Форма має значення: хто в Україні вирощує квадратні кавуни і серцеподібні яблука
Директор ТОВ «Кін Інтел», керівник проекту «Ательє Cubo Blanco»

Форма має значення: хто в Україні вирощує квадратні кавуни і серцеподібні яблука

Як налагодити таке виробництво і скільки на цьому можна заробити

Форма має значення: хто в Україні вирощує квадратні кавуни і серцеподібні яблука

У вітчизняних фермерів є всі шанси розвинути незвичайний ринок — вирощування і реалізацію овочів та фруктів дизайнерської форми. Фізичний вплив на плоди з метою надати їм незвичні обриси стає світовим трендом. Попит на таку продукцію в Україні поки тільки формується, але ресторани і торгові мережі нею вже зацікавилися.

Про особливості та технології вирощування дизайнерського врожаю iAgro розповів Валерій Подільський — директор ТОВ «Кін Інтел», керівник проекту «Ательє Cubo Blanco».

Ідея вирощувати дизайнерські арт-овочі і фрукти виникла після поїздки в Іспанію півтора роки тому. Я побував у м. Фігейрос у Будинку-музеї Сальвадора Далі і захотів зробити щось таке незвичайне, щоб радувало людей і по можливості стало бізнесом. Так і народився проект «Ательє Cubo Blanco». Саме Ательє, тому що воно виступає як конструкторське бюро: в його рамках створюються різні індивідуальні бізнес-рішення навколо однієї ідеї.

Cubo Blanco («білий куб» — ісп.) — це куб, який може набувати різні відтінки, і з нього, як з глини, можна творити різні речі. Даний проект реалізує компанія ТОВ «Кін Інтел» у кооперації з фермерами. Ми виробляємо полікарбонатні форми, які можна використовувати для яблук, кавунів і огірків, і самі вирощуємо дизайнерські овочі і фрукти.

Перше, що ми побачили, почавши вивчати світовий досвід, — це квадратні кавуни, які вирощувалися в Японії ще в 1980-х роках. Тому початковим етапом бізнесу стало створення форми для кубічного кавуна і випробування того, чи можна в українських умовах його виростити. У лютому 2017 року в Чернігові була організована робота з конструкторами по створенню прес-форми. З цього, власне, і почався проект.

Вивчивши всі сорти кавунів і визначивши їх потенціал, ми виготовили форму розміром 22х22х22 см. Розробка прес-форми для відливки та запуск виробництва — першої партії полікарбонатних форм (800 штук) — обійшлися нам у більш ніж 10 тис. доларів. Потім провели «випробування». Потрібно врахувати, що українські кавуни відрізняються від тих, що ростуть в Китаї чи Японії, де їх вирощують під плівкою. З середини липня до середини вересня минулого року я весь час перебував на полі: відстежував зміни, дивився, як ростуть кавуни, зважував їх, визначав, скільки вони в добу набирають ваги, коли їх можна вставляти у форми. Спостерігав, яка відбувається деформація, коли вони в цих формах ростуть. Розкривав форми кожен день. Уявіть собі 800 кавунів і помножте це на 15 болтів, шурупів і гайок, якими кріпиться одна форма. Ми це робили щодня або через день — розкручували і скручували.

Цей маленький науковий експеримент проходив біля с. Добропілля в Донецькій області — в умовах посухи 2017 року. За його підсумками у нас залишилося всього 50 не «порізаних» кавунів. Їх ми і реалізували. У цьому році у нас вже є результати по арт-проектам з яблуками і огірками. Ми вперше в Європі встановили у саду 3 тис. форм для яблук. Справа в тому, що китайські та японські форми передбачають металеве кріплення — сім болтів. На розкручування/закручування однієї такої форми йде 7,5 хвилин — у висячому положенні, що дуже незручно.

Ми ж зробили більш цікаву — пласку — конструкцію, розробивши спеціальну дужку. Виготовили скобу, яка зміцнює дві половинки і міцність, що дозволяє її швидко розстібати/застібати. Форма на яблуко вдягається за 1,5 хвилини. Ця відмінність і дає можливість використовувати такі полікарбонатні форми в садах у великій кількості.

Зараз йдуть випробування з використанням форм нашого виробництва у Вінниці і Дніпропетровській області. Їх проводять великі агрокомпанії, у яких від 60 до 600 га садів, і які хочуть таким чином збільшити додану вартість свого товару. Якщо в сезон звичайне яблуко коштує близько семи гривень за кілограм, а взимку — 20-25 гривень, то дизайнерське буде коштувати в три-чотири рази дорожче. Що стосується вирощування дизайнерських огірків, то вивчивши ті форми, які вже є на ринку, ми постаралися врахувати всі недоліки попередників. Наприклад, китайські форми часто лопаються. Справа в тому, що у зростаючого огірка велика потужність: він створює тиск близько чотирьох атмосфер або 4 кг/см кв. (удвічі більше, ніж в колесі середньостатистичного легковика). Є, звичайно, сорти столових огірків, у яких такий тиск близько двох атмосфер, але є і такі, які створюють тиск при зростанні до шести атмосфер. Тому пластик буде лопатися, а полікарбонат, в залежності від товщини, витримує.

У своїх дослідженнях кооперуємося з іншими господарствами. У нас зараз немає своїх площ, але є багато знайомих фермерів, у яких орендуємо шматочок поля з кавунами, або ряди великих садів з різними сортами яблук, або парники для вирощування огірків. Купуємо їх продукцію трохи дорожче, ніж звичайні огірки або яблука. Платимо за установку форм.

Собівартість таких арт-фруктів і овочів для фермерів складається зі звичайної вартості вирощування продукції і витрат на покупку форм — від 50 до 400 грн за одиницю в опті. Вони багаторазові, розраховані на 5-10 років. Плюс витрати на персонал (одягання і знімання форм). Залежно від регіону оплата може варіюватися від 50 коп. за одягання однієї форми до 2-2,5 грн за один продукт. Початківець співробітник при одяганні форми на яблуко витрачає максимум три хвилини (вибрати плід, взяти форму, одягнути її та притиснути). Підготовлений фахівець робить цю роботу за 1 хв. 20 сек — 1 хв. 30 сек. Тобто за восьмигодинний робочий день з перервами «обслуговується» 160 плодів.

А далі йде логістика і безпосередньо розміщення товару на полиці — в кілька разів дорожче за звичайну продукцію. Якщо 1 кг яблук взимку в роздробі продається по 25 грн, а наша форма розрахована на 200-грамові яблука калібру 7,5 см, то замість 5 грн за звичайний фрукт можна отримати 15 (з урахуванням того, що воно буде продаватися в супермаркеті за ціною 75 грн). Тобто додана вартість для фермера дуже велика. Аналізуючи можливий попит, ми зрозуміли, що цей ринок у нас не розвинений — і вирішили його сформувати. Підійшли до справи філософськи: треба спробувати і подивитися, як це сприймуть ресторани, покупці в мережах супермаркетів. Огірки в вигляді зірочки і сердечка або іншої форми можуть бути цікаві для ресторанного сервування, можуть зацікавити батьків — як прикраса страв в дитячих садах і на заходах.

Постачатися можуть як свіжі овочі, так і консервовані, і їх можна експортувати за кордон. Форми на яблука зараз випробовуються на різних сортах. Ми розуміємо, якими вони повинні бути і якими за фактом будуть. І вже виходимо з пропозицією на внутрішній ринок. Поки що реалізовувати нашу продукцію погодилися в мережі супермаркетів Le Silpo. Зацікавилися і деякі ресторани. Потім будемо промацувати експорт в Європу і Азію.

Налагоджуємо і виготовлення полікарбонатних форм під замовлення. Робимо різні види форм — для кавунів (квадратні і «серце»), огірків («серце» в розрізі), і форми для груші у вигляді Діда Мороза. У найближчих планах — освоїти нову пропозицію для корпоративного сектора: продукція з логотипами. Вже проведені випробування за видами матеріалів, які можна використовувати для пропечатування лого на фруктах і овочах. Є впевненість в тому, що цей ринок сформується і приверне споживача до фермерської продукції незвичайних форм.