Чому президент ветував закон, що обмежує експорт кругляка

Чому президент ветував закон, що обмежує експорт кругляка

І чи втратила щось від цього лісова галузь

Чому президент ветував закон, що обмежує експорт кругляка

Майже 2,5 роки роботи депутатів Радикальної партії Олега Ляшка над, за їх власним формулюванням, «законодавчим забезпеченням збереження українських лісів» розбилися об стіни Адміністрації президента. Петро Порошенко 23 липня 2018 року ветував законопроект №5495 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження українських лісів та запобігання неналежному переміщенню необроблених лісоматеріалів», який передбачає обмеження річного обсягу заготівлі необроблених лісоматеріалів на рівні до 25 млн куб. м. Такий ліміт передбачений у період дії мораторію на експорт необроблених лісоматеріалів і введення кримінальної відповідальності за контрабанду лісу.

У коментарях Адміністрації президента кажуть, що Петро Порошенко повністю підтримує посилення кримінальної відповідальності за контрабанду лісу, але «не підтримує лобістські схеми, які потрапили в закон між першим і другим читанням, зокрема, норми, що суперечать Угоді України і ЄС про зону вільної торгівлі» .

Петро Порошенко вважає, що закон не може бути підписаний при наявності в ньому пункту про тимчасову заборону експорту дров з України на 8 років. На його думку, даний пункт не відповідає міжнародним зобов’язанням України як перед Світовою організацією торгівлі, так і в рамках Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.

Що стосується СОТ, то відповідно до статті XI Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року ніякі заборони чи обмеження, крім мит, податків чи інших зборів, квот, імпортних або експортних ліцензій або інших заходів, не повинні встановлюватися або застосовуватися країнами при імпорті та експорті товарів. Аналогічний пункт прописаний і в статті 35 Угоди про асоціацію України з ЄС, але з посиланням на виключення, зазначені в статті XI ГАТТ 1994.

За словами Євгена Кузьменка, координатора комітету деревообробної та меблевої галузей Європейської Бізнес Асоціації, посилення встановлених законом санкцій саме по собі є важливим, але не достатнім фактором для вирішення проблеми незаконних рубок та контрабанди лісу. «Сприяти системному подоланню проблеми незаконних рубок може — разом з посиленням відповідальності — введення повноцінного обліку заготовленого лісу. В Україні вже існує Система електронного обліку деревини в усіх лісових господарствах Держлісагентства, а це близько 70% лісгоспів України. Залишається поширити її на всі без винятку лісові угіддя, що перекриє канали можливих нелегальних рубок та незаконного обігу деревини», — каже Євген Кузьменко.

Андрій Заблоцький, керівник сектора «Сільське господарство» BRDO, вважає редакцію закону, в якій він пішов «під ніж» відверто «сирою»: в документі багато невідповідностей, і його необхідно істотно допрацьовувати або писати новий. Раніше він в коментарі для iAgro відзначав, що в першу чергу потрібно встановити прозорі правила гри, прийнявши закон «Про деревину», в якому визначити умови доступу бізнесу до сировини в Україні.

За даними ініціатора законопроекту №5495 — лідера фракції Радикальної партії Олега Ляшка, суть зауважень президента зводиться до пропозиції виключити норму про заборону експорту дров. «Це означає, що саме Порошенко і його оточення відповідають за шалену контрабанду лісу під виглядом дров і захищають мародерів, які продають за безцінь національні багатства України… Вето Президента — це чіткий сигнал контрабандистам, що вони і далі можуть безкарно грабувати», — написав Ляшко на своїй сторінці в Facebook.

При цьому він упевнений, що відіграти ситуацію не вдасться, бо в парламенті не знайдеться 300 депутатських голосів для того, щоб подолати вето президента щодо цього закону.

Один зі співавторів законопроекту — заступник лідера Радикальної партії з економічної політики, голова Комітету ВР України з питань промислової політики і підприємництва і Віктор Галасюк — зазначає, що для внесення «дров’яної» поправки, що викликала невдоволення президента, були серйозні підстави: згідно зі статистичними даними, у 2017 році на територію ЄС з України було ввезено 500 тис. тонн лісу-кругляка. При цьому, за українською статистикою, кругляк практично не вивозився. «Саме це і є чіткий індикатор обсягу контрабанди», — сказав він.

За його словами, заборона на експорт дров з України ніяк не суперечить умовам договору про Асоціацію з ЄС.«Ми неодноразово підкреслювали і офіційно направляли листи в Кабінет міністрів про те, що і мораторій на експорт лісу-кругляка, який сьогодні діє, і заборона експорту дров, який ми пропонували і провели в парламенті, підпадають під дозволені виключення в Угоді про асоціацію з ЄС і в угоді України з СОТ. Таким чином вони абсолютно легітимні і відповідають міжнародним зобов’язанням України», — говорить він, нагадуючи, що за міжнародними нормами, в разі коли мова йде про вичерпні природні ресурси, за якими існує критична ситуація всередині країни, про захист національних інтересів і національної безпеки — країна має право вводити торгові обмеження.

Нагадаємо, 18 липня на засіданні уряду прем’єр-міністр Володимир Гройсман доручив Держаудитслужбі, Державній фіскальній службі, Держгеокадастру і Національній поліції перевірити лісові господарства на предмет незаконної вирубки лісу. Поставлене ​​прем’єром завдання звучало так: «провести ретельні перевірки всіх лісгоспів країни, знайти конкретні дані за накладними — хто їх підписував, хто відвантажував ліс, який митник який митниці оформляв, через які пункти пропуску проходила контрабанда».

Тріски полетіли: Володимир Гройсман обіцяє притиснути винних у контрабанді лісу

23 липня голова Кабміну зібрав представників МінАПК, Нацполіціі, ДФС, Держаудитслужби і «Укрзалізниці». Як написав він на своїй сторінці в Twitter, спільними зусиллями в країні проведуть перевірку всіх лісництв. «Ми з’ясуємо, які лісгоспи займаються контрабандою, хто давав висновок про паливну деревину, які люди її випускали. Ми зможемо простежити весь ланцюг змови. Ця справа буде дуже гучною», — повідомив Гройсман.

Напередодні iAgro стало відомо, що виконуючий обов’язки голови Держлісагентства Володимир Бондар пішов на лікарняний на невизначений термін.