Агрохолдинг «Мрія»: від тернопільського фермера до саудівського короля

Агрохолдинг «Мрія»: від тернопільського фермера до саудівського короля

Коротка історія бізнесу, в який нові власники готові вкласти близько 150 млн доларів

 

Агрохолдинг «Мрія»: від тернопільського фермера до саудівського короля

Інвестори із Саудівської Аравії стали власниками «Мрії» — одного з найбільших аграрних холдингів країни, який пережив бурхливий ріст, а потім — чотири роки тому — ганебний дефолт і втечу екс-власників з країни.

Рішення про покупку компанією SALIC (The Saudi Agricultural & Livestock Investment Co.) «Мрії» було офіційно оголошено на зустрічі нових інвесторів з президентом України Петром Порошенко, який назвав цю угоду унікальною. «Компанія SALIC є власністю Суверенного фонду Саудівської Аравії, а це — один з найбільших інвесторів в сільськогосподарський бізнес по всьому світу. І рішення прийти сьогодні в Україну — яскрава демонстрація того, що Україна сьогодні готова приймати таких інвесторів і створила для цього всі умови», — сказав глава держави.

За словами Порошенка, це — перша інвестиція такого масштабу після початку російської агресії в 2014 році, і вона демонструє відновлення віри інвесторів до України.

«Ми налаштовані й надалі продовжувати нашу діяльність, і угода з агрохолдингом «Мрія» — це відновлення його діяльності. Ми налаштовані на те, щоб підвищити ефективність виробництва цієї компанії, і це не остання наша інвестиція в Україну. Ми розглядаємо можливість вкладень в інші сектори», — заявив на зустрічі з Петром Порошенком голова правління SALIC UK Халід Мохаммед Аль-Абуді.

Глава офісу Національної інвестиційної ради Юлія Ковалів повідомила, що Суверенний фонд Саудівської Аравії планує в найближчі два роки додатково інвестувати в технологічний парк і активи «Мрії» до 150 млн доларів.

SALIC UK вже працює в Україні з 2006 року, обробляючи 45 тис. га землі у Львівській та Тернопільській областях. Тепер саудівський інвестор придбав усі активи агрохолдингу «Мрія», включаючи всі об’єкти інфраструктури, технічний парк, а також компанії, які володіють правом оренди земельного банку.

Сума і умови операції не розголошуються, проте, як повідомив iAgro керівник аналітичного відділу інвесткомпанії Concorde Capital Олександр Паращій, інвестиції SALIC UK в покупку українського агрохолдингу можуть скласти близько 200 млн доларів, але при цьому велика частина грошей піде на викуп боргів «Мрії». «20 млн доларів — це моя оцінка того, що отримають акціонери компанії», — сказав він.

За словами джерела на ринку, сума угоди склала 200-250 млн доларів, при цьому кредитори внесли свої борги в корпоративний капітал компанії, і новий інвестор викупив його за 20-25% вартості боргу, який налічував 1 млрд доларів.

Як повідомив агентству «Інтерфакс Україна» начальник аналітичного відділу «Арт Капітал» Ігор Путілін, вартість агрохолдингу з урахуванням боргу могла скласти 250-300 млн доларів.

На сьогодні земельний банк «Мрії» налічує 165 тис.га, потужності елеваторів і зерносховищ оцінюються в 380 тис. Тонн.

iAgro нагадує основні етапи діяльності «Мрії» — від зародження до продажу іноземному інвестору.

Агрохолдинг «Мрія» був створений Іваном Гутою, уродженцем с. Васильківці Гусятинського району Тернопільської області, людиною зі звичайною для СРСР біографією: школа, училище, служба в армії, навчання в Кам’янець-Подільському аграрному інституті, робота інструктором райкому партії і головою колгоспу «Перемога». Кар’єра Івана Гути пішла вгору, коли в 1992 році він вирішив піти в агробізнес.

Квітень 1992 — Іван Гута та його дружина Клавдія створили селянсько-фермерське науково-виробниче господарство «Мрія», отримавши з фонду Держрезерву Тернопільській області 50 га ріллі, на яких вирощували буряк і картоплю.

1994 — земельний банк господарства зріс до 150 га.

Рік випуску 1996 — закуплена техніка John Deere та Grimme.

1998 — земельний банк переступив позначку 1 тис. га. у Гусятинському районі побудований перший елеватор компанії потужністю 3,5 тис. тонн.

Лютий 2000 — Іван Гута нагороджується почесною грамотою Кабінету міністрів — «за вагомий особистий внесок у розвиток фермерського руху, виробництво сільгосппродукції, високий професіоналізм».

2002 — Син Івана Гути Микола, отримавши ступінь магістра економіки, менеджменту та бухгалтерського справи в Університеті прикладних наук Утрехт (Нідерланди), повернувся в Україну і увійшов в сімейний бізнес. Пізніше до сімейної справи приєднався ще одні син Івана Гути — Андрій. У «Мрії» чотири з восьми крісел вищого керівництва займали близькі родичі Івана Гути.

2006 — Іван Гута став головою ради директорів «Мрія Агрохолдинг», йому присвоєно звання Почесного академіка Академії аграрних наук України. Земельний банк нараховує вже 10 тис. га, «Мрія» будує в Гусятині другий елеватор.

2007 — земельний банк компанії виріс до 91 тис.га.

Рік випуску 2008 — компанія розміщує на Франкфуртській фондовій біржі 20% акцій, а виручені 90 млн доларів вкладає в розширення земельного банку, який на кінці року досяг 150 тис. га.

Листопад 2009 — Іван Гута отримав звання Героя України «за значний особистий внесок у збільшення виробництва сільгосппродукції на основі впровадження досягнень аграрної науки, прогресивних інтенсивних технологій і нових форм господарювання». У Івана Гути — броньований Hummer.

2009 — площі орендованої землі виросли до 200 тис. га, «Мрія» запустила свій власний завод з виробництва насіння.

2010 — «Мрія» за результатами 2010 року отримала чистий прибуток в 144 млн доларів, виторг компанії склав 161,5 млн доларів.

Березень 2011 — «Мрія» вийшла на міжнародний ринок капіталу, розмістивши євробонди на 250 млн доларів. Хоча цю подія не можна було назвати «з ряду геть»: у 2010 році захід охоче кредитував український бізнес, купивши у приватних компаній єврооблігацій більш ніж на 2 млрд доларів.

Квiтень 2011 — агрохолдинг оголосив про плани створити великотоварне виробництво молока зі стадом на 50 тис. голів. Створення молочного бізнесу планувалося профінансувати в тому числі і за рахунок розміщених в березні євробондів на 250 млн доларів.

Червень 2011 — «Мрія» отримала від Міжнародної фінансової корпорації (IFC) кредит у розмірі 35 млн доларів, гроші взяті на збільшення земельного банку на 40-60 тис. га, завершення будівництва елеватора потужністю 100 тис. т. В Теребовлянському районі та будівництво ще одного в Гусятинському районі Тернопільської області.

2011 — за рік «Мрія» збільшила виторг на 66% в порівнянні з 2010 роком — майже до 270 млн доларів, а чистий прибуток — на 4%, до 150 млн доларів. Земельний банк компанії виріс до 240 тис. га.

Липень 2012 — «Мрія» уклала угоду на будівництво елеватора в західній Україні вартістю 30 млн доларів і внесла 10 млн дол. передоплати.

Вересень 2012 — «Мрія» продовжує приростати активами — за 20 млн дол. Придбана компанія Farruka Limited із земельним банком 7 тис. га.

2012 — у компанії — п’ятий в країні земельний банк — майже 300 тис. га, потужності зі зберігання зернових і олійних становлять 820 тис. тонн, і до 116 тис. тонн — потужності зі зберігання картоплі.

Квітень 2013 — «Мрія» розміщує єврооблігацій на 400 млн дол. Під 9,75%, а залучені кошти спрямовує на погашення облігацій попереднього випуску (250 млн дол.) і на рефінансування боргу, залученого в Україні у комерційних банків. Після цієї позики агрохолдинг входить в число лідерів українського бізнесу за обсягами залучення на зовнішніх ринках. Розвиваючи бізнес, «Мрія» відкриває власні школи механіків, бухгалтерів і агроМВА.

Квітень 2013 — Іван Гута та його родина посідають 22-е місце в рейтингу журналу Forbes «100 найбагатших українців» з капіталом 482 млн дол.

18 липня 2014 року — міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor’s поліпшило прогнози по рейтингу п’яти українських агропромислових компаній з «негативного» до «стабільного». «Мрія» — в числі цієї п’ятірки.

1 серпня 2014 року — «Мрія» заявила про технічний дефолт.«Група не зробила процентні і амортизаційні платежі за деякими зі своїх боргових зобов’язань і знаходиться в активних дискусіях з відповідними кредиторами», — вказав агрохолдинг в оголошенні на Ірландській фондовій біржі (ISE). Це стало початком кінця імперії Гут — борги агрохолдингу налічували 1,4 млрд дол. На той момент компанія працювала в семи областях, у неї, за заявами Миколи Гути, було 10 тис. співробітників, а в оренді — земельні паї 200 тис. селян. За день до оголошення дефолту керівництво холдингу продало 700 одиниць сільгосптехніки на підставні фірми.

Жовтень 2014 року — Національна поліція порушує кримінальну справу в зв’язку з дефолтом «Мрії», Миколи Гуту підозрюють в шахрайстві в особливо великих розмірах і привласненні грошей.

Січень 2015 — Міністерство внутрішніх справ України оголосило Миколи Гуту в розшук, а через кілька днів його почав розшукувати Інтерпол. Дізнавшись про це, Микола Гута, який якраз був на різдвяних канікулах за кордоном, в Україну вирішив не повертатися. Він влаштувався в Швейцарії і спробував отримати притулок. Справа про екстрадицію Миколи Гути в Україні тягнеться досі.

Січень 2015 — кредитори «Мрії» провели переговори про обрання нового керівництва агрохолдингу. Від імені кредиторів виступали два комітети: перший — представляв інтереси власників близько 50% облігацій «Мрії» з погашенням в 2016 і 2018 рр., другий — інтереси банків, частка яких в загальній сумі боргів «Мрії» становить 60%.

Лютий 2015 — кредитори призначають нове керівництво агрохолдингу. Гендиректором «Мрії» став Саймон Чернявський, який до цього працював гендиректором агрохолдингу HarvEast Ріната Ахметова. Фіндиректором «Мрії» призначений Тон Хулс, який займав до цього посаду фіндиректора компаній Allseeds і «Зерноторговельної компанії» в Україні, а операційним директором — Віктор Кухарчук, який має досвід управління фермерськими господарствами в Україні, Європі та США.

Грудень 2015 — Іван Гута створює нову компанію — ТОВ «Аграрна Городниця» зі статутним капіталом в 1 тис. гривень. На зустрічі з жителями села Городниця Гусятинського району в квітні 2016 року Гута заявив, що покладає на нову компанію великі надії щодо відродження свого аграрного бізнесу. Селянам як плата за передану йому в оренду землю Гута обіцяв тонну пшениці і мішок цукру. Екс-власник одного з найбільших агрохолдингів країни запевняв, що приверне іноземних інвесторів в свій новий бізнес і буде займатися вирощуванням винограду, розведенням курей, а також баранів, спеціально завезених з Швейцарії. Частина селян повірили Іванові Гуті і розірвали договори оренди на землю з «Мрією».

Липень 2016 — група озброєних людей захоплює автобазу в Хоросткові Тернопільської області, стратегічний для «Мрії» об’єкт: там знаходиться сільгосптехніка, склади і диспетчерська служба, яка координує роботу на всіх полях холдингу. Це — тільки один із численних епізодів боротьби колишніх власників агрохолдингу за його активи.

Вересень 2016 — комітети кредиторів «Мрії» і власників облігацій погодили умови реструктуризації боргів агрохолдингу в розмірі 1,1 млрд дол.

Січень 2017 — найбільший виробник олії в Україні компанія «Кернел» запропонувала купити активи «Мрії», проте агрохолдинг відхилив цю пропозицію.

Квітень 2018 — Deutsche Welle знайшла у сім’ї Гут в Німеччині розкішну віллу Villa Glory, побудовану в альпійському містечку Гарміш-Партенкірхен на ділянці площею в 3,7 тис. кв. м, яка була придбана за 3,3 млн. євро. Ця вілла виявилася найдорожчою в Німеччині. «Люстри в стилі рококо вінчають собою залиті світлом зали, мармурова підлога випромінює атмосферу палацу італійської знаті», — це цитата з оголошення про продаж вілли, за яку власники хотіли виручити 13 млн євро. Збити ціну до 8,6 млн євро вдалося співвласнику мережі магазинів АТБ Віктору Карачуну, однак продаж заблокував Окружний суд Нікосії за позовом кіпрської компанії CRI Group, яка за дорученням кредиторів «Мрії» розшукує майно Гут по всьому світу.

Вересень 2018 — The Saudi Agricultural & Livestock Investment Co. (SALIC), що спеціалізується на інвестиціях в сільгоспвиробництво, набуває агрохолдинг «Мрія». Сума угоди не розголошується.