«Нагодуй, обігрій, помри»: основні тези доповіді ООН про стан лісів

«Нагодуй, обігрій, помри»: основні тези доповіді ООН про стан лісів

Є пряма залежність між щільністю лісового покриву і рівнем бідності

«Нагодуй, обігрій, помри»: основні тези доповіді ООН про стан лісів

Площа світових лісів за 25 років знизилася всього на 1% і становить на сьогодні близько 4 млрд га. Про це йдеться в доповіді ФАО (Food and Agriculture Organization of the United Nations) «The State of the World’s Forests 2018 — Forest pathways to sustainable development» («Стан лісу в світі: шлях до сталого розвитку»). На думку авторів, краще розуміння функціонування лісів, які прямо і опосередковано є домом для майже 820 млн особин по всьому світу, дозволить вирішити ряд глобальних проблем в сфері боротьби з голодом, екологією, а також сільським господарством.

У нас є докази значущості лісу і дерев для забезпечення якості води, задоволення енергетичних потреб майбутнього і розвитку стійких, здорових міст», — пише у вступному слові Жозе Граціану да Сілва, генеральний директор ФАО.

iAgro вибрав основні положення доповіді, які дають уявлення про глобальне значення лісів для планети.

Паспорт лісу

Сумарна світова площа лісів — майже 4 млрд га.

З 1990 року площа лісів на планеті зменшилася з 31,6% площі землі до 30,6% в 2015 році. При цьому темпи втрат сповільнилися в останні роки (дані Місії глобальної оцінки лісових ресурсів, координованої ФАО).

Світові ліси генерують 76 млн тонн продовольства, 95% з них — рослинного походження. Світові запаси вуглецю, накопиченого в надземній і підземній біомасі лісів, складають 296 гігатонн.

Офіційні дані відсутні, але (оціночно) число людей, що неформально беруть участь в лісовому секторі, становить від 40 до 60 млн чол.

Приблизно 820 млн сільських жителів проживають в тропічних лісах, саванах або поблизу них. Близько 40% з них — живуть на 1,25 долара США в день.

Тільки незначна кількість людей живе в густому лісі; більшість проживає на ландшафтах, скомбінованих з сільгоспугідь і дерев, або на кордоні з лісом.

В період 2003-2012 рр. щорічно згорали в середньому близько 67 млн ​​га (або 1,7% лісового покриву). Найбільшого збитку завдано Південній Америці (35 млн га на рік), Африці (17 млн ​​га на рік) і Океанії (7 млн ​​га на рік).

Ліс і екологія

Ліс містить більш ніж три чверті земного біорізноманіття.

Згідно Паризькій кліматичній Угоді 2015 року, ліси і дерева грають вирішальну роль у визначенні накопичення парникових газів (ПГ) в атмосфері. Дерева поглинають еквівалент приблизно 2 млрд тонн діоксиду вуглецю щороку. Збезлісення знижує цей показник.

В Амстердамі налічується близько 200 000 дерев, об’єднаних у взаємозалежні ландшафти, які виступають житлом для 140 видів птахів.

У Сполученому Королівстві Великобританії та Північній Ірландії так званий Стандарт природного зеленого простору декларує, що «ніхто не повинен жити більш ніж за 300 м від найближчого доступного природного зеленого простору розміром не менше 2 га».

Ліс і право власності

Станом на 2010 рік, частка лісів, що перебувають у власності (під управлінням) місцевих урядів, становила 76% або 2,969 млрд га. Глобальна тенденція останніх двох десятиліть — передача володіння лісами від національних урядів місцевим громадам і фізичним особам. Найбільш активно передача лісів у приватне або общинне користування здійснюється в країнах, що розвиваються.

У глобальному масштабі 1,5 млрд корінних жителів забезпечені правом на общинне володіння лісами, в яких вони проживають. На думку ФАО, повноцінне право власності на ліси сприятиме більш довгостроковому і відповідального управління ними, оскільки люди «знатимуть, що вони або їхні нащадки виграють від цього».

Ліс і економіка

Ліси є пріоритетним (часто — єдиним) джерелом їжі, медичних засобів та палива для більш ніж мільярда людей.

У країнах, що розвиваються, ліси і дерева генерують п’яту частину доходу для сільських домогосподарств.Є зв’язок щільності лісового покриву і рівня бідності: наприклад, в Бразилії райони, на 70% покриті лісом, мали більш високі показники бідності.

Ліс і енергетика

Близько третини світового населення, або близько 2,4 млрд чол., Використовують деревину для базових енергетичних потреб — приготування їжі, знезараження (кип’ятіння) води і опалення.

Ліси забезпечують близько 40% світового обсягу відновлюваної енергії у вигляді деревного палива — як сонячна, гідроелектрична і вітрова енергія разом узяті.

Деревина дає більше половини національних постачань первинної енергії у 29 країнах, з яких 22 знаходяться в Африці на південь від Сахари.

У промисловості деревне паливо використовується у вигляді деревних гранул. Цей ринок значно виріс в останні роки (в середньому на 10% в рік з 2012-го), досягнувши до 2015 року 28 млн тонн загального споживання.

Більшість деревного вугілля виробляється в Африці (62%), в Північній і Південній Америці (19,6%) та Азії (17%).

Близько 40% деревного палива в світі споживається в Азії; далі йдуть Африка (36%), Америка (17%) і Європа (8%). За останні 10 років його споживання збільшилося приблизно на 20% і майже подвоїлася за останні 20 років.

Ліс і туризм

Сектор екотуризму зростає в три рази швидше, ніж індустрії туризму в цілому, і займає приблизно 20% цього ринку.

Рекордсмен за часткою екотуризму в ВВП — Коста-Ріка: завдяки унікальному біорізноманіттю ця сфера забезпечує 4,4% ВВП країни. Також значний показник в Фінляндії — 1% ВВП.

Ліс і майбутнє

ФАО розраховує збільшити площу лісу в світі на 3% до 2030 року. Ця мета має на увазі відновлення 150 млн га збезлісення і деградованих земель до 2020 року і появу нових 350 млн га — до 2030-го.