Великі жнива: Навіщо аграрії йдуть на угоду з політиками

Великі жнива: Навіщо аграрії йдуть на угоду з політиками

Великі жнива: Навіщо аграрії йдуть на угоду з політиками

«Самопоміч» та «Оппоблок» слідом за «Батьківщиною» готуються підписати меморандум з агроасоціації. Основна мета останніх — домогтися повернення ПДВ при експорті олійних. 

Олександр Суков

Експортери олійних культур в особі Всеукраїнської аграрної раді (ВАР) і Аграрного союзу України (АСУ), що виступають повернення відшкодування податку на додану вартість (ПДВ) при експорті олійних, послідовно створюють альянси з фракціями парламенту для підтримки відповідного законопроекту. Як стало відомо iAgro, після підписання меморандуму з партією «Батьківщина» на цьому тижні ВАР і АСУ можуть підписати аналогічні документи з «Самопоміччю» та «Опозиційним блоком».

Якщо припустити, що текст документа не зазнає змін, то депутатам буде запропоновано формально задекларувати співробітництво аграріїв і парламентаріїв при проведенні реформ в сільському господарстві і забезпеченні розвитку сільських територій. У ньому, в переліку, першочергових заходів прописана підтримка депутатами законопроекту 7403-2, який і передбачає повернення відшкодування ПДВ при експорті олійних. Заступник голови ВАР Михайло Соколов повідомив iAgro, що проект меморандуму був направлений всім фракціям, і першою погодилася його підписати «Батьківщина».

«На даний момент ми очікуємо рішення інших фракцій. Мені відомо, що питання про підписання меморандуму обговорюється і в «Самопомочі», і в «Опозиційному блоці», і я сподіваюся, що він обговорюється і в інших фракціях. Ми ні від кого ще не отримали остаточної відповіді, тому що остаточну відповідь — це підписання меморандуму», — відповів він на питання про те, чи буде підписання меморандуму на цьому тижні з цими двома фракціями.

Разом з тим, голова АСУ Геннадій Новіков підтвердив iAgro, що від «Самопомочі» і «Опозиційного блоку» отримані попередні згоди підписати документ. «Зараз тільки уточнюється час, коли буде це підписання», — сказав він. Коментар фракції «Самопоміч» про причини підтримки меморандуму отримати не вдалося. «Профільний» депутат Іван Мірошниченко, який входить в аграрний комітет Ради і основний аграрний її хедлайнер, не відповідав на телефонні дзвінки. Проте, слід зазначити, що меморандум, підписаний ВАР і АСУ з «Батьківщиною» передбачає мораторій на продаж сільгоспземлі до 2023 року, тоді як «Самопоміч» виступала за його скасування. У той же час «Опозиційний блок» вже висловився за прийняття законопроекту 7403-2. На погоджувальній раді Верховної Ради лідер цієї фракції Юрій Бойко заявив, що потрібно терміново розглядати законопроект у сесійній залі. Геннадій Новіков уточнив, що негативної відповіді на пропозицію підписати меморандум поки не дала жодна фракція, при цьому, за його словами, в «Народному фронті» питання про підтримку аграріїв обговорюється на рівні фракції, а в «Блоці Петра Порошенка» і Радикальної партії Олега Ляшка — на рівні окремих депутатів. За неофіційною інформацією, до меморандуму також приєднається Всеукраїнська асоціація сільських та селищних рад. Водночас, дві інші великі українські аграрні асоціації — Український клуб аграрного бізнесу (УКАБ) та Аграрна конфедерація України — не підтримали цю ідею.

УКАБ повідомив iAgro, що в його установчих документах прописана аполітичність організації, тому і відносини з партіями і фракція не формалізуються. Водночас мова йде не про даний конкретний випадок, а про принцип існування організації. «Такий принцип закладався 10 років тому, і поки що не було ініціативи на загальних зборах його поміняти», — повідомив генеральний директор УКАБ Тарас Висоцький.

За словами президента Української аграрної конфедерації (УАК) Леоніда Козаченка, УАК не долучився до меморандуму, ініційованого ВАР, через низку суперечностей. Позиція УАК полягала в тому, що спочатку всі аграрні асоціації повинні були узгодити текст меморандуму, і тільки потім — запропонувати його всім фракціям у парламенті. У тому випадку, якщо аграрні асоціації не змогли б прийти до єдиної думки по якомусь з пунктів, його слід було б взагалі виключити з проекту Меморандуму. «Але ВАР сказав: ні, ми будемо підписувати різні тексти з різними фракціями», — зазначив він. За словами Леоніда Козаченка, УАК виступає за зняття мораторію на продаж сільгоспземель, тоді як в підписаному ВАР та Аграрного союзу України меморандумі прописаний мораторій на продаж землі до 2023 року. Крім питання про скасування мораторію були і інші суперечності, зокрема, з логістики: УАК пропонував розвивати не тільки залізничні перевезення сільгосппродукції, як вказав ВАР в проекті Меморандуму, але також річкові і автомобільні. Однак ВАР відмовився вносити зміни в проект Меморандуму, пояснивши це тим, що немає часу для повторного узгодження проекту документа з членами своєї асоціації.

«У нас були правки до 30% тексту меморандуму, але 90% з них можна було б без проблем узгодити», — впевнений президент УАК. Позиція депутатів з «Блоку Петра Порошенка» і «Народного фронту» з питання мораторію на продаж землі кардинально відрізняється від позиції «Батьківщини», уточнив Леонід Козаченко. За його словами, «Блок Петра Порошенка і «Народний фронт» виступають «за»ринок землі, але водночас майже половина депутатів цих фракцій проти всяких обмежень при запуску ринку — ні за участі іноземців в придбанні українських земель, ні по площах, які можна концентрувати в одних руках.