У держави залишився один крок — врегулювати питання з мораторієм на продаж землі
депутат Київради, голова практики нерухомості PwC Legal

У держави залишився один крок — врегулювати питання з мораторієм на продаж землі

Інакше мораторій буде «розхитаний знизу» і почне працювати за своїми власними правилами

У держави залишився один крок — врегулювати питання з мораторієм на продаж землі

19 вересня юристи компанії PwC Legal подали в Дрогобицький районний суд позов в інтересах неназваного власника землі у Львівській області та фермера Дмитра Огнєва, власника ферми «Меринос-Захід», яким було відмовлено в нотаріальному оформленні угоди купівлі-продажу сільгоспземлі. Цей позов став наступним — після рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) — етапом роботи зі скасування мораторію на продаж землі сільгосппризначення в Україні. Ольга Балицька, депутат Київради, голова практики нерухомості PwC Legal, розповіла iAgro, чому позов подано саме зараз, і чого можна чекати юристів.

Ідея звернутися з позовом до суду виникла у нас ще після прочитання рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), коли його почали критикувати за те, що воно не містило чіткого припису державі Україна скасувати мораторій на продаж сільгоспземлі одномоментно і в той же момент, коли воно було прийнято. Але ЄСПЛ далеко не завжди приймає рішення, які повністю змінюють державну політику. Це, скоріше, виняток із правил.

Разом з тим, будь-якому розсудливому юристу, який вміє читати між рядків, стало ясно, що ЄСПЛ сказав про те, що «мораторій є прямим порушенням першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основних свобод». Це цитата з рішення ЄСПЛ, і цього повинно було бути всім досить, щоб відразу викликати бум на підтримку цього рішення. Але лобісти мораторію вирішили на це не звертати уваги.

Положення міжнародних конвенцій, які ратифікувала Україна, мають пріоритет над актами локального законодавства. І, таким чином, норма конвенції, яка говорить про те, що мораторій є порушенням прав громадян України, буде явно пріоритетною над нормою Земельного кодексу України. І це стало абсолютно очевидним.

Чому позови в українські суди не були подані раніше? По-перше, рішення ЄСПЛ повинно було вступити в законну силу, а це сталося тільки в вересні. По-друге, підготовка позову зайняла час — адже в даній ситуації все повинно бути ідеально, ми ж не тільки в юриспруденцію граємо, але і знаємо, що наш противник досить сильний.

Ми вибрали єдино можливий згідно із законодавством України шлях — якщо мораторій порушує чиєсь право, ми можемо з метою захисту цього порушеного права звернутися до суду. В даному випадку селянин, який побажав залишитися невідомим для преси, і Дмитро Огнєв, власник найбільшої в Україні та одною з найбільших в Європі ферм по вирощуванню овець, спробували укласти угоду купівлі-продажу земельної ділянки. Природно, нотаріус в цьому відмовила і видала офіційну відмову у вчиненні нотаріальної дії. Саме ця відмова, як юридичний факт, і став предметом оскарження в суді. Посилаючись на Конвенцію, на гарантовані в тому числі і Конституцією України права і свободи громадян, ми звернулися до суду, щоб відновити порушене право, і просимо суд зобов’язати нотаріуса нотаріально завірити та зареєструвати договір купівлі-продажу землі.

Я думаю, що навіть студент другого курсу, який ще не знає міжнародного права, зрозуміє, що наша позиція в суді — реально дуже сильна. Але я думаю, що суд першої інстанції нам все-таки відмовить у задоволенні позову — навряд чи суддя Дрогобицького суду ризикне «бодатися» з державою (хоча все можливо!). Однак, я практично впевнена, що або в апеляції, або в касації буде визнана наша правота.

Держава повинна зрозуміти, що ми будемо максимально популяризувати цю тему, і будемо ділитися матеріалами, тому подібні позови будуть подаватися по всій Україні. А ніхто не може знати, особливо з огляду на українську судову систему і відсутність прецедентного права, який суд і яке рішення за такими позовами буде приймати. Я абсолютно впевнена, що зараз у держави залишився один-єдиний крок — самій врегулювати питання з мораторієм.

Умовно кажучи, якщо влада захоче встановити додаткові, але, підкреслю, логічні обмеження права на покупку землі сільгосппризначення (наприклад, обмеження по площі землі в одні руки, або щось подібне), то йому потрібно це терміново зробити. Тому що інакше мораторій буде розхитаний знизу, і почне працювати за своїми власними правилами.

Ми сподіваємося, що позов до Дрогобицького суду приверне увагу держави — ми ж з вами бачимо, що якщо раніше мораторій виглядав непорушним і не було ніяких спроб скасувати його, то сьогодні, з огляду на і рішення ЄСПЛ, і звернення від депутатів до Конституційного Суду, вже цілий ряд політиків вищого рангу і бізнес-ком’юніті висловлюються категорично за скасування мораторію. Тому ми очікуємо, що політично складеться ситуація таким чином, що нам не доведеться доводити цей позов до Верховного Суду навіть не в силу того, що ми на той час виграємо суди, а в силу того, що мораторій все-таки буде знятий.