Документ року: Україна експортує 8 млн тонн продовольчої пшениці і 8 млн тонн — фуражної

Документ року: Україна експортує 8 млн тонн продовольчої пшениці і 8 млн тонн — фуражної

Не пізніше кінця вересня влада і зернотрейдери звірять баланси по експорту і внутрішньому ринку

Документ року: Україна експортує 8 млн тонн продовольчої пшениці і 8 млн тонн — фуражної

Міністерство аграрної політики та продовольства підписало з зернотрейдерами меморандум про взаєморозуміння, який передбачає, що трейдери в цьому маркетинговому році можуть відправити на експорт 8 млн тонн продовольчої пшениці, і ще 8 млн тонн — фуражної.

Про це повідомив перший заступник міністра агрополітики Максим Мартинюк на церемонії підписання документа в Мінагропроді в п’ятницю. «Продовольчої і фуражної пшениці — по 8 млн тонн», — сказав він.

За словами Максима Мартинюка, сторони домовилися, що не пізніше 29 вересня вони повернуться до обговорення цифр експорту, зафіксованих в меморандумі — до цього часу вже будуть доступні більш точні дані за якістю пшениці і за обсягом врожаю кукурудзи, що дозволить чіткіше визначити потреби в зерні на корми. «І тоді, можливо, ми щось переглянемо. Але я все ж думаю, що ми залишимося на тих позиціях, які сьогодні зафіксовані», — сказав він.

Присутні на церемонії підписання меморандуму сторони заявили, що задоволені документом, який, як повідомляв iAgro, досить довго не вдавалося узгодити. «Підписання меморандуму свідчить про те, що уряд і учасники ринку — як трейдери, так і товаровиробники — можуть знайти компроміс у балансі споживання і експорту українського зерна», — констатував Максим Мартинюк.

Микола Горбачьов, президент Української зернової асоціації, що представляє інтереси зернортрейдерів, вважає, що у сторін немає приводу для занепокоєння з приводу забезпечення зерном внутрішнього ринку і експорту. Він підкреслив, що хоча обсяг експорту української пшениці в тоннах буде меншим за минулорічний (8 млн тонн проти 10 млн тонн в 2017-2018 МР), валовий виторг буде вище за рахунок зростання цін.

Голова правління компанії «Київхліб» Володимир Череда зазначив, що у виробників хліба були хвилювання з приводу забезпечення пекарів зерном, але він упевнений, що підписаний документ буде виконаний. Успіхом підписання меморандуму назвали також представники Європейської бізнес асоціації та Американської торговельної палати в Україні.

Депутат Верховної Ради, президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко повідомив, що консенсус, досягнутий на зерновому ринку України, також позитивно відбився і на ринку глобальному. «Після того, як у четвер стало відомо, що уряд і зернотрейдери остаточно узгодили обсяги експорту пшениці, на світових біржах ціна на пшеницю впала на 2,5 долара/тонна. Тому що стало зрозуміло: Україна експортує на 3 млн тонн пшениці більше, ніж планувалося спочатку», — сказав він.

Директор департаменту аналітики Marcoрolo Commodities Олена Нероба розповіла iAgro, що нинішня ціна пшениці — це подарунок долі для виробників, а ось трейдерам через сильну волатильність ринку доводиться несолодко. «Ціна явно перегріта на чутках, та й врожайність в Європі і Причорномор’ї нижче. У комплексі ці чинники і вплинули на вартість продовольчої пшениці, а вона потягнула за собою фуражну. І дорогою ячмінь допоміг», — констатувала вона.

Аналітик сподівається, що із закінченням жнив, коли буде зрозуміла повна картина за якістю пшениці, загострення пристрастей навколо експорту українських зернових спаде.

Як повідомляв iAgro, тиждень тому деякі виробники хліба заявили про необхідність ввести квотування експорту продовольчої пшениці, попереджаючи, що в іншому випадку через значні обсяги її експорту ціна на внутрішньому ринку може вирости, і це призведе до подорожчання хліба на 30-40%.7 серпня в Міністерстві економіки відбулося розширене засідання, на якому питання про введення квот не розглядалося, але було вирішено вжити заходів щодо утримання ситуації шляхом контролю за експортом зерна — Міністерство інфраструктури повинно було щотижня звітувати про обсяги експорту зерна і його якість, а також планувало ввести звітність про запаси зерна і його характеристики на елеваторах незалежно від форми власності.

Довідка

За даними «АПК-Інформ», за станом на 3 серпня експортна ціна продовольчої пшениці з України на умовах FOB становила 225 дол./тонн а.

За даними Міністерства агрополітики, станом на 8 серпня вже зібрано 23,1 млн тонн пшениці. Станом на 5 серпня, за результатами обмолоту 89% площ, урожай пшениці на цей рік прогнозується на рівні 24 млн тонн, з яких 13 млн тонн — продовольчої.