Горіховодів очікує хороший урожай, але можливі проблеми зі збутом

Горіховодів очікує хороший урожай, але можливі проблеми зі збутом

Шлях на зовнішні ринки українському виробнику ускладнюють США і Китай

Горіховодів очікує хороший урожай, але можливі проблеми зі збутом

У поточному сезоні урожай волоських горіхів в Україні зросте до 132 тис. тонн, або на 22% в порівнянні з минулим роком, прогнозує Міністерство сільського господарства США (USDA). Згідно з розрахунками відомства, збільшиться і експорт цього продукту — на 15% до торішнього рівня, до 90 тис. тонн.

Настільки значний приріст врожаю пояснюється набагато більш сприятливими погодними умовами в порівнянні з минулим роком. Керівник кооперативу «Горіх Причорномор’я» Павло Тулба пояснив, що заморозки на початку травня-2017 припали якраз на період цвітіння волоського горіха, що призвело до зниження торішнього врожаю. «У цьому році такого не сталося, тому урожай буде більше», — сказав він.

Однак виробникам варто бути готовими до складнощів зі збутом. Зокрема, керівник відділу продажів компанії «Хорус Груп» Дмитро Іванов зазначив, що в Туреччині, яка входить в п’ятірку найбільших покупців українського горіха, попит може різко знизитися. Причина — в девальвації турецької ліри, яка з березня по вересень цього року просіла більш ніж удвічі — відповідно, імпортні товари для турків стали набагато дорожче. «Станом на зараз з Туреччини стало набагато менше запитів на горіхи», — констатував він.

Проте, Дмитро Іванов розраховує, що експорт українського горіха через проблеми в Туреччині знизиться незначно, оскільки її обсяги закупівлі — не ціноутворюючі. На глобальному ринку залишаються і інші основні покупці — ЄС, Азербайджан і Росія, що закуповує український горіх через Білорусь.

У Павла Тулби — більш обережні прогнози. За його словами, Туреччина займає 80% ринку імпортних горіхів, і дійсно не готова закуповувати їх в колишніх обсягах. Крім того, дуже сильно скорочують обсяги споживання і інші країни, які були традиційними покупцями волоських горіхів з України — Іран, Ірак, Сирія. Причина — в зниженні купівельної спроможності населення. «У них є культура споживання горіхів — кожен мусульманин з’їдає їх велику кількість. Але якщо в кращі часи він купував 30 кг горіхів на рік, то зараз — лише 5 кг, тому що горіх — це не продукт першої необхідності, а скоріше лакшері-сегмент. При падінні добробуту громадян, горіхи — перше, від чого відмовляються», — сказав він.

Крім того, зазначив Тулба, на світовому ринку волоського горіха діють два найбільших гравця з величезними обсягами виробництва — США і КНР. За його словами, в Каліфорнії в цьому році урожай складе майже 1 млн тонн, в Китаї — понад 1 млн тонн. «На ринку вже спостерігається перевиробництво горіхів, і ціна на них неухильно падає останні 4-5 років», — сказав він. Зокрема, якщо в минулому році український горіх в шкаралупі коштував 1 долар за кг, то сьогодні в Узбекистані ціна на свіжий горіх становить всього лише 25 центів/кг. «Я думаю, що на українському ринку він буде коштувати 25-30 центів за кг до кінця року», — спрогнозував він.

В Україні переважна більшість волоського горіха збирається населенням на присадибних ділянках або ж в околицях, тоді як частка виробництва спеціалізованими підприємствами невелика. Проте, за оцінками USDA, це співвідношення змінюється на користь промислового збору: частка «присадибних» поставок знизилася з 84% в 2016 році до 74% в 2017-м, і продовжить скорочуватися через зростаючий інтерес до комерційного виробництва.