Віват, депутат: «аграрний» день в парламенті вдався

Віват, депутат: «аграрний» день в парламенті вдався

Верховна Рада несподівано порадувала прийняттям чотирьох важливих для галузі законів

Віват, депутат: «аграрний» день в парламенті вдався

Вчора у Верховній раді був запланований «аграрний» день. Спочатку він повинен був відбутися ще минулого тижня, але провалився через позицію фракції Блоку Петра Порошенка, для якої пріоритетним виявилося голосування за ЦВК. Навіть самі депутати не вірили в те, що до літніх канікул вони зможуть повернутися до аграрних питань. Але 10 липня «під куполом» все ж зуміли зосередитися на проблемах сільського господарства.

Всього на порядку денному було дев’ять законопроектів, п’ять з яких розглядалися у другому читанні. Плідна робота Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин на засіданні 21 червня не пройшла дарма — загальний результат депутатського аграрного дня можна уявити як «6 з 9»: прийнято чотири закони і схвалено два законопроекти в першому читанні.

Найголовніше, що депутати проголосували законопроекти євроінтеграційного пакета, в тому числі і з питань органічного виробництва. iAgro уважно стежив за ходом голосування і пропонує докладніше вивчити його результати.

Про хороше

Законопроект «Про основні засади та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції» №5448-д, був прийнятий з другої спроби; «За» проголосували 237 депутатів. Його положення вдосконалюють основи правового регулювання органічного виробництва, а також гармонізують законодавство України до законодавства Європейського Союзу. На думку Євгена Милованова, голови Федерації органічного руху України, документ у значній мірі відкриває шлях до фінансової підтримки органічного виробництва з боку держави. Перш за все, дає чіткі правові визначення, що таке органік і хто такі органічні виробники.

«На сьогодні така підтримка була в незначній мірі на регіональному рівні, але що стосується вартості сертифікації, закупівлі насіння або біологічних засобів захисту рослин та будь-яких інших аспектів, пов’язаних з діяльністю підприємств, такої можливості [отримати держпідтримку] не було», — зазначив він в бесіді з iAgro, підкресливши, що в більшості країн світу існує практика фінансової підтримки органічних виробників. «Цей закон чіткіше виставляє вимоги до кінцевих продуктів, які ми з вами споживаємо, і значно ускладнить ситуацію для все ще наявних псевдоорганічних виробників», — сказав він.

Законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо стимулювання створення та діяльності сімейних фермерських господарств» №6490-д прийнятий 229 голосами. Він спрямований на створення правових, економічних та соціальних передумов для легалізації сімейних фермерських господарств з придбанням ними статусу фізособи-підприємця — виробника сільськогосподарської продукції, встановлюючи пільговий порядок сплати єдиного податку та єдиного соціального внеску.

Олексій Мушак, народний депутат України, каже, що положення закону забезпечать виведення з тіні фермерських та домашніх господарств, які не платять податки з різних причин.

«У нас землі в Україні 30 млн га, а податки платяться з 17 млн ​​га. 57% ринку в тіні, і для держави нічого не генерується. [Законопроект №6490-д] — це перший крок до детінізації», — підкреслив він.

Олександр Чубук, голова Асоціації фермерів і приватних землевласників Київської області, також позитивно оцінює ухвалення закону. За його словами, підтримка всіх сімейних ферм потрібна для поступового перетворення їх в свідомих товаровиробників. «А то у нас закон про кооперацію обговорюють, а поєднувати нікого — хочуть поєднати Бахматюка з Косюком», — зазначає він. І додає, що домашні господарства необхідно стимулювати до офіційної реєстрації. Як приклад може послужити досвід 1992 року, коли фермерам надавалася підтримка у вигляді безвідсоткових кредитів «на перший трактор» і т.д.

«Треба вивести з тіні «дядю-приватника». Якщо його зацікавлять, то він зареєструється, буде брати кредити і платити податки, будуть створюватися робочі місця», — каже він.

Про сумне

Негативом «аграрного» дня став неприйнятий законопроект щодо дерегуляції на ринку цукру №4532, небажання депутатів, без видимих ​​причин, взагалі розглядати законопроект №8171 «Про засади державної аграрної політики та державної політики сільського розвитку» (відхилений, набрав лише 192 голоси) і відкладений розгляд законопроекту №6527 про сільськогосподарську кооперацію.

Проекту закону «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких законів України щодо державного регулювання виробництва та реалізації цукру» при першому голосуванні не вистачило 25 голосів. Потім документ двічі ставився на голосування про повернення до розгляду. В результаті з третьої спроби він набрав 231 голос і був відправлений на доопрацювання в Аграрний комітет.

За інформацією джерела iAgro в комітеті, причиною провалу голосування стали правки, які стосувалася обнулення ПДВ при імпорті устаткування для цукрової галузі. «З цієї правки не знайшли розуміння, тому вирушили шукати його в комітеті», — уточнив співрозмовник видання.

Сергій Лабазюк, народний депутат, член Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин, вважає, що у Верховній Раді сьогодні просто не вистачило голосів. «Політична воля на прийняття цього законопроекту є, і законопроект цей правильний. Це добре, що вдалося переконати [присутніх парламентаріїв] його не відхиляти, а повернути на друге читання. Він не лобістський, а об’єктивний, необхідний ринку. Ви бачили сьогодні явку по залу. Я і так дивуюся, як деякі законопроекти проголосували», — прокоментував результати роботи парламенту Лабазюк.

Керівник аналітичного відділу НАЦУ «Укрцукор» Руслана Бутило підкреслює, що законопроект дуже важливо прийняти до старту нового виробничого сезону в цукровій галузі. Тобто до 1 вересня. І за фактом для цього у парламентаріїв залишається тільки один пленарний тиждень.

«Представники НАЦУ «Укрцукор» все ж сподіваються, що законопроект зможуть проголосувати ще в липні. Якщо його не приймуть, то планування роботи буде здійснюватися на дійсній правовій базі. Готуватимуться накази міністерства, постанови Кабміну за мінімальними цінами на цукрові буряки та на цукор за відповідними квотами, і здійснюватиметься розподіл квот», — констатує вона.

Про вічне

Народні депутати України в ході «аграрного» дня також прийняли:

  • законопроект №6049-д «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, вдосконалення правил землекористування в масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні». «За» проголосували 236 депутатів. Цей документ дає можливість оптимізувати і зберегти цілісні земельні масиви, з’єднавши ділянки, які знаходяться в різних його частинах. Також забезпечується вирішення проблем земельних відносин, спрямованих на формування масивів для використання сімейними фермерськими господарствами або кооперативами;
  • законопроект №6673 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання проведення деяких фітосанітарних процедур». «За» проголосували 234 депутати. Його положення дозволяють привести процедури фітосанітарного контролю у відповідність із законодавством ЄС, залучати приватні лабораторії до процедури проведення фітосанітарної експертизи та відбору зразків. А також — створити Реєстр уповноважених лабораторій і виданих ними висновків, і Реєстр фітосанітарних сертифікатів.

Крім того, в першому читанні народними депутатами України були підтримані:

  • законопроект №8450 «Про інформацію для споживачів про харчові продукти». За нього проголосували 226 депутатів. Він дозволить гармонізувати законодавства України і ЄС, забезпечити високий рівень захисту здоров’я та інтересів споживачів шляхом надання їм усієї необхідної інформації для здійснення свідомого вибору харчових продуктів. А крім того — ввести відповідальність операторів ринку харчових продуктів за введення споживачів в оману.
  • законопроект №8121 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо протидії рейдерству». «За» проголосували 232 нардепи. Законопроект створює інструменти для боротьби з аграрним рейдерством — надає власникам земельних ділянок можливість уберегтися від підроблених підписів на договорах оренди, ініціює оцифрування всіх документів на землю, які сьогодні присутні тільки в паперовому вигляді. Крім цього, законопроект вносить зміни в порядок поновлення договорів оренди; державні реєстратори відтепер будуть зобов’язані звіряти дані синхронно в двох реєстрах — держземкадастрі та базі даних прав на нерухоме майно.