Бджолиний спецназ: чого чекають від влади пасічники, що протестують
голова ГО «Спілка пасічників Ставищанського краю»

Бджолиний спецназ: чого чекають від влади пасічники, що протестують

І чому «аграріям-рецидивістам» має загрожувати до 10 років ув’язнення

Бджолиний спецназ: чого чекають від влади пасічники, що протестують

Минулого тижня Асоціація пасічників України ініціювала акцію протесту «Захистимо Україну та наших бджіл від отруєння». Першим її етапом став мітинг під Кабміном і парламентом. Причиною радикалізації настроїв серед пасічників стали масові отруєння бджіл після обробки полів засобами захисту рослин — тільки з травня нинішнього року, за даними учасників мітингу, загинуло понад 45 тисяч бджолосімей.

Основна вимога протестувальників — внести зміни до Кримінального кодексу України, включивши туди кримінальну відповідальність за порушення законодавства при обробці сільськогосподарських культур, у результаті якого гинуть бджоли.

На сьогодні у ВР вже зареєстрований законопроект №7379 «Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо посилення відповідальності за порушення законодавства в галузі бджільництва), підготовлений з ініціативи народного депутата Геннадія Бобова. Але він не відображає весь спектр проблем, вважає Юрій Овдієнко, голова Асоціації пасічників України. За його словами, асоціація підготувала свій варіант документа, яким, зокрема, пропонується доповнити статтю 247 КК статтею 247-1 наступним пунктом: «порушення законодавства при захисті рослин в боротьбі з шкідниками і хворобами рослин, які спричинили загибель бджіл і інші тяжкі наслідки карається штрафом від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від 2 до 5 років або позбавленням волі на той самий строк». А також включити в неї відповідальність за повторне діяння — «і сама дія, вчинена повторно, або якщо ці дії спричинили отруєння і загибель людей, масову загибель бджіл, диких і домашніх тварин або інші тяжкі наслідки, караються позбавленням волі від 5 до 10 років».

«У такому формулюванні на другий рік агроном подумає, чи кропити поле з порушенням вимог або краще звільнитися з агрофірми», — сказав Юрій Овдієнко.

Така ініціатива перекликається з уже підготовленим і винесеним на громадське обговорення проект Закону «Про внесення змін до деяких законів щодо поводження з пестицидами та агрохімікатами», де включена кримінальна відповідальність за отруєння бджіл, про що сказав присутнім керівник Держспоживслужби України Володимир Лапа, який також був присутній на мітингу. За його словами, з наступного медоносного сезону в разі отруєння бджіл все лабораторні дослідження, необхідні для підтвердження цього факту, будуть проводитися не за рахунок пасічника, а за кошти Держспоживслужби.

За словами Ігоря Лещенка, голови «Обласного об’єднання пасічників «Полтавамед», загибель бджіл від ЗЗР — комплексна проблема. «Її треба промовляти спільно на круглих столах, і чиновники повинні повернутися до пасічників лицем. Особливо, зважаючи на те, що співпраця з аграріями в регіонах з питань захисту бджіл дуже складне і базується тільки на особистих контактах», — підкреслив Ігор Лещенко.

Керівництво Асоціації пасічників України заявило, що дана акція — безстрокова, і рекомендувало бджолярам звертатися до депутатів свого округу для підтримки законопроекту, ініційованого кримінальну відповідальність за отруєння бджіл у варіанті, запропонованому асоціацією. «Наші вимоги — припинити отруєння навколишнього середовища. Бджоли тут — це тільки індикатор. З такою тенденцією про експорт меду можна забути, і про третє місце в світі теж», — підкреслив Петро Вергелес, заступник голови Асоціації пасічників України, керівник Товариства пасічників Білій Церкві.

У разі невиконання вимог на 1 березня 2019 року учасники протесту анонсували наступний етап акції — перекриття основних автомагістралей країни. Вибір дати не випадковий: на перший весняний місяць доводиться не тільки щорічна підготовка до обприскування ріпаку ЗЗР, а й — в наступному році — вибори президента країни.Одним з найбільш емоційних на п’ятничному мітингу бджолярів став виступ Петра Шалієвського, голови ГО «Спілка пасічників Ставищанського краю». iAgro призводить його основні моменти.

Вважаю, що такий мітинг пасічників під будівлею Кабміну і ВР України просто необхідний. Ще при створенні Київської обласної спілки пасічників ми говорили, що рано чи пізно нам доведеться перейти в фазу публічного відстоювання своїх інтересів. На жаль, до цієї акції ми не повністю готові і організаційно, і емоційно (що показала кількість учасників). Ми сьогодні як спецназ бджільництва, який пішов на прорив. Запам’ятаємо цю дату. Це історичний момент, коли почалося публічне обстоювання пасічниками своїх інтересів і інтересів галузі бджільництва.

Я хотів би зупинитися на трьох питаннях.

Перше: чому ми тут? Тому що використовували всі можливості, які були в нашому розпорядженні, щоб достукатися до влади методами, які були нам під силу. Це використання громадських і обласних рад на місцях. Ми писали багато листів до органів влади і отримували відповіді-«пустушки», що вони рівноцінно відносяться до всіх галузей сільського господарства і до бджільництва в тому числі. Нас просто ігнорували. Немає сенсу пояснювати, що сьогодні свинарство і птахівництво — це агрохолдинги і великі компанії, в яких є цілі фінансові, маркетингові та торговельні департаменти. А бджільництво України на 98% дешевше на сільських подвір’ях.

Друге: чого ми хочемо? Ми хочемо привернути увагу суспільства і заручитися його підтримкою щодо організації системного громадського тиску на виконавчі і законодавчі органи.

Третє: що дає нам моральне право бути тут? Ми відстоюємо не свої шкурні інтереси. Через збереження життя бджоли ми забезпечуємо нормальні умови для існування наших людей на своїй території. А будь-яке поліпшення для бджоли сторицею повертається для суспільства і для здоров’я нації.

Четверте: що ми пропонуємо? Наші вимоги — системні, і вони в наступному.

Призначити міністра аграрної політики та продовольства України. Вже більше року ключове міністерство не має керівника. У нашому розумінні це людина, яка повинна дати «зелене світло» галузі бджільництва.

Створити в міністерстві службу, відповідальну за розвиток галузі бджільництва. Ці люди повинні бути або делеговані громадськими організаціями від бджолярів, або призначатися на свої посади за погодженням з цими організаціями. Тоді вони будуть відчувати свою відповідальність і підзвітність.

Внести зміни в закон про бджільництво, що передбачають кримінальну відповідальність за отруєння бджіл.

Забезпечити контроль за використанням отрутохімікатів і вирощуванням ГМО-рослин.

Бджолу-трудівницю потрібно заносити в Червону книгу. І ми хотіли б бачити бджолу національним символом України, тому що ми з бджолами схожі — такі ж трудівники, як і вони. Я відношу себе до тих людей, які люблять свою справу, а не себе в ділі. Думаю, що ми цю акцію доведемо до логічного завершення.