Не зміг зберегти — віддавай: 15 тез голови Держрезерву про запаси, прибуток і особисті амбіції

Не зміг зберегти — віддавай: 15 тез голови Держрезерву про запаси, прибуток і особисті амбіції

Як функціонує одна з найбільш неповоротних держструктур, намагаючись стати на ринкові рейки

Не зміг зберегти — віддавай: 15 тез голови Держрезерву про запаси, прибуток і особисті амбіції

Аграрний напрям Держрезерву включає 10 підприємств, які за результатами діяльності у 2017 році показали прибуток в 12,5 млн грн. Це на 17% більше, ніж роком раніше. Чистий дохід за рік виріс на 12,2%, до 415,535 млрд грн. На їх основі планується створення окремого підприємства «Агрорезерв», яке дозволить підвищити привабливість для інвесторів і вийти на зовнішні ринки.

iAgro публікує 15 основних тез голови Держрезерву України Вадима Мосійчука про неформальну приватизацію, судові позови і спроби вийти на фондовий ринок.

Про ринкову вартість

Наші активи оцінені в 1 млрд гривень. Це формує ринкову ціну на рівні 2-2,5 млрд гривень, за умови, що ми правильно вибудуємо бізнес-процеси. Перед виходом на IPO або частковий продаж у нас вже буде позитивна історія не менше 4-5 років.

Про модернізацію аграрних підприємств

Ми постійно закуповуємо нове обладнання, яке прибирає людський фактор. Реалізовано пілотний проект запуску сонячної електростанції, розглядаються інші проекти з енергоефективності — біогазові установки, пелетне господарство. Якби ми цього не робили, то до нас не прийшов жоден великий трейдер. А так, практично всі трейдери з нами працюють.

Про розробку нового ДСТУ на пшеницю

Держрезерв не брав участі в розробці нового стандарту на пшеницю. До нас ніхто не звертався. Ми надали свої пропозиції Мінагрополітики щодо розробки нової постанови про якість і усушку. Але в цілому ми виступаємо за оновлення стандарту.

Про технології

У нас вже на деяких підприємствах, в тому числі на елеваторі Куліндорівського КХП в Одесі стоїть нове дороге устаткування, яке робить аналізи за кілька хвилин. Все відбувається автоматично, без втручання людського фактора.

Про створення Агрорезерву

Для нас зараз головне завдання — консолідація зусиль і прийняття постанови Кабінету міністрів про створення Агрорезерву з подальшою корпоратизацією. Мета — збільшити заробітки підприємств для того, щоб дати можливість в 2019 році безпосередньо самому підприємству закуповувати зернові, переробляти їх і експортувати.

Про експорт

У 2017 році обсяг експорту зерна був більш 50 тис. тонн. Але, здебільшого за рахунок Куліндорівського КХП. Наше завдання посилити експортний напрям, але в даний момент банківські структури та інші донори нам не дають коштів [на закупівлі].

Про судові позови

Наша політика однозначна: не зміг зберегти — віддавай. Ми виграли судову справу проти Полтавського КХП за неналежне зберігання зерна на суму понад 6 млн грн. Сьогодні на Полтавському КХП арештовані всі рахунки за судовим рішенням на користь Держрезерву. Заберемо гроші через реалізацію транспортних засобів або інших основних фондів. Та ж ситуація по Луцькому КХП — не записано зерно на суму понад 300 млн грн. На Івано-Франківському КХП ми виграли судових позовів на 9 млн грн, на Ніжинському КХП — на 30 млн грн.

Про амбіції

Я не страждаю, як керівник, гігантоманією, і не прагну збільшувати потужності структури, якою керую.

Про закупівлю зерна вперше за 7 років

Вперше з 2011 року Держрезерв закуповує зерно. Ми купуємо пшеницю продовольчої групи, 2 і 3 класу. Загальний обсяг до 39 тис. тонн, лоти по 100 тонн, щоб навіть дрібний фермер міг закласти це зерно до Державного резерву.

Про європейський досвід

У резерві Польщі продукція автоматично реалізується при досягненні 50% терміну придатності. Ми хочемо впровадити цю практику, але для цього треба прийняти законопроект №7543 «Про стратегічний резерв». Ми досі керуємося дійсними постановами Кабінету міністрів і проходимо довгі бюрократичні процедури.

Про попит на потужності

По складах по всій системі Держрезерву завантаженість складає до 100%. Зараз вільних площ, щоб їх орендувати, немає.

Про контроль якості

З початку 2017 року в Держрезерві, як в іноземних корпораціях, працює принцип чотирьох очей. З одного боку, відбувається оцінка якості матеріальних цінностей, які закладаються в рамках системи Держрезерву через Український державний науково-дослідний інститут «Ресурс», який має повноваження на перевірку якості. З іншого боку, інші три пари очей — це незалежні лабораторії, які перевіряють товар в рамках закладки або періодичного систематичного контролю.

Про аграрний потенціал

По аграрному напрямку потенціал зберігання становить 1 млн тонн. Через наші підприємства перевалка становить близько півмільйона тонн. Ми замкнули всі процеси на центральний офіс, щоб контролювати переміщення зерна.

Про приватизаційний спокій

Наших підприємств немає в списку на приватизацію. Але все-таки ми будемо намагатися частково приватизувати їх шляхом продажу нестратегічного пакета акцій на українських або міжнародних фондових майданчиках.

Про зняття інтервенційної функції з Держрезерву

Інтервенційна функція на продовольчих ринках у світовій практиці відсутня. США в 2008 році взагалі відмовилися від фізичного зберігання зерна та перейшли на фінансові інструменти. У 2009 році так само вчинила Франція. В Україні складна ситуація. Ми не отримуємо гроші з бюджету, у нас недостатньо ресурсів для накопичення. Але ми можемо пропонувати сервіс зі зберігання і обігу зерна на наших елеваторах за нормальними ринковими тарифами.