OrganicStyle: Влада бере виробництво органічної продукції під контроль

OrganicStyle: Влада бере виробництво органічної продукції під контроль

Написи «біо», «еко» і «органік» на продуктах, нарешті, знайдуть юридичне наповнення.

OrganicStyle: Влада бере виробництво органічної продукції під контроль

Написи «біо», «еко» і «органік» на продуктах, нарешті, знайдуть юридичне наповнення.

Термін «натуральний», як і раніше, не означає нічого. Парламент зробив спробу упорядкувати виробництво органічних продуктів в Україні — 19 квітня в першому читанні був прийнятий закон «Про основні засади та вимоги до органічного виробництва, обороту та маркування органічної продукції». Документ підтримав 251 депутат. Це перша комплексна спроба впровадити держконтроль у сфері органічних продуктів в Україні. У законі будуть прописані повноваження держорганів з контролю над сферою органічного виробництва, права і обов’язки учасників ринку і органів сертифікації, вимоги до виробництва, маркування та обігу органічної продукції, процедури сертифікації органічного виробництва.

Закон також встановлює вимоги до переліку речовин, які буде дозволено використовувати при виробництві органічних продуктів, а також процедуру допуску цих речовин для використання. Крім того, буде створено реєстр виробників органічних продуктів.

«Тепер ми будемо чітко знати, хто є виробником, на якій землі він працює, хто які добрива вносить, як відбувається вирощування, перероблення і т.д. І ми вводимо чітке маркування та відповідальність для тих виробників, які будуть порушувати правила», — сказав в сесійній залі під час обговорення законопроекту заступник голови аграрного комітету Ради Вадим Івченко.

Після прийняття в остаточній редакції, закон безпосередньо вплине на всіх виробників і переробників органічної продукції в Україні — їх сьогодні налічується майже 400, а якщо говорити про сферу торгівлі — то більше 1 тис.

Вузька ніша

Хоча ринок органічної продукції зростає, рівень доходів українців поки не дозволяє цілком насолодитися його плодами — ціни на подібні продукти багатьом не по кишені. Наприклад, як випливає з прайсу приватного підприємства «Агроекологія», яке займається виробництвом органічних продуктів рослинництва, 1 кг пшеничного борошна вищого сорту в роздрібній торгівлі коштує 24 грн., вівсянки — 35 грн., пшона — 40 грн., гречаної крупи — 75 грн., 1 л соняшникової олії — 75 грн., а літр льняної — 240 грн. Попри більш високі, в порівнянні з базовими, ціни на органічні продукти, споживання останніх в Україні зростає в геометричній прогресії — якщо в 2005 році об’єм українського ринку, за оцінкою Федерації органічного руху України, становила лише 200 тис. євро, то вже в 2015 році — 17,5 млн євро, в 2016 — 21,2 млн євро, а в минулому році — 29,4 млн євро.

«Органік розвивається 20 років, і не було жодного року, щоб споживання і площі під виробництвом знижувалися», — зазначив в інтерв’ю iAgro голова правління Федерації органічного руху України Євген Милованов.

За словами координатора офісу підтримки реформ при Міністерстві аграрної політики та продовольства Олени Березовської, ще 3-4 роки тому, підвищений попит на органічну продукцію привів до того, що на полицях магазинів стали з’являтися звичайні продукти під маркою органічних, і на сьогодні обсяг «псевдоорганіки» перевищує обсяг справжньої. Ухвалення закону, за її словами, має прибрати з полиць всі «звичайні» продукти, які незаслужено продаються з маркуванням «органік», «біо» та «еко».

«Тепер «органічний», «біологічний» і всі похідні від цих слів можуть вживатися, якщо продукт буде відповідати всім стандартам, прописаним в законі про органічне виробництво», — зазначила вона.

Водночас, законодавці відмовилися регулювати термін «натуральний» — їм буде користуватися вільно хто завгодно, оскільки він не стосуватиметься органічного виробництва. «Терміном «натуральний» тепер будуть маніпулювати, це я вам кажу відверто», — попереджає вона.

Після того, як закон набуде чинності, будь-який покупець зможе спитати в торговій мережі у менеджера сертифікат, що підтверджує органічне походження товару. А в разі відсутності сертифіката — можна звертатися в Державну службу України з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужбу), яка в разі підтвердження порушень може вилучити продукцію з торговельної мережі.

«Цей закон налаштований в першу чергу на споживачів, регулювання — на користь українського і закордонного споживача української органічної продукції. Закон поставить крапку на всій псевдоорганіці, якою наповнені українські ринки. Закон встановлює досить жорсткі стандарти для виробників, які вирішили добровільно сертифікуватися з органічного виробництва», — сказала Олена Березовська. За продаж продукції з органічним логотипом при відсутності сертифікату буде передбачений штраф — для фізичних осіб-підприємців — п’ять мінімальних зарплат, для юридичних осіб — вісім.

Дорогий експорт

Однак, головним чином цей закон вплине на компанії, які заробляють на експорті органічної продукції. За словами Євгена Милованова, обсяг експорту органічних продуктів з України оцінюється в 60 млн євро і для зростання цієї цифри є всі передумови — обсяг світового ринку оцінюється в 100 млрд доларів і він зростає рік від року. «За кордоном, природно, і значно більший потенціал зростання продажів для українських виробників — ЄС, країни Північної Америки, бурхливо розвиваються ринки Японії, Канади та Індії», — каже Євген Милованов.

Найбільший потенціал для українських виробників — у сфері виробництва зернових, бобових, олійних культур, олії та дикоросів — дикої ягоди, грибів, горіхів і лікарських трав.

Українські виробники можуть непогано заробити саме на продажу органіки іноземцям — як заявив на обговоренні законопроекту в Раді депутат від аграрного комітету Іван Мірошниченко, ціни на органічну продукцію в світі в 2, 3 і більше разів вище, ніж на звичайну.

«Як приклад, ціна на продовольчу пшеницю з України сьогодні на базисні постачання на кораблі буде близько 220 доларів за тонну, а така ж пшениця органічного виробництва в Німеччині буде коштувати 500-550, до 600 доларів за тонну. Тому ті виробники, які цим займатимуться професійно, матимуть можливість заробляти на цьому», — сказав він.

Однак, за словами Олени Березовської, відсутність українського законодавства в сфері органічної продукції викликає у європейських покупців певну недовіру, і тому наші товари додатково перевіряються.

«Наступного дня після вступу закону в силу, псевдоорганіку можна буде прибирати з полиць магазинів в Україні, але західним покупцям ще потрібен буде час, щоб припинити додатково перевіряти українські продукти», — вважає вона.