Чи можливе повторення грецької трагедії в українських лісах

Чи можливе повторення грецької трагедії в українських лісах

Опитані експерти вірять в авіацію і Бога. І скаржаться на недофінансування

Чи можливе повторення грецької трагедії в українських лісах

Весь світ спостерігає за розвитком ситуації з лісовими пожежами в Греції, в результаті яких вже загинуло 76 осіб. Загоряння лісових масивів поблизу столиці країни Афін супроводжує сильний вітер (до 28 м/сек.), тому боротися з вогнем майже неможливо. Полум’я поширюється настільки швидко, що люди просто не встигають евакуюватися. Економічні збитки від наслідків стихійного лиха ще належить оцінити.

При посушливій погоді лісові пожежі спостерігаються і в інших європейських країнах. Наприклад, у Швеції збитки від них на сьогодні становлять 900 млн крон (близько 87 млн ​​євро), там згоріло 24 тис. га лісу. гасити пожежі країні допомагає вся Європа, відрядивши туди свої сили пожежної авіації.

На інших континентах з пожежною безпекою в лісах теж не все добре. За інформацією Каліфорнійського управління з охорони лісів і захисту від пожеж, 12 сильних лісових пожеж на півночі штату Каліфорнія (США) в жовтні 2017 року були викликані неполадками в електромережі. З небезпечних зон було евакуйовано близько 100 тис. чоловік, 18 чоловік загинули. Збиток склав більше 3,3 млрд доларів.

В Україні статистика теж невтішна. За даними Держстату, в 2017 році в країні відбулося понад 3,1 тис. лісових пожеж, які призвели до збитків на суму майже 46 млн гривень. Площа спалаху склала 5,9 тис. га, було знищено майже 150 тис. кубометрів лісу і 82 кубометрів лісозаготівель.

Найбільші збитки пожежі завдали Херсонській (17,1 млн гривень), Запорізької (7,1 млн гривень) і Миколаївській областях (5,3 млн гривень).

iAgro поцікавився у представників влади і експертів лісового господарства станом пожежної безпеки в українських лісах і готовністю попередити масовані загоряння.

Зорян Шкіряк, радник міністра внутрішніх справ України, в минулому — в.о. голови ДСНС

Будь-який ліс, незалежно від того, чи знаходиться він в Україні або в іншій країні світу, апріорі є пожежонебезпечним. І вся ситуація залежить від об’єктивних чинників, які можуть впливати на пожежну небезпеку. В першу чергу, це погода — сильна спека, сухий вітер, який часто стає причиною виникнення таких пожеж.

У 2015 році мені довелося зіткнутися з одною з найбільш масштабних пожеж за останні роки в Чорнобильській зоні, де протягом трьох діб ми займалися локалізацією і ліквідацією вогню. Є й інші чинники: спрямована диверсія, підпал, необережне поводження з вогнем. Повинні проводитися заходи щодо запобігання пожеж у лісах. В першу чергу — робота з населенням і профілактичні заходи щодо забезпечення пожежної безпеки. І поки Державна служба надзвичайних ситуацій (ДСНС) це активно реалізує.

Українські рятувальники на сьогодні — одні найбільш професійних підрозділів, в тому числі по ліквідації і локалізації лісових пожеж. Ми допомагаємо багатьом країнам світу, є досвід локалізації пожеж в Ізраїлі, в Туреччині. І сьогодні ми запропонували свою допомогу Греції: українська пожежно-рятувальна авіація є однією з кращих в світі. І зараз ДСНС готова в будь-який момент впоратися з будь-яким викликом, в тому числі при локалізації лісових пожеж.

Євген Червоненко, екс-міністр транспорту та зв’язку України, екс-голова департаменту авіації МНС України

В Україні є певні пожежонебезпечні регіони. У період, коли я керував департаментом авіації МНС, пожежі в лісах відзначалися в Херсонській області. Але ми вміли швидко координувати дії, оточувати територію з пожежею і, як правило, гасили її із залученням літаків і вертольотів. Головне в процесі боротьби з пожежами — швидка локалізація.

Зараз дуже змінюється клімат. І це потрібно враховувати на всіх рівнях при плануванні запобіжних заходів. Плюс інфраструктура із забезпечення пожежної безпеки в Україні зношена на 90-95%. Можливо все що завгодно, просто бог відводить. В принципі, п’ять літаків Ан-30 і вертольоти Мі-8, які є в розпорядженні Держслужби, поки рятують. Вони постійно стоять на бойовому чергуванні.

Юрій Марчук, завідувач кафедри дендрології та лісової селекції НУБіП, голова Товариства лісівників України

Південь України з питань клімату близький до Греції. І треба згадати, що в результаті масштабної пожежі на Херсонщині в травні 2018 року вигоріло майже 600 га насаджень в Раденському і Олешківському лісництві. Для локалізації пожежі залучалися підрозділи ДСНС з п’яти областей країни.

Треба розуміти, що ліси на півдні — всі штучного характеру. Вони створені в умовах Олешківської пустелі. І тому якщо ці ліси залишити без охорони, ми отримаємо пожежу за масштабами не меншу, ніж у Греції. Нам просто пощастило зараз з погодними умовами. Пішли дощі і збили високий температурний режим.

Найдієвіші попереджувальні заходи — це виховання: робота зі школярами, роз’яснювальна робота в зонах відпочинку, ідеологічні заходи. З іншого боку, всі хвойні ліси в Україні по межах зорані спеціальними смугами шириною 1,4 м для того, щоб пожежа з польової трави не перекинувся на ліс. Існує мережа з 440 телевізійних вишок, які стоять по всій лісовій території України і щодня моніторять стан насаджень з точки зору лісових пожеж. Є більше 600 пожежних машин тільки в лісовому господарстві, які можуть при необхідності виїхати на місце гасіння.

Головне — вчасно виявити пожежу в лісі і дуже оперативно доїхати. Якщо все профілактичні заходи звести воєдино, то ми збережемо ліси України. Але є проблема недофінансування лісової галузі. І ось коли сьогодні на три пожежні машини в лісовому господарстві один водій, то тільки бог збереже ліс.

Сергій Зібцев, професор кафедри лісництва НУБіП, директор регіонального Східно-Європейського центру моніторингу пожеж

Україна має досвід дій в умовах пожеж, подібних грецьким. 29 липня 2010 року в Московській області (РФ) почалися масштабні пожежі, згорали цілі села. Дим був навіть у Москві. Що зробив уряд України в тих умовах? Було прийнято постанову Кабінету міністрів, президент видав указ про персональну відповідальність губернаторів щодо недопущення пожеж та про притягнення всіх сил (поліція, лісове господарство, ДСНС, Міноборони, Національна гвардія) до патрулювання лісів. І європейські колеги потім мене запитували, яким чином Україна, перебуваючи в тих же кліматичних умовах, що і Росія, змогла уникнути подібного розвитку ситуації через посуху в регіоні? Просто вчасно була оголошена мобілізація всіх сил, визначено відповідальних і забезпечено патрулювання. Іншого не могло бути.

Зараз ДСНС дізнається про пожежу в лісі швидко — по системах зв’язку і завдяки моніторингу ситуації. Однак у кожній області України повинен бути свій механізм щодо попередження лісових пожеж, в тому числі з урахуванням кліматичних умов. Тому що ліси Закарпаття, Полісся і степів — дуже специфічні і різні.

Станом на 6 серпня, у 7 областях оголошено надзвичайну небезпеку лісових пожеж.