Прогноз: Україну чекає найнижчий врожай ячменю за 5 років

Прогноз: Україну чекає найнижчий врожай ячменю за 5 років

Ячмінь — основний «потерпілий» від затяжної весни і пізнього старту польових робіт

Прогноз: Україну чекає найнижчий врожай ячменю за 5 років

Попри те, що фермери цього року за чотири тижні засіяли стільки ж площ, скільки в минулому році за сім, різке потепління і необхідність приступити до сівби кукурудзи і соняшнику змусили згорнути роботи з посіву ячменю. За даними Міністерства аграрної політики і продовольства на 7 травня, в Україні з прогнозних +1593 тис. га ячменю посіяно 1462 тис. га, або 92% від плану.

«Ми очікуємо, що певний відсоток площ під ярим ячменем залишиться незасіяним», — повідомила аналітик зернового ринку «УкрАгроКонсалт» Марина Сич.

Минулого року на цю ж дату було посіяно 1555 тис. га ячменю. Внаслідок зниження площ очікується і помітне скорочення врожаю ячменю цього року в порівнянні з минулим, прогнозують експерти «УкрАгроКонсалт», однак поки не беруться визначити глибину просідання.

Водночас, Марина Сич зазначила, що врожай буде на самому мінімальному рівні за останні п’ять років. За даними «УкрАгроКонсалту», врожай ячменю в 2015/16 маркетинговому році склав 26,5 млн тонн, в 2016/17 маркетинговому році — 26,1 млн тонн, в 2017/18 — також 26,1 млн тонн. Ще в середині квітня «УкрАгроКонсалт» прогнозував врожай ячменю на 2018/19 маркетинговий рік на рівні 26,3 млн тонн.

«Ми зараз переглядаємо свої прогнози по ячменю», — повідомила iAgro Марина Сич, зазначивши, що конкретні цифри будуть тільки в кінці цього – на початку наступного тижня.

Заступник директора компанії «ПроАгро Груп» Марія Колесник, враховуючи площі посівів ярого ячменю і стан озимого, загальний врожай оцінює на рівні 7,8 млн тонн, що на 5,6% менше, ніж в минулому році. «Це дійсно мало», — констатує вона.

Аграрії на продажі ячменю розраховували непогано заробити, оскільки ціни на нього в цьому році значно зросли — за даними «УкрАгроКонсалту», якщо на середину квітня минулого року ціни на ячмінь становили 155-158 доларів за тонну, то на середину квітня цього року — вже 208 —212 доларів за тонну. І при цьому слід пам’ятати, що в Чорноморському регіоні Україна є найбільшим експортером ячменя.

Марія Колесник зазначила, що зниження врожаю ячменю в Україні підштовхне ціни на нього ще більше вгору — вже сьогодні на форвардних угодах на ячмінь нового врожаю трейдери ставлять ціни на рівні від 200 доларів за тонну. «Я думаю, що ця тенденція матиме місце і надалі», — сказала Марія Колесник.

Вона зазначила, що ячмінь торішнього врожаю вже практично весь експортований. У той же час, за даними «УкрАгроКонсалт», середні закупівельні ціни на залишки врожаю станом на 8 травня становили від 5440 гривень/тонна (на умовах EXW) до 5900 гривень/тонна (на умовах СРТ). При цьому в південних областях України, в безпосередній близькості від експортних терміналів, ціни доходять до 5810 гривень/тонна на умовах EXW.

Однак, попри зростання цін, ячмінь користується популярністю не у всіх виробників. Наприклад, за даними Мінагрополітики, один з найнижчих показників посівів ячменю — в Київській області, де посіяно лише 65% від плану. Керівник Київської асоціації фермерів та приватних землевласників Олександр Чубук вважає, що більш економічно вигідно сіяти замість ячменю кукурудзу, соняшник і сою. «Наприклад, ми раніше були постачальниками ячменю на солодові і пивні заводи, де платили за нього одну з кращих цін. А сьогодні ці заводи мають свої господарства, і у простого виробника ячмінь закуповують як фураж. А фуражний ячмінь в економічному плані програє зерновим культурам», — сказав він.

За словами Марії Колесник, недосіяні ячменем площі будуть зайняті кукурудзою і соняшником. «А якби не було соєвих правок, то вони пішли б під сою», — додала вона.

Олександр Суков