Рада відмовилася повертати відшкодування ПДВ при експорті олійних. Що далі

Рада відмовилася повертати відшкодування ПДВ при експорті олійних. Що далі

Рада відмовилася повертати відшкодування ПДВ при експорті олійних. Що далі

Перекриття трас не допомогло домогтися розгляду законопроекту 7403-2, яким пропонувалося повернути відшкодування ПДВ при експорті сої, ріпаку та соняшнику

«Трошки незручно» — так можна охарактеризувати результат наймасштабніших за останні роки протестів сільгоспвиробників. Попри рекордний тиск, депутати так і не розглянули законопроект №7403-2, яким повертається відшкодування ПДВ на експорт олійних культур. За внесення його до порядку денного Верховної Ради проголосувало всього 174 депутати.

Спікер Андрій Парубій пообіцяв, що пізніше може ще раз поставити на голосування питання про розгляд цього законопроекту Радою, але повторних спроб не вжив. За словами заступника голови асоціації «Всеукраїнська аграрна рада» (ВАР), яка була одним з основних ініціаторів протестів сільгоспвиробників, Дениса Марчука, ВАР продовжить переконувати депутатів підтримати законопроект 7403-2.

«Тепер ми повинні активно попрацювати з народними депутатами і депутатськими фракціями, провести кілька обговорень з прихильниками та противниками законопроекту, щоб вийти на новий парламентський тиждень з пропозицією знову внести його до порядку денного Верховної Ради. Тут вже підстав для відмови немає, тому що законопроект пройшов профільний податковий і непрофільний аграрний комітет. Відстоюватиме », — сказав він.

фото: facebook Денис Марчук

Наступний пленарний тиждень Верховної Ради розпочнеться 3 квітня. «Попрацюємо перед Великоднем», — сказав Марчук. Спробам провести законопроект через парламент передувала напружена боротьба — виробники олійних в особах ВАР і аграрного комітету в середу насилу добилися, щоб профільний комітет щодо цього законопроекту — по податках, під керівництвом Ніни Южаніної — схвалив його. Частина депутатів заявили, що, нібито, рішення комітету в середу було прийняте з порушеннями і були зроблені спроби відіграти його.

Михайло Соколов, коментуючи iAgro можливі наслідки неприйняття Радою цього законопроекту, зазначив, що в такому випадку операції з продажу сої і ріпаку фермерами підуть в «тінь». Він прогнозує, що аграрії скоротять площі посівів під цими культурами, а легальне виробництво сої може скоротитися в 2 і більше разів. У той же час самі фермери, за яких ратують активісти, вказують, що це питання їх не торкнеться. Власне, тому вони і не беруть участь в акціях протесту.

Як зазначив в інтерв’ю iAgro президент АФЗУ Микола Стрижак, фермери не є експортерами і не отримують відшкодування експортного ПДВ. «У позаминулому році ми допомагали учасникам ринку з поверненням ПДВ. Ми очікували, що відповідно до цього має зрости закупівельна ціна у фермерів, це ж логічно? Але вона ні на одну копійку не виросла А раз ми не побачили результат, то нам це питання вже не цікаве. Експортери самі не захотіли нас зацікавити, отже ми їх зараз не підтримуємо. Можна сказати, що жадібність їх і згубила», — сказав він.

Нагадаємо, що відшкодування ПДВ експортерам олійних було скасовано 8 грудня 2017 року, коли у Верховній Раді приймався пакет законів, необхідних для затвердження бюджету на 2018 рік. Відшкодування ПДВ скасовувалося з 1 березня цього року. Загальний по галузі обсяг недоотриманого прибутку внаслідок цієї поправки учасники ринку в особі кількох аграрних асоціацій оцінюють в 10-12 млрд гривень. Однак, як писав раніше в своїй колонці для iAgro економіст IMF Group Григорій Кукурудза, сума в 10 млрд гривень втрат, яку озвучують асоціації, перебільшена мінімум в два рази.

Аграрії провели кілька з’їздів, і акцій протесту проти скасування відшкодування ПДВ, перегороджуючи траси міжнародного значення в десятці областей. Навіть президент Петро Порошенко висловив стурбованість прийняттям цієї норми. 21 грудня депутати дещо пом’якшили своє попереднє рішення, відтермінувавши вступ його в силу — по сої на 1 вересня 2018, а по ріпаку і зовсім до 2020 року. Представники асоціацій заявляють, що поправка приймалася з подачі переробників олійних, в першу чергу — найбільшого з них, холдингу «Кернел». Через це поправка отримала неформальну назву «правка Хомутинника», на прізвище одного із співвласників «Кернел», депутата групи «Відродження» Віталія Хомутинника, хоча офіційно він не був причетний до її запровадження — поправка до Бюджетного кодексу, яка скасувала відшкодування ПДВ, була внесена депутатом Вадимом Сидорчук (фракція «Народний фронт»).