Плани Фараона: «Нібулон» хоче закріпитися на ринку Єгипту

Плани Фараона: «Нібулон» хоче закріпитися на ринку Єгипту

Власні потужності зі зберігання і транспортування зерна дозволять компанії наростити прибутковість продажів

Плани Фараона: «Нібулон» хоче закріпитися на ринку Єгипту

Один з найбільших українських зернотрейдерів — компанія «Нібулон» Олексія Вадатурського — планує інвестувати в економіку Єгипту 2 млрд доларів. Проект передбачає збільшення потужностей Єгипту зі зберігання зерна, а також будівництво флоту для його транспортування по Нілу, повідомив «Інтерфакс-Україна» з посиланням реліз Міністерства постачання і внутрішньої торгівлі Єгипту.

Проект передбачається реалізувати в чотири етапи, перший з яких запланований на 2018-2019 роки. В рамках проекту будуть побудовані зерносховища поблизу двох середземноморських портів — Олександрії та Дум’яті, для чого вже відібрані земельні ділянки.

Власник і керівник «Нібулона» Олексій Вадатурський під час онлайн-конференції в середу розповів, що його компанія за 10 років співпраці вже поставила в Єгипет близько 12 млн тонн зернових, і цей проект здійснюється за підтримки ФАО — Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН. У грудні минулого року в Каїрі між «Нібулоном» і ФАО був підписаний відповідний меморандум, аналогічний меморандум з владою Єгипту зернотрейдер планує підписати до жовтня цього року.

Співпраця з Єгиптом, за словами Вадатурського, передбачає реконструкцію дійсних потужностей зі зберігання зерна та спорудження нових, реконструкцію перевантажувальних потужностей, що дозволить скоротити час розвантаження суден із зерном, а також будівництво серії самохідних суден вантажопідйомністю до 2 000 тонн. За словами Вадатурського, для реалізації проектів в Єгипті «Нібулон» створить окрему компанію, яка буде працювати за принципом самоокупності. «Це буде не за рахунок доходів, які «Нібулон» отримує в Україні», — уточнив він. Реалізація проекту, за словами Вадатурського, обіцяє вигоду не тільки «Нібулону» — прямий доступ до продажу зерна переробникам і споживачам в Єгипті збільшить прибутковість компанії, і це дозволить їй пропонувати українським виробникам більш високу ціну.

Як повідомляв iAgro, за попередніми даними за 2017-2018 маркетинговий рік, «Нібулон» посів друге місце серед експортерів основних зернових (пшениці, ячменю і кукурудзи), відставши від свого основного конкурента «Кернел» на якихось 300 тонн.

«Ми — компанія №1 на зерновому ринку України. І щоб ми розвивалися далі і збільшували обсяги торгівлі, нам потрібно бути присутнім на ринках інших країн. Тому почнемо з Єгипту», — окреслив плани Вадатурський. По суті, в Єгипті «Нібулон» буде реалізовувати проект, аналогічний українському, але з тією відмінністю, що якщо в Україні компанія побудувала схему по концентрації зерна в річкових портах і його відправку на судах за кордон, то Єгипту потрібна схема по приймання зерна з судів, які прибувають по морю, і його подальше транспортування по Нілу до місць переробки або споживання.

Після підписання меморандуму з ФАО «Нібулон» зайнявся дослідженням районів Нілу, де планується розвивати інфраструктуру з приймання зерна. В кінці березня — на початку квітня цього року делегація компанії вивчала можливості створення системи транспортування зерна по річці і місця можливого будівництва зерносховищ на її берегах, умови судноплавства і роботи шлюзів, а також інші особливості місцевої логістики.

Олександр Ткаченко, керівник експортного напрямку компанії KMZ Industries, яка займається виробництвом елеваторного обладнання та будівництвом елеваторів, зазначив, що вартість будівництва за межами України буде приблизно дорівнювати внутрішньоукраїнській. Згідно з оцінками компанії, спорудження звичайного елеватора (в полі) в Україні коштує від 98 до 220 доларів на тонну зберігання, витрати при будівництві річкового елеватора складають в межах 250-450 доларів за тонну зберігання.

За словами Ткаченка, серед складнощів, з якими може зіткнутися замовник будівництва — отримання дозвільної документації та відсутність кваліфікованих фахівців.«Особливо складно з монтажниками, яких для будівництва елеватора потрібно мінімум 40-50 чоловік. І кожному необхідно оформити дозвіл на роботу, сплатити переліт, проживання тощо При використанні українських монтажників вартість монтажу може скласти 50% вартості обладнання. Тому зазвичай у наших експортних пропозиціях ми вважаємо за краще враховувати співпрацю з місцевою підрядною організацією. Це дозволить замовнику істотно заощадити», — сказав він.

Ще однією перешкодою можуть стати погодні умови. «Монтувати металеві силоси при температурі понад 35 градусів практично нереально, тому основна частина робіт повинна проводитися після заходу сонця, а це суттєво збільшує терміни монтажу», — сказав Ткаченко. За його словами, проектування, будівельні роботи, виробництво і монтаж обладнання елеватора може зайняти 8-9 місяців.

Директор департаменту аналітики Marcoрolo Commodities Олена Нероба розповіла iAgro, що на сьогодні Єгипет — один з найбільших споживачів пшениці, і на цьому ринку традиційно торгує Росія. «Наявність власної інфраструктури там дозволить «Нібулону» відвоювати частину ринку. Вигода полягає в оптимізації витрат і в контролі якості зерна при розвантаженні, оскільки Єгипет любить підбирати продавців за якістю», — сказала вона.

Якщо все пройде гладко, «Нібулон» забезпечить собі ринок збуту на довгі роки вперед. Згідно із прогнозом Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) і ФАО, попри збільшення власного виробництва зернових, Єгипет ще довгий час буде залежати від їх імпорту. Зокрема, якщо до 2027 року урожай пшениці в Єгипті виросте з 9,1 до 10,1 млн тонн на рік, то її імпорт зросте з 11,8 до 15,2 млн тонн. Не слід забувати і про інші африканські країни, які можуть стати споживачами українського зерна — згідно з цим же прогнозом ОЕСР і ФАО, Африка до 2027 року збільшить імпорт тільки по пшениці з 48 до 60 млн тонн на рік.

Що стосується негативних факторів, то африканські країни традиційно «славляться» політичними пертурбаціями, і Єгипет тут — не виняток. Всього лише сім років тому в цій арабській країні відбулася революція, що позбавила влади багаторічного президента Хосні Мубарака. Однак, боятися політичних ризиків — значить взагалі не інвестувати в країну. «Політичні ризики великі завжди, і ситуація між Китаєм і США — яскравий тому приклад. Але я думаю, що в «Нібулоні» менеджмент недарма їсть свій хліб, і ці ризики закладені в проект», — зазначила Олена Нероба.