Новий президент Асоціації фермерів: Нам більше не цікаво підтримувати експортерів

Новий президент Асоціації фермерів: Нам більше не цікаво підтримувати експортерів

Новий президент Асоціації фермерів: Нам більше не цікаво підтримувати експортерів

28 лютого на з’їзді Асоціації фермерів і приватних землевласників був обраний новий президент АФЗУ. Микола Стрижак — про перші кроки на цій посаді.

28 лютого на з’їзді Асоціації фермерів і приватних землевласників був обраний новий президент АФЗУ. Івана Томича, який понад десять років, очолював Асоціацію, змінив Микола Стрижак. Про свої перші кроки на цій посаді він розповів iAgro.

Вам запропонував очолити АФЗУ або це була ваша особиста ініціатива?

Ніякого самовисування не було. Можна сказати, що я був змушений погодитися, бо виникла така ситуація.

Довго ви роздумували, чи відразу погодилися?

Недовго.

Які ваші перші кроки на цій посаді?

Втілювати рішення Асоціації — всі, що записані, прийняті, проголосовані більшістю, вони є програмним документом для діяльності. Є різниця в термінах, але, безумовно, всі їх необхідно виконати. Найголовніше питання: чи виживе український фермер і це питання нерозривно пов’язано з ринком землі. Якщо не заберуть землю, фермер вистоїть за будь-якої ситуації — посуха, заморозки, вимерзло, випекли, вигоріло. Тому що не вижив на сої — вижив на овочах. Чи не вижив на овочах — виживе на ягодах. Я ніколи не сажу один сорт картоплі і один сорт пшениці, завжди сажу кілька, тому що я наперед не знаю, який сорт і яка культура дасть прибуток в цьому році. Є таке модне слово: диверсифікація, або, по-селянськи, ми повинні мати багато культур і сортів, щоб вижити.

Як ви думаєте, у АФЗУ є перспективи, як у політичній партії? Така мета взагалі розглядається, чи асоціація залишиться аполітичною?

Ні в якому разі. До асоціації входять представники різних політичних партій, мінімум 5-6 набереться, і спільні інтереси Асоціації мають бути вище. Сам я позапартійний, мені було трошки легше.

Що ви сієте в вашому особистому господарстві цієї весни?

Хочу в цьому році сою посіяти. Ну і овочами, малиною, полуницею займаюся, ожиною — нішовими культурами.

На вашу думку, скасування ПДВ при експорті олійних культур, зокрема сої, позначиться на посівних площах під цією культурою? Якщо так — то якого зниження можна очікувати в порівнянні з минулим роком?

Не позначиться. Тому що фермери однаково втрачали, ми ж не є експортерами, ми виробники. Не беруть участі в експорті — не отримують відшкодування експортного ПДВ.

У позаминулому році ми допомагали учасникам ринку по поверненню ПДВ. Ми очікували, що відповідно до цього поверненням ПДВ має зрости ціна закупівлі у фермерів, це ж логічно? Але вона ні на одну копійку не зросла. А раз ми не побачили результат, то нам це питання вже не цікаве. Експортери самі не захотіли нас зацікавити, отже, ми їх зараз не підтримуємо. Можна сказати, що жадібність їх і підвела. Звичайно, нам було неприємно, незручно, невигідно, але ми витримали. А ось вони втратили союзника, причому досить численного. Але, як то кажуть, кожен сам коваль свого щастя.