановленням обладнання для поливу.

В Україні площі зрошуваних земель щорічно зростають приблизно на 20 тис. га, і на початок цього року вже поливалося 485 тис. га. Однак за підрахунками вчених, цього явно недостатньо — зрошувані землі необхідно збільшити до 1,8-2 млн га.

Основна причина, по якій площі земель, що поливаються ростуть недостатньо швидкими темпами, — висока вартість подібних проектів. Наприклад, тільки модернізація діючих систем зрошення в господарствах може обійтися власнику в 1,4 тис. доларів за 1 га площі, тоді як відновлення систем зрошення буде коштувати вже близько 2,4 тис. доларів за 1 га. Саме з цієї причини в Україні практично не поливається майже три чверті зрошуваних земель. За даними Державного агентства водних ресурсів України, станом на 1 січня 2017 року через 1,7 млн ​​га зрошуваних земель фактично поливалось тільки 1,2 млн га.