Як в Європі: що доведеться врахувати виробникам органічної продукції

Як в Європі: що доведеться врахувати виробникам органічної продукції

15 тез про органік-ринок України, сертифікатах, підтримку і перспективи

Як в Європі: що доведеться врахувати виробникам органічної продукції

Виробники органічних продуктів в Україні вже другий місяць живуть за новими правилами. 2 серпня набув чинності закон №2496 «Про основні засади та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції».

Документ, що стосується виключно сільгосп- і харчової продукції, призначених для продажу, передбачає сертифікацію всіх етапів виробництва і суворе дотримання європейських правил не тільки безпосередньо при вирощуванні і переробці, а й зберіганні, перевезенні та реалізації товарів, які претендують на статус «органік».

Виробникам доведеться переглянути свій підхід до всіх процесів: розділяти в часі або просторі виробництво і зберігання органічної продукції, використовувати тільки органічні технології, жорсткіше контролювати застосування харчових добавок, мікроелементів і добавок для технологічних цілей. При відсутності сертифікації їм потрібно бути готовими відмовитися від використання в назвах продукції слів «органічний», «біодинамічний», «біологічний», «екологічний», «органік», в тому числі — і від слів «біо-» і «еко-» .

Щоб виробники могли адаптуватися під нові правила, передбачений перехідний період до 1 серпня 2019 року. Передбачається, що після цієї дати ринок органічної продукції в Україні буде повністю відповідати європейським вимогам.

iAgro представляє 15 тез про нинішній стан і потенціал вітчизняного органік-ринку, а також про те, яким чином його будуть переводити на західні «рейки».

Євген Милованов,
голова правління Федерації органічного руху України

Про номенклатуру

В Україні стрімко розширюється номенклатура органічних продуктів. Їх зараз в країні більше 500.

Про виробників

В Україні за станом на 2017 рік зафіксовано 375 сільськогосподарських виробників на площі 420 тис. га, які використовують органічні методи господарювання.

Про споживання

За даними Федерації органічного руху України, споживання органічних продуктів в Україні в 2017 році досягло 29,4 млн євро, що вище, ніж в 2016 році — 21,1 млн євро. За останні десять років споживання зросло в 59 разів.

Про експорт

Близько 80% української органічної продукції йде на експорт, обсяг якого в 2017 році склав 99 млн євро. Компанії, які експортують свою продукцію, представляють до 100 найменувань органічних продуктів для внутрішнього ринку. Потім, «відкотивши» на внутрішньому ринку продукти, готові до вживання, їх починають частково експортувати.

Про технології

Органік-продукція повинна виготовлятися на окремому підприємстві, яке займається органічним виробництвом. Або використовувати варіант, коли органічна продукція переробляється до моменту надходження конвенційної сировини для переробки. Наприклад, по цукру. Запуск підприємства робиться на органічному цукровому буряку, проводиться органік-цукор, а потім запускається інша сировина. Або варіант з соняшником, коли поетапно завозиться соняшник спочатку конвенційний, потім органічний, і переробляється. Потім проводиться зачистка обладнання — і запускається органічна сировина.

Про сертифікацію

На сьогодні в Україні діє близько 20 органів сертифікації, з яких тільки один український, а решта — міжнародні. Вони перевіряють відповідність вимогам стандартів або ЄС, або США, або Канади і інших країн. Ці органи сертифікації як правило приватні. Вони повинні бути акредитовані і мати право видавати сертифікат. При Міністерстві економіки та торгівлі є орган акредитації, який повинен розробити правила акредитації для органічних виробників. Зараз є близько 400 виробників, але всі вони сертифіковані на відповідність європейським стандартам і стандартам США.

Про впровадження закону

Закон нагадує свого роду фундамент. Він побудований, але потім ще треба побудувати будинок, а потім — в будинок провести всі комунікації.

Поки що ми приступаємо до стін, а з комунікаціями ще важче. Хоча найголовніше — ми прекрасно знаємо, куди рухаємося. Цей закон максимально адаптований до європейського законодавства і українських норм законотворчості. Зараз стоїть завдання протягом найближчих місяців розробити близько 15 документів, правил, постанов, які дозволять імплементувати положення закону.

Про підтримку

12 областей України розробили програми розвитку аграрних секторів, де окремим розділом зазначена підтримка органічного виробництва, і така підтримка надається. Хоча, за останні три роки ця сума склала близько 2 млн грн. Це крапля в морі, якщо порівнювати з масштабами і потенціалом України.

Ольга Трофімцева,
заступник міністра аграрної політики та продовольства України з питань європейської інтеграції

Про порядок органічного виробництва

Для повноцінного функціонування даного закону буде розроблено порядок органічного виробництва та обігу органічної продукції, в якому пропишуть всі винятки. Наприклад, усі вимоги і правила, що стосуються паралельного виробництва, коли ведеться виробництво органічної та конвенційної продукції — особливості зберігання, перевезення і т.д.

Про завдання виробників

Перед учасником ринку стоїть завдання не тільки виробляти свою органічну продукцію відповідно до правил і стандартів, а й вибудовувати логістичний та інфраструктурний ланцюжок до кінцевого споживача або до експортного ринку, куди ця продукція продається, для того щоб забезпечити збереження властивостей випущеної продукції.

Про реєстри

Мінагрополітики має розробити три основних базисних реєстри для ринку органічної продукції (реєстр операторів ринку, реєстр органів сертифікації, реєстр органічних насіння). Вони повинні бути відкриті і прозорі, у вільному доступі, але з різним рівнем використання цих реєстрів для різних споживачів.

Про контроль

Закон несе в собі основи моніторингу та нагляду на ринку органічної продукції. Йдеться про дворівневий принцип контроль-контролю. На першому рівні проводиться моніторинг та контроль органів сертифікації, а на другому етапі будемо контролювати і виробників, і органи сертифікації разом.

Про відповідальність

Законом передбачені адміністративні штрафи для операторів ринку (від трьох до п’яти мінімальних заробітних плат) і для органів сертифікації (від п’яти до двадцяти чотирьох мінімальних заробітних плат) за порушення закону. Крім того, передбачені винятки з реєстрів за порушення, які будуть знайдені в їх діяльності.

Про держпідтримку

На сьогодні діє часткова або повна компенсація витрат на сертифікацію виробника як органічного. Необхідно розглянути можливості реалізації фокусних програм підтримки органічного сільськогосподарського виробництва. Кошти в бюджеті є. Це можна робити і в рамках програми підтримки фермерства, тому що дуже багато невеликих фермерів займаються органічним виробництвом, і в рамках підтримки сільськогосподарських кооперативів.

Елізабет Рюегг,
керівник проекту «Німецько-українське співробітництво в галузі органічного сільського господарства»

Про освіту і кадри

Важливо проводити освітньо-інформаційні заходи у напрямку органічного виробництва на декількох рівнях. На першому — тренінги на рівні фермерів з поданням ними нових підходів в органік виробництві. На другому, академічному — співпраця з університетами для обміну професійною інформацією про органічну продукцію, в тому числі через запрошення фахівців з-за кордону. Наприклад, Білоцерківський національний аграрний університет вже запропонував навчання на магістра з питань органічного виробництва.