Бульби за інтересами: як в Україні вирощують батат
агроном фермерського господарства «Дніпровська Перлина»

Бульби за інтересами: як в Україні вирощують батат

Продукт корисний для діабетиків, бодібілдерів і прихильників ЗСЖ

Бульби за інтересами: як в Україні вирощують батат

iAgro продовжує серію публікацій, присвячених нішевому агробізнесу в Україні. Ми вже розповідали про те, як в західних областях вирощують буйволів і племінних овець. Потім сфокусували увагу на рослинництві — освоєнні ринків аспарагуса і фундука, потім познайомилися з нюансами виробництва автентичного алкоголю і вирощування тропічних фруктів і східної пряності — шафрану. Тепер пропонуємо ознайомитися з нюансами виробництва батата.

Віктор Руденко, агроном фермерського господарства «Дніпровська Перлина», розповів iAgro, як з’явилася ідея вирощувати в Україні тропічну бульбу батат, чому він може замінити діабетикам картоплю, і скільки він повинен коштувати в роздробі.

Всі передові ідеї народжуються спонтанно. Так і думка вирощувати батат виникла в нашій компанії в 2015 році під час корпоративу. Тодішній креативний директор Йохан Боден підтримав її і за свої власні гроші привіз розсаду з Південної Америки.

Батат — це багаторічна тропічна рослина, але в Україні ми змушені щороку її висаджувати заново, тому що при зниженні температури нижче 10 градусів у неї загниває коренеплід, і вона пропадає. Це не картопля, яка може перезимувати в грунті і дати сходи навесні. Тому ми спочатку вирощуємо розсаду батата, в квітні пересаджуємо її під плівку і тримаємо там до середини травня.

У батата великий вегетаційний період, чим він більший — тим вище врожайність. І якщо бульба картоплі вагою 400 гр вважається переростком і годиться тільки в корми, то у випадку з бататом товарна бульба тільки починається з 400 гр. І через це навіть на півдні України для отримання хорошого врожаю підходять тільки скоростиглі сорти.

Перші два місяці вегетації батат дуже вимогливий до тепла, вологи і харчування — поки розростається коренева система. А вже потім він здатний витримувати спеку і посуху, тому що у нього до цього часу розвивається потужна коренева система, яка йде в глибину на метри.

Від шкідників і болячок ми його не захищаємо — у нього настільки сильне бадилля, що рослина сама протистоїть всім напастям. Колорадські жуки його не чіпають. Можуть нападати окремі види шкідників, але їх кількість незначна, і рослина сама справляється. Прибирання припадає на кінець вересня — початок жовтня, не пізніше, щоб не було переохолодження коренеплодів в грунті.

Батат забирається вручну, тому що у нього дуже ніжна бульба. Після прибирання він на кілька діб поміщається в камери з високою температурою і високою вологістю, це підготовка до зберігання. І потім він зберігається при температурі 10-12 градусів. Якщо хтось вирощує батат на присадибній ділянці, то може зберігати його в комірках — він здатний пролежати там рік і не зіпсуватися.

У тропіках батат росте круглий рік. Виробники в Південній Африці, Центральній і Південній Америці вирощують його на «ура» на дуже великих площах, і можуть возити кораблями (а це найдешевша логістика) в Європу. Наприклад, вхідна ціна батата до Великобританії — 0,5 фунта стерлінга. Нам буде важко скласти конкуренцію цим виробникам, хіба що ми вийдемо на хороші показники врожаю — 50-70 тонн з гектара, як у пізньої столової картоплі.

В Україні ніша батата поки не заповнена, а у нас найбільші промислові площі під бататом — 8,5 га. Ми за кілька років повинні вийти на велику врожайність, щоб знизити собівартість, і тоді спробуємо зі своєю продукцією конкурувати в Великобританії.

Батат схожий на картоплю, але — зовсім інший. Крохмаль, що міститься в бататі, підходить для харчування діабетиків, яких в світі дуже багато. Наші люди люблять картоплю варену і смажену, але при цукровому діабеті її багато вживати не можна — якщо перевищити норму, можуть початися проблеми зі здоров’ям. А батат при діабеті можна вживати в необмеженій кількості. Він буде вивільняти цукор повільно і не викличе стресу для організму. Також батат активно споживають бодібілдери, а ще він може використовуватися як барвник.

В Україні батат можна зустріти в торгових мережах хіба що в містах-мільйонниках — Києві та, можливо, Харкові та Дніпрі. В інших містах його немає, оскільки ціна на нього в наших роздрібних мережах — 80-100 грн за кілограм. Це абсурдні ціни, тому що навіть з урахуванням складнощів вирощування в наших умовах цей продукт повинен коштувати не більше ніж в 2-2,5 рази дорожче картоплі. Якщо при врожайності 50-60 тонн з гектара з поливом собівартість картоплі становить 1,5-2 гривні, то батата — 4-5 гривні, і в роздробі його ціна в такому випадку повинна бути 10-12 гривень. Ось при таких цінах він буде доступний для всіх.

Батат — це дуже цікавий, поживний і корисний овоч, і він дуже швидко готується — в 2-2,5 рази швидше картоплі. Але в нашій країні він поки належного поширення не отримав. Для порівняння, в цьому році мережа магазинів «Метро» в Україні подала заявку на батат — 20 тонн на рік. Це говорить тільки про таку собі тенденцію інтересу до цієї культури. Тоді як в тій же Великобританії тільки одна заявка від торгової мережі на покупку батата тільки у одного виробника може скласти 2 тис. тонн.