Тропіки під плівкою: екзотичні фрукти вирощуються в Україні не лише в ботанічних садах
агроном-селекціонер

Тропіки під плівкою: екзотичні фрукти вирощуються в Україні не лише в ботанічних садах

Селекція дозволяє адаптувати саджанці до будь-яких умов

Тропіки під плівкою: екзотичні фрукти вирощуються в Україні не лише в ботанічних садах

iAgro продовжує серію публікацій, присвячених нішевому агробізнесу в Україні. Ми вже розповідали про те, як у західних областях вирощують буйволів і племінних овець. Потім сфокусували увагу на рослинництві – освоєнні ринків аспарагуса та фундука, згодом ознайомилися з нюансами виробництва автентичного алкоголю в Україні. Тепер пропонуємо дізнатися, чи реально в наших умовах вирощувати екзотичні фрукти і саджанці, отримуючи стабільний прибуток (і врожай).

Київський агроном-селекціонер Анатолій Патій поділився з iAgro історією про те, як створив фермерське господарство з вирощування саджанців тропічних фруктів, збудувавши теплиці за власним проектом.

Я – син агронома, тож до результату селекційної роботи з екзотичними фруктами йшов майже 25 років. У своїх дослідженнях вивів нові сорти, які пристосовані до наших умов. Наприклад, лимон, який розширює листовий апарат залежно від освітлення. Якщо освітленість взимку низька, листя починає збільшуватися. Це не генна інженерія. Для створення такого сорту використовувався метод культури тканин «in vitro» і склеювання клітини за допомогою напівпровідникового лазера.

Процес вирощування саджанців починався на балконах міської квартири. Наприклад, є особливий вид банана – абака або «текстильний», який не плодоносить звичними нам гронами. Така пальмочка всього 80 см у висоту. А найнижчий у світі плодоносний банан – це карликовий Кавендіш, його висота 3,5 метри. Я поставив собі за мету його «знизити» до 80 см, щоби він міг плодоносити в квартирі – навіть у діжці на підвіконні. Все вийшло!

У такого банана хороші характеристики для наших умов: він практично не піддається небезпеці хвороб і шкідників. Потребує лише теплого приміщення і регулярного поливу теплою водою.

Наступним кроком стало створення «теплиці-термоса», яка утримує тепло і не пропускає холод. Для цього завдання вже довелося залучати інженера-системотехніка. Тепер у таких теплицях виводжу сорти екзотичних фруктів і сам їх вирощую. Саджанці відразу привчаю до українських кліматичних умов: мало світла взимку і довгий світловий день улітку.

Тут важливо розуміти, що селекція – це дуже складний і довгий процес. Він може тривати десятиліттями.

Основне господарство знаходиться в с. Рожни Броварського району Київської області. Ферма складається з чотирьох «теплиць-термосів» загальною площею 750 кв. м, оснащених невеликими рециркуляційними насосами. Головна специфіка таких споруд у тому, що тільки 5-7% тепла «йде в небо», тоді як у звичайній теплиці – близько 70%.

На полив у літній час йде приблизно 300 літрів води щодня. Взимку ці культури не потребують поливу – вони перебувають у стадії спокою, або просто «сплять». До речі, якщо на вулиці -30°С, то без опалення в нашій теплиці температура вночі +3-+ 5°С.

Необхідний температурний режим багато в чому залежить від специфіки кожного конкретного виду рослин. Так, лимони взагалі ростуть у теплиці без усякого опалення цілий рік. Але ми їх в основному використовуємо на саджанці. А в тих теплицях, де вирощуємо тропічні культури (банан, папайю, ананас), там підтримуємо взимку температуру +15 градусів.

Інжир, гранат великоплідний зростає в теплиці без підведення тепла, витримуючи до -30 градусів. Мандарини, апельсини також можуть вирощуватися на саджанці в теплицях без опалення.

Добрива використовуємо лише органічні – перегній і біогумус. Машини перегною вистачає на три роки, а витрати на нього – всього 4 тис. грн.

Саджанці підгодовуємо два рази на місяць. Ці рослини не витримують хімії, тому в підгодівлю можна додавати мінеральні добрива, але тільки разом з органічними.

Ще один нюанс: коріння рослин покриваються грибком – мікоризою, який є передавальним елементом між ґрунтом і корінням: мікориза подає поживні речовини в кореневу систему.

Загалом наш бізнес побудований не на плодах, а на рослинах. У теплицях вирощуються саджанці ананаса, банана, апельсина, гуаяви, граната, кавових пальм сорту арабіка, лимона, інжиру, мурайї, мирта, мандарина, папайї та фейхоа, а також оливкове дерево, лавр, маслини, хурма. Усього вирощуємо близько 35-40 тисяч саджанців на рік.

Також пропонуємо споживачеві фактично готовий бізнес – «теплицю-термос». Двоє людей можуть обслуговувати до півгектара таких теплиць. А термін служби цих споруд – до 100 років.

Витрати на будівництво теплиці становлять 70-100 доларів за квадратний метр. Тобто, якщо будувати теплицю 20х5 м (100 кв. м), вона коштуватиме від 7 до 10 тисяч доларів. Але вона окупається за один рік на саджанцях. І це доведено на практиці.

Також навчаємо людей, як вирощувати таку продукцію, як і кому потім продавати. Річний дохід господарства становить до 300-400 доларів з квадратного метра. Маленький саджанець продається від 100 грн. Ціна саджанців залежить від розміру дерева і побажань клієнта.

Чим привабливий такий бізнес? Якщо я сьогодні не продав саджанець за 100 гривень, то через місяць пересадив його в трохи більший горщик, і він вже коштує 300 гривень. Споживачами стають усі ті, у кого є бажання обзавестися «кімнатної екзотикою» – на балконі, веранді та в зимовому саду.

Плоди ми роздаємо, самі їмо і друзів пригощаємо. Приймаємо у себе екскурсії: приїздять по 100-200 чоловік на день, показуємо їм результати нашої роботи.

З планів на майбутнє – продовжувати селекцію, в тому числі дерев-садів: на одній гілці мандарин, на інший – апельсин, на третій – лимон, на четвертій – кинкан, на п’ятій – лайм, грейпфрут. Це теж цікаво людям.

 

Як насправді виглядають «тропічні» теплиці та що в них росте, можна побачити у нашій фотогалереї.