Формула 5: світовий харчопром в рейтингах

Формула 5: світовий харчопром в рейтингах

Хто з глобальних лідерів кондитерського, молочного, алкогольного та пивного секторів успішний на українському ринку

Формула 5: світовий харчопром в рейтингах

Конкурентна боротьба між великими агропромисловими, харчовими і алкогольними холдингами відбивається не тільки у фінансових звітах компаній, але і в окремих рейтингах. iAgro вивчив чотири з них, що ранжирують глобальні компанії в кондитерському, молочному, горілчаному і пивному секторах.

Рейтинг найбільших в світі кондитерських компаній Global Top 100 Candy Companies – 2018 представлений Candy Industry. Це галузеве американське видання щорічно ранжирує сотню найбільших світових кондитерських компаній. Рейтинг складається на підставі річних даних про виторг від продажів продукції, кількості працівників, асортименті і виробничих активах, що публікуються в корпоративних звітах, маркетингових дослідженнях і доповідях аналітиків.

У списку присутні українські кондитерські компанії Roshen (25 рядок у 2018 році), «Конті» (43) і «АВК» (64).

Рейтинг 20 найбільших компаній у світовій молочної промисловості представлений в щорічній доповіді «Rabobank» — одного з провідних банків світу, який, серед іншого, спеціалізується на обслуговуванні гігантів продовольства, сільського промисловості Північної Америки, надаючи їм фінансові та консалтингові послуги.

Рейтинг Millionaires club 2018 щорічно складається журналом Drinks International і присвячений елітним спиртним напоям. До рейтингу увійшли найпопулярніші марки преміального алкоголю, продажі яких перевищують 1 млн 9-літрових кейсів в рік (сase (кейс) — ящик з дерева або картону для транспортування алкогольних напоїв. Оскільки пляшки можуть бути різної ємності, для зручності підрахунків зазвичай використовують умовний 9 літровий кейс. — ред.), а місце визначається на підставі річного обсягу продажів бренду. Рейтинг відображає головні тенденції світового ринку алкоголю і є найвизнанішим серед професіоналів. 3 і 5 місце в п’ятірці лідерів рейтингу в розділі «Горілка» займають українські компанії Global Spirits (ТМ Хортиця) і Bayadera Group (ТМ Хлібний дар).

Світовий рейтинг топ-40 пивоварних компаній присутній в аналітичному звіті компанії Barth Haas Group. Це одне з найстаріших німецьких підприємств (створене в 1794 р.) з переробки і постачання хмелепродуктів, найбільший в світі постачальник хмелю (переробні комплекси розташовані в ФРН, США, Китаї, Австралії та Великобританії). Щорічно публікує звіт по ринку хмелю, в якому представляє глобальний рейтинг 40 пивоварних компаній, складений на основі річних фінансових звітів фігурантів і публікацій у відкритих джерелах. У списку присутня українська компанія «Оболонь», яка займає 36 місце з обсягами виробництва пива за 2017 рік 4,5 млн гл і 0,2% від світових обсягів.

iAgro вивчив основні рейтинги з метою з’ясувати, які компанії з першої п’ятірки вже присутні на українському ринку, а кого ми можемо побачити в перспективі.

1. Mars Wrigley Confectionery/Mars Inc.

Виторг: 18 млрд дол.

Кількість заводів: 52

Штат співробітників: 30 тис.

Mars Incorporated — американська продовольча компанія зі штаб-квартирою в м. Маклін (Вірджинія, США). Виробляє продукти харчування тривалого зберігання, корми для домашніх тварин, жувальну гумку, напої, напівфабрикати, консервовані соуси. Найбільш відома завдяки шоколадним батончикам.

На український ринок компанія Mars вийшла в 1994 році, сфокусувавши діяльність на двох напрямках — шоколадна продукція і товари для домашніх тварин. У 1998 році було відкрито представництво в Києві, а з 2004 року воно стало самостійним підрозділом зі своїм правлінням. У Mars Україна працюють понад 200 співробітників, які реалізують продукцію компанії по всій країні. Mars займає провідні позиції на українському ринку в сегменті продуктів харчування і догляду за домашніми тваринами і входить в п’ятірку лідерів в сегменті шоколадної продукції.В Україні представлений такими відомими брендами як: Snickers, Mars, Twix, Bounty, Milky Way, M&M’s, Maltesers, Dove, Pedigree, Chappi, Whiskas, Kitekat, Sheba та інші.

2. Ferrero Group

Виторг: понад 12 млрд дол.

Кількість заводів: 22

Штат співробітників: 33 тис.

Ferrero Group — італійська транснаціональна корпорація зі штаб-квартирою в м Піно-Торинезе (Італія). Спеціалізується на виробництві кондитерських виробів. Групі належить 38 торгових компаній у всьому світі з оборотом понад 7 млрд євро.

У 1996 році представництво компанії Ferrero було відкрито в Україні, а в 2003-му зареєстровано ТОВ «Ферреро Україна» з центральним офісом в м Києві. Компанія виступає офіційним імпортером таких відомих брендів, як Kinder, Raffaello, Ferrero Rocher, Ferrero Rondnoir, Nutella, Tic Tac. У «Ферреро Україна» працює близько 80 осіб.

3. Mondelēz International Deerfi eld, Ill., USA

Виторг: 11,5 млрд дол.

Кількість заводів: 150 (включаючи підрозділи, які не належать до кондитерської промисловості)

Штат співробітників: 90 тис. (83 тис. — згідно зі звітом компанії за підсумками 2017 г.)

Mondelеz International — транснаціональна компанія, виробник продуктів харчування (печиво, чіпси і солоні снеки; шоколад, жувальна гумка і льодяники; сир і бакалійні товари; розчинні напої). Штаб-квартира знаходиться в м Дірфілд (штат Іллінойс, США). Утворилася в 2012 році в результаті поділу гіганта Kraft Foods.

На українському ринку представлена ​​з 1994 р. — спочатку як ПАТ «Крафт Фудз Україна», яка в лютому 2014 року було перейменовано в «Монделіс Україна». Реалізує свою продукцію під ТМ Jacobs, Carte Noire, «Корона», Milka, «Ведмедик «Барні», OREO, TUC, «Belvita! Доброе Утро!», «Люкс», Halls, Dirol, Picnic і Tassimo. До складу компанії в Україні входять Тростянецька кондфабрика (Сумська обл.) і дочірнє підприємство ТОВ «Чіпси Люкс» (Київська обл.)

4. Meiji Co. Ltd. Tokyo, Japan

Виторг: 9,65 млрд дол.

Кількість заводів: 7

Штат співробітників: 10,8 тис.

MEIJI Holdings Co., Ltd. — японський холдинг зі штаб-квартирою в м Токіо, що спеціалізується на харчових і фармацевтичних продуктах. Харчовий сегмент холдингу виробляє і продає кондитерські вироби, морозиво, молоко, молочні продукти, сир, напої і продукти здорового харчування. Фармацевтичний сегмент зосереджений на виробництві та реалізації фарм- і ветеринарних препаратів, ЗЗР, а також лікувальних поживних сумішей тривалого зберігання. Володіє брендами молочного шоколаду Almond і Xylish, а також — молочних продуктів: Meiji Oishii Gyunyu, Meiji Bulgaria Yogurt і Meiji Probio Yogurt LG21.

В Україні представлений лише продукцією в сегменті харчових добавок — зокрема, питним колагеном MEIJI Amino Collagen.

5. Nestlé SA

Виторг: 8,82 млрд дол.

Кількість заводів: 418

Штат співробітників: 328 тис.

Nestlé SA — найбільший в світі виробник продуктів харчування зі штаб-квартирою в м.Веве (кантон Во, Швейцарія). На підприємствах, розташованих у 86 країнах світу, крім харчопрому, виробляє корми для домашніх тварин, фармацевтичну продукцію та косметику.

Має представництво в Україні з 1994 року (Société pour l’Exportation des Produits Nestlé S.A., просував бренди NESCAFÉ, Nesquik, Maggi, Nuts та Friskies). Виробництво стартувало в 1998 році після покупки контрольного пакету акцій Львівської кондфабрики «Світоч». У 2003-му було зареєстровано ТОВ «Нестле Україна». В кінці того ж року купує 100% акцій підприємства «Волиньхолдинг» (ТМ «Торчин»), що дозволило компанії стати одним з лідерів в сегменті холодних соусів. У 2010 році «Нестле Україна» придбала ТОВ «Техноком» — провідного українського виробника продуктів швидкого приготування під ТМ «Мівіна».

Найбільш потужними сегментами бізнесу Nestlé в Україні на даний момент виступають кулінарія (ТМ «Торчин»), кава та напої (ТМ NESCAFÉ, Coffee-mate), кондитерські вироби (ТМ Nestlé і «Світоч») та продукти швидкого приготування (ТМ «Мівіна»). Також активно представлена ​​в напрямках дитячого та спеціального харчування, кормів для домашніх тварин, готових сніданків і морозива. Сьогодні в компанії Nestlé в Україні працює близько 4,5 тис. чоловік.

1. Nestlé SA

«Молочний» оборот: 24,2 млрд дол.

Кількість заводів: 418

Штат співробітників: 328 тис.

Nestlé SA — найбільший в світі виробник продуктів харчування зі штаб-квартирою в м.Веве (кантон Во, Швейцарія). Основні молочні бренди: Nestlé, Nido, Nespray, Ninho, Carnation, Milkmai.

Молочні продукти Nestle в Україні представлені лінійкою дитячого харчування (суміші Nestogen 3, Nestogen 4, NAN 3 OPTIPRO), різних дитячих молочних каш під ТМ Nestle, продуктів для клінічного і дієтичного харчування (Alfare, Resource optimum, Peptamen AF, Isosource energy fibre), а також морозива під ТМ Nestle.

2. Lactalis

«Молочний» оборот: 19,9 млрд дол.

Кількість заводів: 240

Штат співробітників: 80 тис.

Група Lactalis — міжнародний молочний концерн зі штаб-квартирою в м.Лаваль (Франція), представлений в 47 країнах. Основні бренди: ТМ President (молоко і масло), Galbani (сир), Sorrento (сир), Precious (сир).

В Україну Lactalis зайшла в 1996 році, ставши першим інвестором в молочну галузь нашої країни — на базі Миколаївського міськмолкомбінату було створено спільне франко-українське підприємство «Лакталіс Україна» з виробництва масла і казеїну, а згодом — і всієї молочної продуктової лінійки. У 2007 році придбала завод ТОВ «Молочний Дім» в м Павлоград, що спеціалізується на виробництві шоколадних сирків і UHT-молока.

Сьогодні «Лакталіс Україна» виробляє близько 250 найменувань продукції під брендами President, «Дольче», «Лактонія», Lactel, «Фанні» і «ЛокоМоко». У компанії працює більше 750 чоловік.

3. Danone

Місце в рейтингу: 3

«Молочний» оборот: 17,6 млрд дол.

Кількість заводів: 190

Штат співробітників: 102 тис.

Danone — продовольча компанія зі штаб-квартирою в Парижі (Франція); представлена ​​в 130 країнах світу. Основні напрямки діяльності — молочні продукти, дитяче та медичне харчування, мінеральна вода.

Виробничі потужності Danone в Україні представлені двома заводами: «Данон Дніпро» (в м.Херсон) і «Данон Кремез» (в м.Кременчук). Продукція випускається під брендами «Активіа», «Актімель», «Живинка», «Простоквашино», «Простоквашино для малюків», «Растишка», «Актуаль», «Даніссімо», «Смішарики». Бізнес дитячого харчування представлений в Україні компанією «Нутриція» з брендами «Nutrilon», «Milupa» і «Малюк». В «Данон Україна» працює більше 1100 співробітників.

4. Dairy Farmer of America

«Молочний» оборот: 14,7 млрд дол.

Кількість підприємств: 8,5 тис. молочних ферм

Штат співробітників: близько 15 тис. фермерів

DFA — найбільший молочний союз в США, об’єднує фермерів в 48 американських штатах. Утворений в 1998 році шляхом злиття чотирьох молочних кооперативів. Центральний офіс компанії знаходиться в Канзас Сіті, штат Місурі. Основні бренди: Borden Cheese (сир), Cache Valley Cheese (сир), Kemps і Guida’s Dairy (молоко), Keller’s Creamery Butter (масло). Продає сире молоко і молочні продукти для оптових покупців як всередині країни, так і за кордоном.

В Україні поки не представлений.

5. Fonterra

Місце в рейтингу: 5

«Молочний» оборот: 13,7 млрд дол.

Штат співробітників: 10,5 тис. фермерів

Fonterra Co-operative Group Limited є найбільшою компанією Нової Зеландії. Він являє собою багатонаціональний молочний кооператив, який об’єднує 10,5 тис. новозеландських фермерів. Широко відомі бренди компанії: Anchor (масло і молоко), Mainland (сирна продукція), Tip Top (морозиво), йогурти Yoghurt-2-Go, Calciyum, De Winkel, Fresh and Fruity, Metchnikoff. На частку компанії припадає близько 30% світового експорту молочної продукції.

В Україні Fonterra не представлена.

1. Smirnoff

Власник: Diageo

Обсяг продажів: 26 млн 9-літрових кейсів в рік

Штат співробітників: понад 20 тис.

Diageo — міжнародна корпорація зі штаб-квартирою в Лондоні (Великобританія). Найбільший в світі виробник алкогольних напоїв — йому належать 8 з 20 найпопулярніших за обсягами продажів світових преміальних брендів алкоголю. Має представництва в 80 країнах світу, а продукція продається на 180 національних ринках. Основні торгові марки: віскі Johnnie Walker, J & B, White Horse і Crown Royal, горілка Smirnoff, лікер Baileys, ром Captain Morgan, джин Gordon’s, пиво Guinness.

Дистрибуцією продукції компанії в Україні займаються Seagram Ukraine Limited і Diageo Ukraine LLC.

2. Absolut

Власник: Pernod Ricard

Обсяг продажів: 11,3 млн 9-літрових кейсів в рік

Кількість заводів: понад 100

Штат співробітників: понад 18 тис.

Pernod Ricard — французька компанія, виробник і дистриб’ютор алкогольних напоїв, зі штаб-квартирою в Парижі (Франція). Представлена ​​в 85 країнах світу. Компанії належать основні марки елітного алкоголю — віскі Chivas Regal, Jameson, Ballantine’s, ром Havana Club, джин Beefeater, текіла Olmeca, горілка Absolut, коньяк Martell, лікер Malibu, шампанські Mumm і Perrier Jouet і ін. Володіє Єреванським коньячним заводом, що виробляє коньяк «Арарат».

Продукцію компанії на території України реалізує Pernod Ricard Ukraine («Перно Рікар Україна»), створена в 2001 році як офіційне українське представництво французької групи.

3. «Хортиця»

Власник: Global Spirits

Обсяг продажів: 8,1 млн 9-літрових кейсів в рік

Global Spirits — міжнародний алкогольний холдинг з центральним офісом в Нью-Йорку (США). Власник низки підприємств з виробництва горілки, настоянок, коньяків і бренді, вин, шампанського, вермутів і слабоалкогольних напоїв.У структуру холдингу входять ЛГЗ «Хортиця», «Одеський коньячний завод» і дистриб’юторська компанія «УДК».

Портфель холдингу включає українські горілчані, коньячні і винні бренди: «Хортиця», «Мороша», «Медовуха», «Первак», «Oreanda», «Blagoff», «San Martino», «Мікадо», «Shustoff», «Чайка », «Десна»,«Аркадія». Продукція Global Spirits експортується в більш ніж 87 країн світу.

4. Zubrоwka

Власник: Roust

Обсяг продажів: 7,9 млн 9-літрових кейсів в рік

Roust Corporation (Руст) — алкогольний холдинг, до складу якого входять дистриб’юторська компанія «Руст Інк.», «Русский Стандарт горілка», італійський винний дім Gancia і польський алкогольний холдинг CEDC. Roust володіє всім портфелем марок «Русский стандарт», «Зелена марка», «Парламент», «Журавлі», «Маруся», Zubrówka, агентськими брендами віскі Glenfiddich, коньяками Remy Martin і Metaxa; Має свої офіси в Великобританії, США, Угорщини, Канаді, В’єтнамі та Україні.

В Україні Roust Corporation представлена ​​ТОВ «РУСТ Україна», яка була створена в 2009 році як дистрибуційна компанія в складі ГК «РУСТ».

5. «Хлібний дар»

Власник: Bayadera Group

Місце в рейтингу: 5

Обсяг продажів: 7,1 млн 9-літрових кейсів в рік

Штат співробітників: понад 6 тис.

Bayadera Group — лікеро-горілчаний холдинг, що володіє брендами «Хлібний Дар», «Коzацька Рада», «Перша Гільдія», «Повітря», «Перепілка», Celsius, «Хлібна Половинка», RADA, «таїна Смілі», Fresh Shot, Koblevo, Marengo, Takado, «Француз»). До складу групи входять Національна Горілчана Компанія, винзавод «Коблево» і Миколаївський коньячний завод.

Холдинг також є ексклюзивним імпортером продукції відомих алкогольних компаній.

1. Anheuser-Busch InBev (AB InBev)

Обсяг виробництва в 2017 р.: 612,5 млн гектолітрів

Штат співробітників: близько 180 тис.

Anheuser-Busch InBev — провідна пивоварна компанія світу, займає на глобальному ринку 31,4% від загального обсягу виробництва пива і присутній на ринках 50 країн. Її штаб-квартира знаходиться в м Левен (Бельгія).

В Україні представлена ​​компанією AB InBev Efes — одним з лідерів українського пивоварного ринку. Це спільне підприємство пивоварних компаній Anheuser-Busch InBev (Бельгія) і Anadolu Efes (Туреччина). AB InBev Efes має три пивоварні — в Чернігові, Харкові та Миколаєві. У 2017 році на них було вироблено і розлито близько 5 млн гектолітрів продукції. Портфель пивних брендів складається з глобальних ТМ: Bud, Corona Extra, Stella Artois; міжнародних ТМ: Hoegaarden, Leffe, Beck’s, Lowenbrau, Franziskaner, Spaten, Staropramen, Taller; а також локальних ТМ «Чернігівське», «Рогань», «Янтар», «Жигулівське Оригінальне».

2. Heineken

Обсяг виробництва в 2017 р.: 218 млн гектолітрів

Heineken International — міжнародна пивоварна корпорація зі штаб-квартирою в Амстердамі (Нідерланди). Об’єднує 115 броварень в 65 країнах світу. Щорічно виробляє близько 1,4 млрд декалітрів пива більше 170 торгових марок, які належать корпорації. Heineken займає на світовому ринку 11,2% від загального обсягу виробництва пива.

В Україні Heineken окремою компанією не представлена. З 2015 року «Перша приватна броварня» на своєму заводі в Радомишлі (потужність 1,1 млн гл) варить пиво «Heineken» за ліцензією. Компанії «Перша приватна броварня» належать також пивоварний завод у Львові (потужність 1,4 млн гл).

3. China Resources Snow Breweries Ltd.

Обсяг виробництва в 2017 р.: 126 млн гектолітрів

China Resources Snow Breweries Ltd. (CR Beer) — пивоварна компанія зі штаб-квартирою в Пекіні (Китай), що випускає 6,5% від світового обсягу пива. Виробляє пиво під брендом Snow, яке входить в десятку найбільш продаваних марок цього напою в світі, хоча і рідко зустрічається за межами Китаю. CR Beer також належать бренди Blue Sword, Green Leaves, Huadan, Huadan Yate, Largo, Löwen, New Three Star, Shengquan, Shenyang, Singo, Sip, Tianjin, Yatai, Yingshi і Zero Clock.Компанія планує більш активно виходити зі своєю продукцією на зовнішні ринки після угоди з Heineken, яка купує 40% китайської компанії за 3,1 млрд дол.

China Resources Snow Breweries на ринку України не представлена.

4. Carlsberg

Обсяг виробництва в 2017 р.: 113,4 млн гектолітрів

Штат співробітників: понад 41 тис.

Carlsberg Group — міжнародна пивоварна компанія зі штаб-квартирою в Копенгагені (Данія). Займає на світовому ринку 5,8% від загального обсягу виробництва пива. Продукція групи продається на більш ніж 150 ринках світу.

В Україні представлена ​​компанією «Carlsberg Україна», на частку якої припадає 31% українського ринку пива, 42% ринку квасу і 57% ринку сидру. Виробничі потужності розташовані в Запоріжжі (407 млн ​​л пива в рік, співробітників більше 500), Києві (473 млн л пива в рік, більше 400 співробітників) і Львові (231 млн л на рік, 320 співробітників).

У портфель Carlsberg в Україні входять пиво, алкогольні та безалкогольні напої таких торгових марок, як «Львівське», Robert Doms, Baltika, Carlsberg, Tuborg, Kronenbourg 1 664, «Арсенал», «Жигулівське Запорізького Розливу», «Хмільне», «Квас Тарас», Somersby, Guinness, Seth & Riley’s Garage, Harp, Warsteiner, Grimbergen і інші.

5. Molson Coors

Обсяг виробництва в 2017 р.: 99,6 млн гектолітрів

Штат співробітників: понад 18 тис.

Molson Coors — північноамериканська пивоварна компанія. Головний офіс знаходиться в США, але акції Molson Coors торгуються на фондових ринках як Сполучених Штатів, так і Канади. Управління порівну розподілено між сім’ями Молсон і Курс. Штаб-квартири знаходяться в Денвері (штат Колорадо) і в Монреалі (Квебек). Компанії належать 31 пивоварня, крім пива виробляє солодові напої та енергетики. Займає на світовому ринку 5,1% від загального обсягу виробництва пива. Бренди компанії продаються в більш ніж 50 країнах світу.

Компанія увійшла в число найбільших в світі виробників на хвилі злиття AB InBev і SABMiller, викупивши частку останньої в спільному підприємстві MillerCoors, створеному в 2007 році. Так Molson Coors отримала повний контроль над портфелем брендів Miller в США.

На ринок України компанія вийшла в 2011 році, уклавши договір з корпорацією «Оболонь» про виробництво на її потужностях пива Carling. Український партнер забезпечує дистрибуцію даного продукту.