Фермерським програмам підтримки нададуть прискорення

Фермерським програмам підтримки нададуть прискорення

Завдяки новому формату аграрії прогнозують освоєння 100% дотацій до кінця року

Фермерським програмам підтримки нададуть прискорення

Асоціація фермерів та приватних землевласників і Мінагропрод погодили необхідні корекції в системі підтримки фермерських господарств на поточний рік. Остаточний консенсус був досягнутий на нараді 9 серпня в Мінагрополітики за участю президента АФЗУ Миколи Стрижака, представників усіх обласних АФЗ і керівництва аграрного міністерства — першого заступника міністра Максима Мартинюка і заступника з питань фермерства Віктора Шеремети.

Як розповів iAgro присутній на нараді Анатолій Гайворонський, керівник Асоціації фермерів і приватних землевласників Дніпропетровської області, зустріч почалася з того, що Максим Мартинюк підвів поточний баланс реалізації програм в рамках «фермерського мільярда» на загальну суму близько 20 млн гривень і запропонував варіанти перерозподілу коштів на напрямку, які будуть більш затребувані. «Було запропоновано виділити кошти для надання фермерам дотацій через Український державний фонд підтримки фермерських господарств (Укрдержфондом). Ми таку пропозицію підтримали, тому що фермери в області знають, що, як і де працює. Це буде простіше і надійніше», — сказав він.

Цей варіант вимагає змін в бюджеті, внести які Верховна Рада зможе не раніше вересня. Однак Гайворонський впевнений, що часу для того, щоб реалізувати програми, буде досить: «Прогнозується, що такий формат виділення коштів на дотації фермерам запрацює вже до кінця року», — повідомив глава АФЗ Дніпропетровщини.

Микола Стрижак також вважає, що підтримка фермерів через Укрдержфондом буде працювати оперативніше і масштабніше, тому що фермери знайомі і довіряють цій інституції. «Вони протоптали туди доріжку. Знають, що туди можна йти. Там і порадять, і документи допоможуть оформити, і бізнес-план розробити», — пояснив він.

За даними Стрижака, в Мінфіні новий варіант перерозподілу коштів заперечень не викликав. «Спільно ми розробили бачення, як повинні рухатися процеси. Міністр [мається на увазі перший заступник міністра Максим Мартинюк, виконуючий обов’язки глави відомства] безпосередньо порадився з фермерами. Всі пропозиції, щоб механізми діяли, були озвучені членами Ради АФЗУ, і міністр сказав, що будемо тепер йти іншим шляхом», — розповів Стрижак.

Дедлайн до кінця календарного року він також вважає цілком здійсненним: «Кілька років тому програму підтримки міняли взагалі в жовтні, і ми все ж переламали хід подій і до грудня реалізували всю програму держпідтримки. Ще й не вистачило коштів», — нагадав президент АФЗУ.

Зараз в рамках «фермерського мільярда» гроші виділяються через здешевлення кредитів, додаткову знижку на придбання сільгосптехніки вітчизняного виробництва, компенсацію вартості насіння і оплату консультаційних послуг.

Як повідомляв iAgro, консультації про зміну формату почалися ще два місяці тому — коли були зведені підсумки першого півріччя. Найбільш слабкою ланкою виявилася частина компенсації ставок за кредитами — фермери практично не кредитуються, а банки не дуже охоче надають позики навіть трохи бажаючим. За даними учасників наради, зараз обговорюються наступні зміни:

  • збільшення вдвічі оплати в дотаціях за насіння вітчизняного виробництва, за рахунок чого буде поліпшуватися врожайність в господарстві;
  • нарахування єдиного соціального внеску на двох чоловік з фермерського господарства. Це невеликі гроші, але, як кажуть в АФЗУ «це привчає фермерів заробляти собі на пенсію»;
  • виділення 200-250 млн гривень не на погашення кредитної ставки, а на самі кредити. Пропонується дати ці кредити на поворотній основі через Укрдержфондом.
    «Домовленості досягнуто. На сьогоднішні ми задоволені, але життя тече, і все може змінитися», — підкреслюють в АФЗУ.